Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
#!/bin/bash
syndaemon -d #zablokuje touchpad po kazdem stisku klavesy na dobu 2s
echo "Deaktivace touchpadu po stisku klavesy zapnuta"
exit 0
Casem do tohoto skriptu budu pridavat dalsi prikazy, proto ho chci volat vzdalene a nechci tyto prikazy psat primo do .profile.
Vse tedy ulozim, odhlasim se a znovu se prihlasim. Skript se spusti - po stisku klavesy je deaktivovan touchpad, ale prihlaseni neprobehne! Pouze zmizi prihlasovaci formular a dal se nic nedeje.
Prosim o radu.
# Sample .profile for SuSE Linux # rewritten by Christian Steinruecken # # This file is read each time a login shell is started. # All other interactive shells will only read .bashrc; this is particularly # important for language settings, see below. test -z "$PROFILEREAD" && . /etc/profile # Most applications support several languages for their output. # To make use of this feature, simply uncomment one of the lines below or # add your own one (see /usr/share/locale/locale.alias for more codes) # #export LANG=de_DE.UTF-8 # uncomment this line for German output #export LANG=fr_FR.UTF-8 # uncomment this line for French output #export LANG=es_ES.UTF-8 # uncomment this line for Spanish output # Some people don't like fortune. If you uncomment the following lines, # you will have a fortune each time you log in#if [ -x /usr/bin/fortune ] ; then # echo # /usr/bin/fortune # echo #fi #Spusteni vlastniho skripru pri logovani login.sh
#!/bin/bash syndaemon -d #zablokuje touchpad po kazdem stisku klavesy na dobu 2s echo "Deaktivace touchpadu po stisku klavesy zapnuta" & exit 0popripade odeber ten exit 0
Tiskni
Sdílej: