abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 04:11 | Komunita

    V Berlíně probíhá konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí KDE Plasma Akademy 2025. Při té příležitosti byla oznámena alfa verze nové linuxové distribuce KDE Linux.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    6.9. 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Debian 13.1, tj. první opravná verze Debianu 13 s kódovým názvem Trixie a Debian 12.12, tj. dvanáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 13 a Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    5.9. 23:44 | IT novinky

    Evropská komise potrestala Google ze skupiny Alphabet pokutou 2,95 miliardy eur (71,9 miliardy Kč) za porušení antimonopolní legislativy. Podle EK, která mimo jiné plní funkci antimonopolního orgánu EU, se Google dopustil protisoutěžních praktik ve svém reklamním byznysu. Google v reakci uvedl, že rozhodnutí považuje za chybné a hodlá se proti němu odvolat. EK ve věci rozhodovala na základě stížnosti Evropské rady vydavatelů. Podle

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    5.9. 23:11 | Komunita

    Podpora 32bitového Firefoxu pro Linux skončí v roce 2026. Poslední podporované 32bitové verze budou Firefox 144 a Firefox 140 s rozšířenou podporou, jehož podpora skončí v září 2026.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    5.9. 19:33 | IT novinky

    Společnost Raspberry Pi nově nabízí Raspberry Pi SSD s kapacitou 1 TB za 70 dolarů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    5.9. 15:55 | Zajímavý software

    Microsoft BASIC pro mikroprocesor 6502 byl uvolněn jako open source. Zdrojový kód je k dispozici na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    5.9. 15:33 | IT novinky

    Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se připojil k dokumentu „A Shared Vision of Software Bill of Materials (SBOM) for Cybersecurity“, který vydala americká Agentura pro kybernetickou a infrastrukturní bezpečnost (CISA) s Národní bezpečnostní agenturou (NSA), spolu s dalšími mezinárodními partnery. Dokument vznikl v rámci globálního expertního fóra pro SBOM, které má za cíl motivovat k širšímu využívání … více »

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    4.9. 21:22 | IT novinky

    Švýcarská AI centra EPFL, ETH Zurich a CSCS představila otevřený vícejazyčný velký jazykový model (LLM) s názvem Apertus. Vyzkoušet lze na stránce Public AI Inference Utility.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    4.9. 17:22 | Nová verze

    Byl vydán Linux Mint 22.2 s kódovým jménem Zara. Podrobnosti v přehledu novinek a poznámkách k vydání. Vypíchnout lze novou XApp aplikaci Fingwit pro autentizaci pomocí otisků prstů nebo vlastní fork knihovny libAdwaita s názvem libAdapta podporující grafická témata. Linux Mint 22.2 bude podporován do roku 2029.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    4.9. 12:55 | IT novinky

    Čínská společnost Tencent uvolnila svůj AI model HunyuanWorld-Voyager pro generování videí 3D světů z jednoho obrázku a určené trajektorie kamery. Licence ale nedovoluje jeho používání na území Evropské unie, Spojeného království a Jižní Koreje.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    Pro otevření více webových stránek ve webovém prohlížečí používám
     (83%)
     (7%)
     (2%)
     (3%)
     (3%)
     (2%)
    Celkem 152 hlasů
     Komentářů: 11, poslední 4.9. 16:12
    Rozcestník

    Dotaz: Slax 6 - ext. hdd

    25.2.2008 16:51 vlastagf | skóre: 11
    Slax 6 - ext. hdd
    Přečteno: 435×
    ahoj, koupil jsem si externi disk a napadlo me, ze by nebylo na skodu, si na nem vytvorit i nejaky maly oddil s prenosnym linuxem.

    po hledani a vyslechnuti rad jsem zvolil Slax. stahnul jsem si USB verzi, podle instrukci rozbalil na cast disku naformatovanou na XFS a spustil pribaleny scriptik.

    protoze ale muj postarsi pocitac v BIOSu nepodporuje bootovani z USB, doufal jsem, ze problem nejak vyresim v GRUBu. bohuzel s tim nemam zadne zkusenosti a nic funkcniho se mi nepovedlo vygooglovat. pri pokusu o spusteni temer vzdy skoncim na chybe 32.

    poradite mi jak spravne "nahodit" Slax na externi disk a rozchodit i na pocitaci, ktery primo nepodporuje bootovani z USB?

    za kazdy podnet predem dekuji.

    Odpovědi

    25.2.2008 20:05 vlastagf | skóre: 11
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Slax 6 - ext. hdd
    pardon - chyba GRUBu je 23.
    25.2.2008 23:24 vlastagf | skóre: 11
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Slax 6 - ext. hdd
    takhle vypada tabulka v YaSTu.

    Kernel Image: (hd1,0)/boot/vmlinuz Initial RAM Disk: (hd1,0)/boot/initrd.gz Root Device: /dev/ram0 Vga Mode: normal

    takhle konfigurak

    title SLAX kernel (hd1,0)/boot/vmlinuz root=/dev/ram0 vga=normal initrd (hd1,0)/boot/initrd.gz

    prusvih byl v nastaveni Root Device a nastaveni spravneho media. tj (hd1,0) kdy prvni cislo odpovida cislu disku a druhe odpovida cislu oddilu. Slax je tedy na druhem disku(z USB) a prvnim oddilu.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.