abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 07:33 | Komunita

    O víkendu probíhá konference OpenAlt 2025 (Stream). Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 00:55 | IT novinky

    Josef Průša představil novou velkoformátovou uzavřenou CoreXY 3D tiskárnu Prusa CORE One L a nový open source standard chytrých cívek OpenPrintTag i s novou přepracovanou špulkou.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    31.10. 18:33 | IT novinky

    Na GOG.com běží Autumn Sale. Při té příležitosti je zdarma hororová počítačová hra STASIS (ProtonDB: Platinum).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.10. 13:22 | Komunita

    Ubuntu 25.10 má nově balíčky sestavené také pro úroveň mikroarchitektury x86-64-v3 (amd64v3).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    31.10. 01:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.91.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    31.10. 00:11 | IT novinky

    Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo druhou veřejnou soutěž v programu TWIST, který podporuje výzkum, vývoj a využití umělé inteligence v podnikání. Firmy mohou získat až 30 milionů korun na jeden projekt zaměřený na nové produkty či inovaci podnikových procesů. Návrhy projektů lze podávat od 31. října do 17. prosince 2025. Celková alokace výzvy činí 800 milionů korun.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    30.10. 23:44 | Komunita

    Google v srpnu oznámil, že na „certifikovaných“ zařízeních s Androidem omezí instalaci aplikací (včetně „sideloadingu“) tak, že bude vyžadovat, aby aplikace byly podepsány centrálně registrovanými vývojáři s ověřenou identitou. Iniciativa Keep Android Open se to snaží zvrátit. Podepsat lze otevřený dopis adresovaný Googlu nebo petici na Change.org.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.10. 15:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 18 integrovaného vývojového prostředí (IDE) Qt Creator. S podporou Development Containers. Podrobný přehled novinek v changelogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    30.10. 12:55 | Nová verze

    Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 2.0. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    30.10. 02:55 | Nová verze

    Google Chrome 142 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 142.0.7444.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 20 bezpečnostních chyb. Za nejvážnější z nich bylo vyplaceno 50 000 dolarů. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Jaké řešení používáte k vývoji / práci?
     (36%)
     (48%)
     (19%)
     (18%)
     (22%)
     (16%)
     (20%)
     (16%)
     (17%)
    Celkem 298 hlasů
     Komentářů: 15, poslední dnes 08:25
    Rozcestník

    Dotaz: perl - slovo rozděleno mezerami

    25.2.2008 21:19 motorcb | skóre: 12
    perl - slovo rozděleno mezerami
    Přečteno: 350×
    Zdravim. Zpracovavam text,ktery je obcas psany zpusobem, ze mezi kazde pismeno ve slove se dava mezera.

    $promena="Vitejne na mem webu. Jmenuji se F R A N T A a timto Vas zdravim pres internet!";

    Jde mi o to aby se vsechny slova,ktera jsou delsi nez 5 pismen i s mezerami( A N D -3pismena,2mezery) predelali na slovo bez mezer :)

    $promena="Vitejne na mem webu. Jmenuji se FRANTA a timto Vas zdravim pres internet!";

    Nevedel by nekdo jak na to? Uz to zkousim tyden a zadny vysledek. Dik za jakykoliv nakopnuti :)

    Odpovědi

    25.2.2008 22:49 happy barney | skóre: 34 | blog: dont_worry_be_happy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: perl - slovo rozděleno mezerami
    a) nájdený výraz bude "f r a n t a a"
    b) s/(\w(?:\s+\w)+)/join '', split ' ', $1/ge
    25.2.2008 23:06 maleprase | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: perl - slovo rozděleno mezerami
    a v kotli sem nasel kocku => avkotlisemnaselkocku
    25.2.2008 23:10 Dunric | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: perl - slovo rozděleno mezerami
    ad b) s/(?:^|\s)(\w\s){5,}/' ' . (join "", (split " ",$&)) . " "/eg
    In the garden sleeps a messenger ·
    25.2.2008 23:26 Dunric | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: perl - slovo rozděleno mezerami
    s/(?:^|\s)(\w\s){4,}(?:\w|$)(?/' ' . (join '', (split ' ',$&)) . ' '/eg
    In the garden sleeps a messenger ·
    25.2.2008 23:01 Petr Holík
    Rozbalit Rozbalit vše Re: perl - slovo rozděleno mezerami
    $promena ~= s/(\w) (\w) (\w)/$1$2$3/g #odstrani mezery ze vsech slov co maji 3 pismena

    $promena ~= s/(\w) (\w) (\w) (\w)/$1$2$3$4/g #odstrani mezery ze vsech slov co maji 4 pismena

    analogicky dale. Slo by to napsat i jednim vyrazem, ale vyzadovalo by to by pokrocilou znalost PCRE a trosku ladeni, takze Vam doporuciji spise dopsat vyrazy v podobnem duchu pro slova do maximalniho poctu pismen. Pokud se tedy nejedna o nejake dlouhodobejsi reseni :) pak se samozrejme vyplani si precist o regulernich vyrazech a dat si tu praci to odladit.
    26.2.2008 07:21 pht
    Rozbalit Rozbalit vše Re: perl - slovo rozděleno mezerami

    No, ve skutecnosti to neni tak tezke s temu "pokrocilymi znalostmi". Neni ani potreba provadet cachry se splitem, pokud si problem rozdelite na dve casti:

    1. Najit vhodny match toho prostrkaneho slova. Uz tu neco padlo, trochu jsem to otunil: /([A-Z](?: [A-Z]){2,})(?= |$)/. Vysvetleni:

      Prvni vnejsi zavorka je ten nas match (to prostrkane slovo). Zacina na velke pismeno a za tim pokracuje mezera a opet velke pismeno a to cele aspon dvakrat, aby byla splnena podminka peti znaku. Symboly ?: na zacatku zavorky zajistuji, aby se zavorka neulozila jako $2 atd. Posledni zavorka je positive lookahead assertion, tzn. prvni zavorka se matchuje pouze pokud za ni nasleduje to co je v te druhe, cili dalsi mezera nebo konec retezce (abychom nenasli neco jako A S D Fghj). Nicmene tim ze to je jen assertion tak to tu pripadnou mezeru neukousne, jak by to udelala normalni zavorka ( |$).

    2. Odstranit z toho mezery (zvladne kazdy: s/ //g)

    Pak uz staci jen tyto dva kroky vhodne zkombinovat.

    perl -pe 's/([A-Z](?: [A-Z]){2,})(?= |$)/do {$_ = $1; s, ,,g; $_;}/eg'
    26.2.2008 09:09 happy barney | skóre: 34 | blog: dont_worry_be_happy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: perl - slovo rozděleno mezerami
    aj vám (ako všetkým, aj mne) chýba kontrola nonword pred prvým ((?<!\w)
    positive look after ((?= |$)) by som nahradil negative ((?!\w)) ... negative považuje za zhodu aj to, ak reťazec nepokračuje ($, resp ^)

    s/((?<!\w)\w(?:\s\w){5,}(?!\w))/../ge

    26.2.2008 15:22 pht
    Rozbalit Rozbalit vše Re: perl - slovo rozděleno mezerami
    jo, taky moznost. jen bych dodal k tomu cislu 5 ze puvodne chtel autor pet znaku vcetne mezer, coz prave dava tu moji dvojku.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.