abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    23.6. 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.6. 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    23.6. 10:55 | Nová verze

    V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    22.6. 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    22.6. 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    22.6. 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1978 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Prosim o MRTG script na zjisteni vytizenosti CPU

    26.2.2008 16:23 Nes | skóre: 20 | blog: Nes
    Prosim o MRTG script na zjisteni vytizenosti CPU
    Přečteno: 2040×
    navazuji na http://www.abclinuxu.cz/forum/show/208211 (napsalo mi to ze mam napsat reseni nebo radsi zalozit new tema, tak pisu jeste jednou)

    Aktualne mam DEBIAN + 4jadrovy xeon Quad-Core Intel® Xeon® X3220 BOX 2,40GHz 2x4M 1066MHz LGA-775

    Potrebuji nejaky sh script pro zjisteni vytizenosti procesoru 1 , 2, 3 a 4 (jelikoz je to 4jadro tak tusim ze ne vsechna jadra budou vzdy vytizena stejne - u dvou jadra mi napr gnome-system-monitor na suse ukazuje dva rozdilne grafy) - kdosi mi predtim navrhl:

    #!/bin/sh top -n 1 | awk '/Cpu/{print $2}' | cut -d '%' -f 1

    toto mi sice da hodnotu, ale je PORAD stejna (3) - potreboval bych neco presnejsiho...

    Ti co mi pomuzou tak zvu v Brne na kafe :-)

    Diky
    ICQ 454104749 zacatecnik v debianu 64 bit, mala znalost anglictiny

    Odpovědi

    26.2.2008 18:20 svaca | skóre: 38
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Prosim o MRTG script na zjisteni vytizenosti CPU
    Příloha:
    300 km sice na kafe nepojedu ale mam to takhle:

    crontab -l

    */5 * * * * /usr/local/mrtg-2/bin/mrtg /var/www/html/mrtg/cfg/cpu.cfg --logging /var/log/mrtg.log > /dev/null 2>&1

    cpu.cfg prikladam a jeste si musis zmenit cesty ... Vysledek vypada takto:

    Never give up ! Stay ATARI !
    26.2.2008 18:29 svaca | skóre: 38
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Prosim o MRTG script na zjisteni vytizenosti CPU
    Tak ted na to koukam, jak magor, ze to CPU nefunguje .... :-) Mrknu na to a opravim si to ... :-)
    Never give up ! Stay ATARI !
    26.2.2008 18:29 svaca | skóre: 38
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Prosim o MRTG script na zjisteni vytizenosti CPU
    tak jsem mel chybu v: LoadMIBs: ceste ... :-)
    Never give up ! Stay ATARI !
    26.2.2008 21:18 Nes | skóre: 20 | blog: Nes
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Prosim o MRTG script na zjisteni vytizenosti CPU
    funguje :-)

    Dalo by se to jeste nejak udelat aby meril 4 jadra zvlast misto tohoto hromadneho?

    Prosim take o vysvetleni proc prikaz @top@ mi ukazuje: Cpu(s): 6.2%us, 1.9%sy,

    a hned pod tim je: PID USER PR NI VIRT RES SHR S %CPU %MEM TIME+ COMMAND

    23128 afdhre1 15 0 1297m 1.2g 7884 R 31 30.8 49:22.84 create

    2885 mysql 15 0 166m 47m 4608 S 2 1.2 113:59.61 mysqld

    trochu nechapu proc mi nahore ukazuje 6% a jen jediny proces ma pres 30%..... - znamena to tedy 30% z jednoho jadra a to nahore 6,2% ukazuje prumer?

    Dikz
    ICQ 454104749 zacatecnik v debianu 64 bit, mala znalost anglictiny
    27.2.2008 08:47 Ash | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Prosim o MRTG script na zjisteni vytizenosti CPU
    Přesně tak, zkuste zmáčknout klávesu "1" pro rozlišení jader (je na to i parametr, ale ten si nikdy nepamatuji :).
    27.2.2008 09:13 Nes | skóre: 20 | blog: Nes
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Prosim o MRTG script na zjisteni vytizenosti CPU
    :-( ja nevim kam tu jednicku dopsat :-( - do cpu.cfg? Pokud ano kam presne tam to napsat?

    Diky :-)
    ICQ 454104749 zacatecnik v debianu 64 bit, mala znalost anglictiny
    27.2.2008 09:49 Ash | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Prosim o MRTG script na zjisteni vytizenosti CPU
    Promiň měl jsem upřesnit že to je interaktivní příkaz v případě puštění top bez parametru -n 1, tedy pokud napíšete
    $ top
    tak pak běží top v interaktivním režimu a lze ho všelijak ovládat, napíklad klávesa 1 zobrazí jádra odděleně. Pro neinteraktivním použití top -n 1 si to opravdu nepamatuji, jen se domnívám že to jde. Nebo kdyžtak to toho konfiguračního souboru (cpu.cfg ne, konfigurační soubory pro top sice existují, ale asi by se jmenovaly jinak, více viz man top).
    27.2.2008 10:54 Nes | skóre: 20 | blog: Nes
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Prosim o MRTG script na zjisteni vytizenosti CPU
    super, to bych presne potreboval - tam jsou vsechny 4 jadra... ale jak to zakomponovat do toho cfg aby mi to ukazalo jadro 0 pak jadro 1 atp....?
    ICQ 454104749 zacatecnik v debianu 64 bit, mala znalost anglictiny
    27.2.2008 13:56 Ash | skóre: 53
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Prosim o MRTG script na zjisteni vytizenosti CPU
    RTFM?
    
       5b. PERSONAL Configuration File
           This  file is written as ’$HOME/.toprc’.  Use the ’W’ interactive command
           to create it or update it.
    To znamená, že si spustíte top
    $ top
    pak zmáčknete "1" a pak "W". Při dalším spuštění, i neinteraktivním top -n 1 už uvidíte všechna core samostatně.
    27.2.2008 15:18 Nes | skóre: 20 | blog: Nes
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Prosim o MRTG script na zjisteni vytizenosti CPU
    jj to vim - ja se neptal na to jak to udelat i po spusteni, ale jak to dostat do toho mrtg.cfg ....
    ICQ 454104749 zacatecnik v debianu 64 bit, mala znalost anglictiny
    27.2.2008 14:19 Ondrej Skutka | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Prosim o MRTG script na zjisteni vytizenosti CPU

    Na top bych se vykašlal, ten je spíš určený na interaktivní práci. Zkuste nainstalovat balík sysstat a v něm použít příkaz mpstat například takto nějak:

    mpstat -P $CISLO_PROCESORU 1 1 | grep Average | awk '{print $3}'

    Nevím, v jakém přesně formátu ten výsledek chcete dostat, ale s výstupem mpstat -P ALL 1 1 | grep Average si už určitě poradíte.

    Co se týče toho, že hodnota je pořád stejná - to je způsobené tím, že pro první výstup topu se použije průměrná hodnota od bootu systému. Proto někdo v té vaší minulé diskusi použil top -n 2 | grep Cpu | tail -n 1, tedy nechal proběhnout top dvakrát a použil až druhý výsledek.

    Rozdílnost grafů v gnome-system-monitoru může být způsobený i tím, že všechny tyto scripty používají pouze vytížení na uživatelské úrovni (bez nice procesů, vytížení na úrovní jádra atd.). Celkové vytížení procesoru se dá spočítat sečtením jednotlivých vytížení, ale pro vás bude nejspíš zajímavější hodnota 100% - doba nevytížení. Toto není to samé, neboť pokud procesor čeká na IO (harddisk), tak není v idlu, ale vlastně není ani vytížený:

    echo 100 - `LC_ALL=C mpstat -P 0 1 1 | grep Average | awk '{print $10}'` | bc

    27.2.2008 14:23 Ondrej Skutka | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Prosim o MRTG script na zjisteni vytizenosti CPU

    Už se drbu levou rukou za pravým uchem. Awk přece umí odečítat, takže:

    mpstat -P 0 1 1 | grep Average | awk '{print 100-$10}'

    27.2.2008 14:27 Ondrej Skutka | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Prosim o MRTG script na zjisteni vytizenosti CPU
    A ještě pravou rukou za levým uchem. Awk umí i grepovat, takže:

    mpstat -P $CISLO_PROCESORU 1 1 | awk '/Average/{print 100-$10}'

    27.2.2008 15:38 Nes | skóre: 20 | blog: Nes
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Prosim o MRTG script na zjisteni vytizenosti CPU
    to se mi nejak nezda - vraci mi to i minusove hodnoty - nemel by vracet hodnoty od 0 do 100(%)?

    xentium:/home/nes# mpstat -P 1 1 1 | grep Average | awk '{print 100-$10}' 2 xentium:/home/nes# mpstat -P 1 1 1 | grep Average | awk '{print 100-$10}' -1 xentium:/home/nes# mpstat -P 1 1 1 | grep Average | awk '{print 100-$10}' -2 xentium:/home/nes# mpstat -P 1 1 1 | grep Average | awk '{print 100-$10}' -1 xentium:/home/nes# mpstat -P 1 1 1 | grep Average | awk '{print 100-$10}' 2

    tak i tak nechapu kam mam tento prikaz napsat - prosim nakopnete me - ted to mam takto:

    WorkDir: /var/www/mrtg

    LoadMIBs: /usr/share/snmp/mibs/UCD-SNMP-MIB.txt

    Target[localhost.cpu]:ssCpuRawUser.0&ssCpuRawUser.0:public@127.0.0.1+ ssCpuRawSystem.0&$

    RouterUptime[localhost.cpu]: public@127.0.0.1

    MaxBytes[localhost.cpu]: 100

    Title[localhost.cpu]: CPU Load

    PageTop[localhost.cpu]:

    Active CPU Load %

    Unscaled[localhost.cpu]: ymwd

    ShortLegend[localhost.cpu]: %

    YLegend[localhost.cpu]: CPU Utilization

    Legend1[localhost.cpu]: Active CPU in % (Load)

    Legend2[localhost.cpu]:

    Legend3[localhost.cpu]:

    Legend4[localhost.cpu]:

    LegendI[localhost.cpu]: Active

    LegendO[localhost.cpu]:

    Options[localhost.cpu]: growright,nopercent

    ps - nechapu proc se mi to active cpu tak blbe zformatovalo...
    ICQ 454104749 zacatecnik v debianu 64 bit, mala znalost anglictiny
    27.2.2008 16:07 svaca | skóre: 38
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Prosim o MRTG script na zjisteni vytizenosti CPU
    Clovece s temi skripty co jsm ti posilal (a hlavne s temi jadry) ti nepomuzu .... Protoze sam tomu poradne nerozumim a to cpu.cfg jsem musel vygooglovat ...

    Ja jsem pouzit MRTg jen u dvou routeru a nepripadalo mi to moc jednoduchy, takze jinde pouzivam cacti ... Cacti je o necem jinem ... :-)

    Musis si ty configy vygooglovat .. :-)
    Never give up ! Stay ATARI !
    28.2.2008 09:17 Ondrej Skutka | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Prosim o MRTG script na zjisteni vytizenosti CPU

    Hm. Mrtg vypadá dost vybíravě, co se týče vstupů:

    http://oss.oetiker.ch/mrtg/doc/mrtg-reference.en.html#IExternal_Monitoring_Scripts

    Takže budete muset vracet 4 řádky se dvěma hodnotama. Pokud použiju 100 - %idle jako první hodnotu a %user jako druhou, tak asi něco takovéhoto:

    mpstat -P 1 1 1 | awk '/Average/{print 100-$10"\n"$3"\n01:00:00\nCPU1"}'

    Nevím ale, v jakém tvaru MRTG očekává ten uptime, tak vracím něco jako hodinu. Výsledný řádek v cfg by pak vypadal nejspíš:

    Target[localhost.cpu1]: `mpstat -P 1 1 1 | awk '/Average/{print 100-$10"\n"$3"\n01:00:00\nCPU1"}'`

    S MRTG ale zkušenosti nemám, takže zkouším jenom střílet od boku. Ale nějak v tomto smyslu by to fungovat mohlo

    Co se týče těch záporných hodnot, tak to opravdu netuším. Leda by na 10. pozici výstupu mpstatu u vás nebyla hodnota idle, ale něco, co přeleze 100... Ještě mě napadá, jestli máte locale české, nebo anglické (desetinná čárka/tečka) a jakým způsobem se s tím vypořádávají mpstat a awk a taky mrtg.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.