Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Dobrý den. Z ničeho nic se mi přestaly zobrazovat dokumenty v KPDF. Když dám otevřít jakýkoliv PDF soubor, nezobrazí se žádná chybová hláška, ale to, co je vidět, má jen jednu průhlednou stranu (KPDF tvrdí o každém dokumentu, že má jen jednu stranu a když dám File->Properties, tak napíše "No document open"), není vidět nic z otevřeného dokumentu. Smazat obsah ~/.kde/share/apps/kpdf/
jsem zkoušel, bez výsledku.
Xpdf otevírá všechny PDF soubory normálně, ale netiskne. (Při pokusu o tisk nevypíše žádnou chybu, ale ani nic nevytiskne.) Tisk z KDE aplikací (např. Kuickshow) funguje normálně.
Nevím, jestli to s tím souvisí, ale zkoušel jsem předtím instalovat Adobe Reader 8, který si přivlastnil asociaci PDF souborů v KDE. Nevyhovoval mi (ani on netiskl, vypisoval chybovou hlášku usage: lpr [-cdfghlmnpqrstv] [-Pprinter] [-#num] [-C class] [-J job] [-T title] [-U user] [-i [numcols]] [-1234 font] [-wnum] [name ...]
, jako by špatně volal příkaz lpr, ale v jeho nastavení ten příkaz nešel změnit) a po jeho odinstalování zůstal typ souboru PDF bez asociace - KDE se ptají, čím ho mají otevřít.
Mám Debian Sid (jádro 2.6.24-1-amd64), KPDF 0.5.8, KDE 3.5.8, Qt 3.3.8b, Xpdf 3.02 a předem mnohokrát děkuji za rady.
kpdf soubor.pdf
, zobrazí se nějaké hlášení?
application/pdf
*.pdf
*.PDF
A víc nic? Já tam mam ještě ... Appllication preference order ... kpdf, kghostview, document viewer a v embedding mam "show file in embedd...", "ask whether" a "services preferenc order" jako kpdf(kpdf_part).
dpkg-reconfigure kpdf
, i přeinstalovat ho pomocí aptitude purge kpdf && aptitude install kpdf
. Problém trvá beze změny.
Lidi tvrdí, že je evince líný, používám jenom jej. Ohledně nezobrazování: fakt samo od sebe? V nouzi bych dal odinstalovat a nainstalovat Vámi zvolený program.
(Je možný, že by Acrobat přepsal systémovou knihovnu?)
fakt samo od sebe?
jo.
V nouzi bych dal odinstalovat a nainstalovat Vámi zvolený program.
to jsem zkoušel..
Je možný, že by Acrobat přepsal systémovou knihovnu?
to mě napadlo, ale reinstalace KPDF to nevyřešila.
jinak evince je v pohodě, nic proti, dřív jsem ho používal, jen se snažím mít hlavně qt/kde programy (kvůli konsistenci ovládání)
aptitude reinstall libpoppler2
" už KPDF zobrazuje všechny dokumenty korektně jako předtím. Mimochodem, jak jste na to tenkrát přišel? A vážně to souvisí s odinstalací Adobe Readeru, tzn. že se ten snaží zmršit ostatní PDF prohlížeče, jako pomstu za to, že ho člověk nechce používat? :)
Tiskni
Sdílej: