Vývojáři open source operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows, se na síti 𝕏 pochlubili, že ReactOS zvládne počítačovou hru Half-Life.
Byla vydána nová verze 4.8 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Apple container dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o open source nástroj pro spouštění linuxových kontejnerů na macOS postavený nad containerization. Napsaný je v programovacím jazyce Swift a optimalizovaný pro Apple silicon.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-06 aneb Eclipse 4.40. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.
Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.
Evropská komise (EK) nařídila americké společnosti Meta, že musí znovu umožnit bezplatný přístup konkurenčním obecně zaměřeným asistentům umělé inteligence (AI) k WhatsAppu a tento přístup musí zachovat až do ukončení antimonopolního šetření. Opatření je dočasné a má zabránit vážnému a nevratnému poškození konkurence na rychle rostoucím trhu s obecnými AI asistenty. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost Anthropic představila AI modely Claude Fable 5 a Claude Mythos 5. Claude Fable 5 je první model třídy Mythos určený pro běžné použití.
Byla vydána nová stabilní verze 3.24.0, tj. první z nové řady 3.24, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem pracují vývojáři v Rustu napsaného mikrokernelového unixového operačního systému Redox OS (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za květen. Vypíchnout lze nový scheduler EEVDF nebo port desktopového prostředí Xfce na Redox OS.
# Monitor section
HorizSync 31.5 - 50.0
VertRefresh 40-90
EndSection
Section "Device"
Identifier "VESA Framebuffer"
Driver "vesa"
#VideoRam 4096
# Insert Clocks lines here if appropriate
EndSection
Tohle je tam po přepsání info získaných za pomocí xorgsetup:
Section "Monitor" HorizSync 30.0 - 69.0 HorizSync 859387200.0 - 0.0 VertRefresh 50.0 - 0.0 Option "DPMS" EndSection Section "Device" Identifier "Card0" Driver "s3virge" VendorName "S3 Inc." BoardName "86c368 [Trio 3D/2X]" BusID "PCI:1:0:0" EndSectionA tohle je tam po konfiguraci pomocí xorgconfig (zkoušel jsem i s3savage driver):
Section "Monitor"
Identifier "ADI ProVista E44+"
HorizSync 30.0 - 69.0; High Frequency SVGA, 1024x768 @ 85 Hz
VertRefresh 47.5 - 125.0
EndSection
Section "Device"
Identifier "S3 Trio 3D/2X"
Driver "s3"
#Driver "savage"
#VideoRam 4096
# Insert Clocks lines here if appropriate
EndSection
Section "Monitor" HorizSync 30.0 - 69.0 HorizSync 859387200.0 - 0.0 VertRefresh 50.0 - 0.0 Option "DPMS" EndSectionOpravdu si myslis ze tohle je v poradku?
Section "Monitor" HorizSync 30 - 90 #kHz VertRefresh 50 - 85 #Hz EndSectionDalsi vec:
BusID "PCI:1:0:0"Jeste detailek, pokud teda skutecne mas AGP tak tu kartu zahod a sezen si lepsi.
anebo po praze se da dohodnout osobne.No to se fakt vyplati, investovat penize do zprovozneni tohohle srotu.
nebude to zadarmo.
na s3virge jsem si jednou vylamal zuby. to ano.ale da se rozjet. ale s3trio chodi.Tak to je rada k nezaplacení. Protože jak už jsem psal výše, pod každým z těchto názvů se skrývá milirada různých vzájemně (ne)podobných brouků. Základ je opsat si číslo brouka a podívat se do tabulky v README (nebo kde), ke kterému brouku patří který ovladač. Jakékoliv jiné pokusy jsou na nic.
- opsane z karty je 86c368 (!ale to uz jsem prece uvadel!) - ziskane pomoci sw AIDA: 85c362 (to je napsane i v logu Xek)Jinak kdyby se nekomu zdalo, ze mam nejapne dotazy, tak se omlouvam, nemam s administraci linuxu prilis velke zkusenosti. Tohle
Section "Monitor" HorizSync 30.0 - 69.0 HorizSync 859387200.0 - 0.0 VertRefresh 50.0 - 0.0 Option "DPMS" EndSectionsamozrejme vazne nemyslim. To mi vyplivl xorgsetup. Kde najdu tu databazi karet pro prirazeni cisla chipu a ovladace? Je to v /usr/X11R6/lib/X11/Cards? Tam ale nic takoveho neni a pokud to ma byt na www.x.org, tak tam jsem nic nenasel. Zkusil jsem to znovu podle goldenfishova doporuceni zde, ale nepomohlo. Takze jsem vyjel vsechny pozadovane info, co jste po me chteli:
(WW) VESA(0): config file vrefresh range 40-90Hz not within DDC vrefresh ranges.
(WW) VESA(0): config file vrefresh range 40-90Hz not within DDC vrefresh ranges.
HorizSync 30.0 - 69.0; High Frequency SVGA, 1024x768 @ 85 Hzvypisuje, ze se mu nelibi ";" (strednik) za 69.0. Kdyz teda cely zbytek radku zakomentuju, tak se mu zas nelibi slovo Driver v Section "Device".
HorizSync patri do sekce Monitor, kde zadny Driver nema co delat, ten patri do sekce Device.
Parse error on line cislo radku kde se nachazi Driver (tj. az v sekci Device) of section Monitor in file /etc/X11/xorg.conf "Driver" is not a valid keyword in this section.Nechapu, co se mu nelibi.
#Section "Device"
# Identifier "Standard VGA"
# VendorName "Unknown"
# BoardName "Unknown"
# The chipset line is optional in most cases. It can be used to override
# the driver's chipset detection, and should not normally be specified.
# Chipset "generic"
# The Driver line must be present. When using run-time loadable driver
# modules, this line instructs the server to load the specified driver
# module. Even when not using loadable driver modules, this line
# indicates which driver should interpret the information in this section.
Driver "vga"
# The BusID line is used to specify which of possibly multiple devices
# this section is intended for. When this line isn't present, a device
# section can only match up with the primary video device. For PCI
# devices a line like the following could be used. This line should not
# normally be included unless there is more than one video device
# intalled.
# BusID "PCI:0:10:0"
# VideoRam 256
# Clocks 25.2 28.3
EndSection
Tiskni
Sdílej: