abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:11 | Komunita

    Vývojáři open source operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows, se na síti 𝕏 pochlubili, že ReactOS zvládne počítačovou hru Half-Life.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    dnes 10:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 04:44 | Nová verze

    Apple container dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o open source nástroj pro spouštění linuxových kontejnerů na macOS postavený nad containerization. Napsaný je v programovacím jazyce Swift a optimalizovaný pro Apple silicon.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    dnes 03:33 | Nová verze

    Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-06 aneb Eclipse 4.40. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Zajímavý software

    Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Zajímavý článek

    Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:11 | Nová verze

    Evropská komise (EK) nařídila americké společnosti Meta, že musí znovu umožnit bezplatný přístup konkurenčním obecně zaměřeným asistentům umělé inteligence (AI) k WhatsAppu a tento přístup musí zachovat až do ukončení antimonopolního šetření. Opatření je dočasné a má zabránit vážnému a nevratnému poškození konkurence na rychle rostoucím trhu s obecnými AI asistenty. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    včera 11:44 | IT novinky

    Společnost Anthropic představila AI modely Claude Fable 5 a Claude Mythos 5. Claude Fable 5 je první model třídy Mythos určený pro běžné použití.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.24.0, tj. první z nové řady 3.24, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 03:33 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři v Rustu napsaného mikrokernelového unixového operačního systému Redox OS (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za květen. Vypíchnout lze nový scheduler EEVDF nebo port desktopového prostředí Xfce na Redox OS.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (15%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (3%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1874 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: debian a amd64

    6.1.2005 15:58 kaaja
    debian a amd64
    Přečteno: 282×
    Dobry den,

    dostal jsem se k castecnemu spravovani servru amd64 s nainstalovanym debianem. Sam moc debianu nerozumim. Pote co jsem chtel instalovat jeden komercni program, ktery je optimalizovan i na x86_64, zjistil jsem, ze debian neni nainstalovan 64-bitove. Trochu jsem se v tom hrabal a zjistil jsem, ze ani jadro neni skompilovano na amd64 a 64-bitove knihovny chybi.

    Potreboval bych poradit, jak alespon zajistit, aby se daly poustet 64-bitove programy. Nebo jestli neni lepsi cely debian preinstalovat s podporou 64bitu. Zatim by ani velke preinstalovani nevadilo, protoze tam jeste neni nic rozchozene.

    Odpovědi

    6.1.2005 16:14 maaca | skóre: 8 | blog: maacovy kecy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: debian a amd64
    32-bitový aplikace na 64-bitovym systému běžej v pohodě. pkud vim, vobráceně to nefunguje.
    6.1.2005 17:18 outlier | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: debian a amd64
    Tusim ze Debian pro AMD 64 neni, vim o FC3 a MDK 10.1.
    6.1.2005 17:50 Libor Klepac | skóre: 45 | Mýto
    Rozbalit Rozbalit vše Re: debian a amd64
    tusis spatne ... http://www.nl.debian.org/ports/amd64/ ... http://debian-amd64.alioth.debian.org/
    Urine should only be green if you're Mr. Spock.
    10.1.2005 14:08 kaaja
    Rozbalit Rozbalit vše Re: debian a amd64
    A netusis nahoudou nejake podrobnosti o instalaci?
    10.1.2005 15:44 Libor Klepac | skóre: 45 | Mýto
    Rozbalit Rozbalit vše Re: debian a amd64
    nahore, na tom druhem url, jsou nejake odkazy na iso image a debian installer ...predpokladam, ze dal je to jako normalni instalace debianu
    Urine should only be green if you're Mr. Spock.
    6.1.2005 17:19 Spike411
    Rozbalit Rozbalit vše Re: debian a amd64
    „Lehce“ nepřesné. Situace je o fous složitější.

    AMD64 má tu zvláštnost, že obsahuje vlastně dvě jádra - jedno x86 a jedno 64-bitové.

    Pak jsou tři možnosti, jak takový systém můžete pouštět: 1) Čistě 32-bit. Instalovaný software nemá ani ponětí o 64bitovém jádře (To je současný stav toho Debiana.)

    2) Čistě 64-bit. Také není moc co řešit, jenom zatím není mnoho softu, který by byl výrazně výkonnější v 64bit, většinou je výrazně pomalejší (spousta enkodérů – protože mají kód optimizovaný v x86 assembleru).

    3) Multilib. Jedná se vlastně o 64-bitový systém (v tomto případě Linux), jehož GCC/glibc bylo bootstrapnuté se zapnutým „multilib“, což umožňuje nativně spouštět 32-bitové aplikace na 32-bit jádře. Není to však bez problémů – skvělým příkladem jsou linoxové porty komerčních her (32-bit) – často se dožadují určitých verzí knihoven a nedomluví se s těmi 64-bit. Tady pak do hry nastupuje buď chroot s různé pomocné utility, nebo různé wrappery.

    !!POZOR!!

    64-bitový systém nainstalujete jen z 64-bitového instalačního média (třeba Gentoo LiveCD pro AMD64), z 32-bit NELZE. Doporučuji zkonzultovat s dokumentací k vaší distribuci.

    Nepočítejte také s tím, že na čistě 64-bit systému rozběhnete OpenOffice.org – v 64-bit zkompilovat zatím bezproblémově nejde (pokud vím), tudíž je třeba použít 32-bit binárku (a na její spuštění je třeba multilib).

    Já se už asi pět měsíců potýkám s Gentoo na AMD64 (kromě dvou dalších 32-bit strojů) a teprve před takovými dvěma měsíci se mi tam začalo dařit postupně rozcházet použitelný systém.

    No a nakonec:

    Existuje vůbec Debian pro AMD64 (64bit)?
    6.1.2005 17:48 kaaja
    Rozbalit Rozbalit vše Re: debian a amd64
    Na tom stroji toho moc bezet nema. Ma to byt server a tak zrovna openoffice potrebovat nebudu. Pobezi tam hlavne apache s ruznejma modulama (napr tomcat) a pak jeste mathematica, ale tu mam 64 i 32-bitovou.

    Me osobne prijde skoda, aby to bezelo jen 32 bitove. Zajimalo by me tedy jestli tedy bude konkretne u apache poznat rozdil ve vykonu.

    Debian snad nejakej neoficialni 64-bitovej existuje. Ja osobne bych nainstaloval gentoo, ale volba distribuce nezalezi zcela jen na me.
    Max avatar 6.1.2005 21:33 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: debian a amd64
    Skoda to byt nemusi, doporucuji, aby to bezelo na 32bit. 64bit je jeste ve vyvoji a jak tady padlo, spousta veci nejni pod 64bit bezchybne (a nebo vubec) kompilovatelna. Rozdil ve vykonu nebude podle me tak velky ;-) .Nebo potom jinak zkusit jine distro (gentoo, fedoru,mandrake). Nevim, zda bych na server instaloval nynejsi jeste nedoladene 64bit distribuce :-/
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    10.1.2005 17:00 Michal Kubeček
    Rozbalit Rozbalit vše Re: debian a amd64
    Neviděl bych to tak tragicky. Kdybyste to napsal před půl rokem, dalo by se souhlasit, ale dnes už jsou 64-bitové distribuce odladěné dostatečně.
    26.1.2005 17:28 iok
    Rozbalit Rozbalit vše Re: debian a amd64
    Ja pouzivam:

    http://debian-amd64.alioth.debian.org/

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.