Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Mam mensi problem s jednim programkem jmenem "enca". Jde o to, ze mi nejak odmita rozpoznat cokoliv, co je kodovano v CP-1250. Chtel jsem ho pouzit na prekodovani nazvu nekolika souboru, ale uspel jsem jenom castecne (cca 50%).
Jednak nerozpoznal cokoliv v CP1250 (Unknown encoding, pri pokusu o enconv to hodi chybu: Cannot convert 'STDIN' from unknown encoding) a jednak u nekterych veci v ISO 8859-2 se mi snazil vnutit nejake pomerne jine (spatne) kodovani.
Divne na tom je hlavne to, ze treba iconv zminene texty v CP1250 prevede na ISO vcelku bez problemu.
Do zdrojaku enca jsem se nedival, ale docela by me zajimalo, odkud enca bere "vstupni" kodovani.
Dalsi info o systemu:find ... >soubor
, přenést soubor a porovnat.
2. Zdá se, že se snažíš detekovat kódování jmen jednotlivých skladeb. To moc dobře nefunguje, protože jsou velmi krátké a obsahují jen velmi málo písmen s diakritikou, takže statistické metody v enca nedávají spolehlivé výsledky.
3. Řádek ./Robert Křesťan a Druhá Tráva/Disk 2/03 - Vrs<9d> se.mp3
zjevně obsahuje ť ve dvou různých kódováních zároveň, tudíž není v žádném konkrétním kódování.
Tiskni
Sdílej: