Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Feb 7 17:47:21 localhost pppd[6115]: pppd 2.4.2 started by xxxx, uid 501Feb 7 17:48:21 localhost pppd[6115]: Terminating on signal 15.
Feb 7 17:48:21 localhost pppd[6115]: Exit.Modules Conf:
# /etc/modules: kernel modules to load at boot time. #
# This file should contain the names of kernel modules that are
# to be loaded at boot time, one per line. Comments begin with
# a `#', and everything on the line after them are ignored.Mam veriu jadra 2.6.8.1 - 12mdksmp (vycitane z /boot/) Vobec neviem s linuxom pracovat takze nejake nacitat modul ppp do jadra je pre mna spanielska dedina. Dakujem za vysvetlenie.
CONNECT 115200 V42bisa dalej nic. Vydedukoval som, ze nieco bude pri prihlasovani prilis rychle a nestihne, rsp. necaka na spojenie. Tak som experimentoval a vysledok je, ze mi to uz ide na 100%. Navod: 1. Spustit kppp 2. Nastavit -> Konta, klik na konto (STOnline u mna), Upravit 3. Prihlasovaci skript, tam vybrat Pause a dopisat hodnotu 1, Pridat 4. OK Pretoze mi to vypisovalo predtym takmer tie iste hlasky ako Vam je dost pravdepodobne, ze to pomoze. Ja som ale presiel kalvariou kompletnej instalacie modem driveru do jadra + konfigurovanie suborov v /etc atd. (pretoze v udev systeme je to uplne inak ako v devfs
Opener: received KillPPPDaemonzhodi ppp demona, no netusim preco. U mna to nerobi. Zisiel by sa mi vypis lsmod spusteny pod root a tiez vypis dmesg hned po prihlaseni (spusteni) linuxu. A este subor /var/log/ppp/connect-errors. Podla mojho nazoru ale bude najskor chyba v driveri. Do skriptu nepatri ani ID ani Password. Heslo a PouzivatelskeID by malo byt zadane hned v prvom dialogu po spusteni kppp. Dufam, ze to mate na 100% spravne. Inak sa objavi vo vypise
It was pppd that died pppd exited with return value xxPozor na zamenu klavesnice Sk/Us! Vyskusajte si Heslo a PouzivatelskeID aj vo Windowse ak ho mate.
Tiskni
Sdílej: