Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
$TTL 86400 @ IN SOA localhost. root.localhost. ( 1997022700 ; Serial 28800 ; Refresh 14400 ; Retry 3600000 ; Expire 86400 ) ; Minimum IN NS localhost. 1 IN PTR localhost.Sám používám defaultní nastavení více jak 4 roky a zatím jsem se nesetkal s problémem.
Obcas miva take problemy s bezpecnosti.Nejaky priklad dejme tomu za posledni dva roky? P.S. Pred usetrenymi par MB RAM teda rozhodne davam prednost dodrzovani standardu, ktere tinydns a spol. dodrzuje akorat tehdy, kdyz se to autorovi hodi do kramu a bugreporty v tomto smeru zvesela ignoruje a jejich autory oznacuje za blbce, kteri nepochopili jeho genialni reseni.
Nářek nad systémovými prostředky mi v dnešní době přijde k smíchu.Ono pokud to ma clovek na notebooku kvuli pomalemu GPRS a jede z baterky, tak je zajimavy kazdy procento vykonu.
#dhcp_eth0="release nodns nontp nonis" # Only get an addres) Na gentoo.org je niekde beta verzia ich Network Howto. Je to dost kvalitne.
options { pid-file "/var/run/named/named.pid"; directory "/etc/bind"; };/etc/resolv.conf:
search gavanet.czf nameserver 127.0.0.1 nameserver 213.180.32.2 nameserver 213.180.33.225Vsechno funguje, vsechno se preklada, ale kdyz spustim "rndc -k /etc/rndc.key dumpdb" tak to vubec nic nevypise. Ani na jednom serveru. Pritom si myslim ze cache chodi, kdyz treba nefunguje inet, tak domenove jmeno se casto prelozi, ale ping nejde. Nevite nekdo v cem je zakopanej pes? Zdenek
http://www.abclinuxu.cz/clanky/show/86044
Tiskni
Sdílej: