Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Zdravim vsechny, chtel bych poprosit o radu, jakou cestou se vydat.
Mam pocitac fungujici jako linuxovy desktop, ktery pouzivaji celkem tri lidi. Vetsinou se dohodnou, kdo a kdy u PC bude sedet, cas od casu je ale problem v tom, ze PC potrebuji dva lidi najednou - urcite to znate :) Za tim ucelem jsem postavil druhy stroj a resim ted, jak co nejlepe dosahnout minimalniho rozdilu v pristupu k osobnim souborum z obou pocitacu.
Data by mela jednoznacne byt uchovavana na silnejsim stroji. Uplne nejradeji bych z druheho stroje udelal jen lehky terminal s automatickym prihlasenim do univerzalniho neprivilegovaneho uctu. Prihlasovaci udaje by byly vyzadovany az ve chvili, kdy by uzivatel chtel vstoupit do sveho homediru na hlavnim stroji.
Druha moznost, ktera by se mi libila, ale netusim, jestli je vubec mozna, spociva v tom, ze na slabsim stroji by se pracovalo prakticky primo s uzivatelskymi ucty z hlavniho stroje - predstavuji si, ze by to mohlo chodit na bazi SSH. Kdyby ale vse bezelo primo z hlavniho stroje a ten druhy by byl jen I/O zarizeni, prijde mi, ze bych zbytecne prichazel o vykon stroje hlavniho, zatimco vykon druheho by zustaval nevyuzit...
Vzhledem k tomu, ze k zadnym velkym zmenam v poctu uzivatelu nejspis nedojde, nebranim se ani jinym resenim, nacrtnutym zpusobem by mi to ale vseobecne vyhovovalo nejvic.
A ted s cim vlastne chci poradit - na jake technologii by bylo nejlepsi to postavit? Samba, NFS, SSH? Predem dik za vsechny odpovedi.
Totiz, ja uz oba dva stroje mam postaveny (silnejsi se pouziva bezne a ten slabsi je postavenej uz delsi dobu, jenom se tedka uvolnil pro tenhle ucel). Prozatim zkusim jit cestou NFS, prijde mi to vhodnejsi pro me momentalni potreby.
Kazdopadne ale dekuju Tobe i predchozimu prispivajicimu za tip na LTSP - dlouho jsem informace o tom hledal a nemohl najit. Urcite si s tim nekdy v brzke dobe budu chtit pohrat a myslim, ze uz i vim, kde to pouziju. Jestli Ti to nebude vadit, necham si v zaloze moznost napsat Ti, kdybych s nekym potreboval podiskutovat, az to budu zkouset.
Tiskni
Sdílej: