Vývojáři open source operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows, se na síti 𝕏 pochlubili, že ReactOS zvládne počítačovou hru Half-Life.
Byla vydána nová verze 4.8 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Apple container dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o open source nástroj pro spouštění linuxových kontejnerů na macOS postavený nad containerization. Napsaný je v programovacím jazyce Swift a optimalizovaný pro Apple silicon.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-06 aneb Eclipse 4.40. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.
Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.
Evropská komise (EK) nařídila americké společnosti Meta, že musí znovu umožnit bezplatný přístup konkurenčním obecně zaměřeným asistentům umělé inteligence (AI) k WhatsAppu a tento přístup musí zachovat až do ukončení antimonopolního šetření. Opatření je dočasné a má zabránit vážnému a nevratnému poškození konkurence na rychle rostoucím trhu s obecnými AI asistenty. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost Anthropic představila AI modely Claude Fable 5 a Claude Mythos 5. Claude Fable 5 je první model třídy Mythos určený pro běžné použití.
Byla vydána nová stabilní verze 3.24.0, tj. první z nové řady 3.24, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem pracují vývojáři v Rustu napsaného mikrokernelového unixového operačního systému Redox OS (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za květen. Vypíchnout lze nový scheduler EEVDF nebo port desktopového prostředí Xfce na Redox OS.
g++ -o program pocet_znaku.cpp pocet_znaku_fce.cppTo však není oddělený překlad. Užitečnější bude takovýto postup:
g++ -c pocet_znaku.cpp g++ -c pocet_znaku_fce.cpp g++ -o program pocet_znaku.o pocet_znaku_fce.oMůžete si vytvořit skript
Makefile:
program: pocet_znaku.o pocet_znaku_fce.o %.o: %.cpp g++ -c -o $@ $<To
%.o: %.cpp se jmenuje asi pravidlo pro vzory, či tak nějak, je to obecný postup, jak udělat ze souborů .cpp binární modul. Pozor! Před g++ není osm mezer, ale jeden tabulátor. Také můžete vyzkoušet, co se stane, když to pravidlo zrušíte a nechátem tam jen první řádek.
Makefile však vygeneroval jen *.o soubory (to má dělat i ten spustitelný nebo ne?) a jen s tím prvním řádkem v Makefile se mi zdálo, že to udělalo to samý.
program: pocet_znaku.o pocet_znaku_fce.o
g++ -o $@ $^
Zase tam přijde tabulátor a ne osm mezer.
1 program: pocet.znaku.o pocet_znaku_fce.o
2 g++ -o $@ $^
3 %.o: %.cpp
4 g++ -c -o $@ $<
Píše to:
tomas@linux:~/cpp/> make
make: *** No rule to make target `pocet.znaku.o', needed by `program'. Stop.
Není chyba v tom _podtržítku? Ale řešit to nemusíte, to první řešení funguje...
Tiskni
Sdílej: