Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
Podpora: | částečná |
Ovladač: | dodává výrobce |
Adresa ovladače: | http://linuxwireless.org/en/users/Drivers/b43 |
00:0b.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4318 [AirForce One 54g] 802.11g Wireless LAN Controller (rev 02)
Tahle karta jde zprovoznit s ovladači od výrobce přes ndiswrapper nebo použít OSS ovladač b43 (nahradil bcm43xx, který zatím je označován pro tuto kartu jako unstable).
S ndiswrapperem je to vcelku jednoduché. Nejdříve z CD od výrobce vezmeme soubory bcmwl5.sys a inf a někam je nahrajeme. Potom se je pokusíme dostat do ndiswrapperu.
cd nas_adresar ndiswrapper -i bcmwl5.inf ndiswrapper -m ndiswrapper -di
případně zkusit i -da kdyby něco.
ndiswrapper -l by měl vyhodit náš ovladač
Installed drivers: bcmwl5 driver installed, hardware present
Dále pak přidáme do /etc/modules řádek "ndiswrapper" a napíšeme modprobe ndiswrapper a pomocí iwconfig ověříme funkčnost.
Svobodný driver jsem zkoušel v Kubuntu Edgy Eft a nefungoval. Kartu to našlo, ale nešlo nastavit essid, předpokládám, že tohle už je opravené (Kubuntu EE má jádro 2.6.17), takže s novějším jádrem by mohla sloužit dobře i tímto způsobem.
V jádře 2.6.29.3 je pro tuto kartu určen ovladač b43. Dále je třeba stáhnout starší proprietární ovladače od Broadcomu (ze serverů OpenWRT), kde se ze souboru wl_apsta_mimo.o nástrojem b43-fwcutter vyextrahují soubory firmwaru a uloží se do /lib/firmware. (Podrobný postup je uveden na „adrese ovladače“). Nakonec se nahraje jaderný modul b43. (Ovladač nahrává firmware vždy, když se rozhraní wlan0 přepíná do stavu „up“.)
Omezeným testováním jsem ověřil režim managed a monitor. Režim ad-hoc nebylo možné nastavit.
Kromě uzavřeného firmwaru existuje experimentální otevřený firmware.
b43 driver je uz v jadre, potrebujete pouze firmware:
do /etc/apt/sources.list
pridat contrib zdroj
apt-get install b43-fwcutter
zepta sa vas zda chcete automaticky stahnout firmware -- ano
Karta šla zprovoznit bez jediného problému. -di a -da jsou pravděpodobně zbytečné, já dával jen -di a testovat jestli to jde i bez toho se mi nechce :) Svobodné drivery už jsou součástí jádra, takže stačí počkat až je vývojáři doladí a tato karta pojede nativně. Další informace na jabberu cx@jabber.cz.
petr_p: Možná jsem měl jen smůlu, ale jediný kus, co jsem mohl otestovat, měl mizernou citlivost příjmu. (Přes zeď a za skříní počítače se vůbec nechytal uvnitř jinak nezarušeného domu na vzdálenost asi 7 metrů. Pro porovnání XI-626 na tom stejném místě jela výborně.)
Dokument vytvořil: Fluttershy, yay!, 1.5.2011 00:36 | Zobrazeno: 1457×
Tiskni
Sdílej: