plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Podpora: | částečná |
Ovladač: | dodává výrobce |
Adresa ovladače: | http://linuxwireless.org/en/users/Drivers/b43 |
00:0b.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4318 [AirForce One 54g] 802.11g Wireless LAN Controller (rev 02)
Tahle karta jde zprovoznit s ovladači od výrobce přes ndiswrapper nebo použít OSS ovladač b43 (nahradil bcm43xx, který zatím je označován pro tuto kartu jako unstable).
S ndiswrapperem je to vcelku jednoduché. Nejdříve z CD od výrobce vezmeme soubory bcmwl5.sys a inf a někam je nahrajeme. Potom se je pokusíme dostat do ndiswrapperu.
cd nas_adresar ndiswrapper -i bcmwl5.inf ndiswrapper -m ndiswrapper -di
případně zkusit i -da kdyby něco.
ndiswrapper -l by měl vyhodit náš ovladač
Installed drivers: bcmwl5 driver installed, hardware present
Dále pak přidáme do /etc/modules řádek "ndiswrapper" a napíšeme modprobe ndiswrapper a pomocí iwconfig ověříme funkčnost.
Svobodný driver jsem zkoušel v Kubuntu Edgy Eft a nefungoval. Kartu to našlo, ale nešlo nastavit essid, předpokládám, že tohle už je opravené (Kubuntu EE má jádro 2.6.17), takže s novějším jádrem by mohla sloužit dobře i tímto způsobem.
V jádře 2.6.29.3 je pro tuto kartu určen ovladač b43. Dále je třeba stáhnout starší proprietární ovladače od Broadcomu (ze serverů OpenWRT), kde se ze souboru wl_apsta_mimo.o nástrojem b43-fwcutter vyextrahují soubory firmwaru a uloží se do /lib/firmware. (Podrobný postup je uveden na „adrese ovladače“). Nakonec se nahraje jaderný modul b43. (Ovladač nahrává firmware vždy, když se rozhraní wlan0 přepíná do stavu „up“.)
Omezeným testováním jsem ověřil režim managed a monitor. Režim ad-hoc nebylo možné nastavit.
Kromě uzavřeného firmwaru existuje experimentální otevřený firmware.
b43 driver je uz v jadre, potrebujete pouze firmware:
do /etc/apt/sources.list
pridat contrib zdroj
apt-get install b43-fwcutter
zepta sa vas zda chcete automaticky stahnout firmware -- ano
Karta šla zprovoznit bez jediného problému. -di a -da jsou pravděpodobně zbytečné, já dával jen -di a testovat jestli to jde i bez toho se mi nechce :) Svobodné drivery už jsou součástí jádra, takže stačí počkat až je vývojáři doladí a tato karta pojede nativně. Další informace na jabberu cx@jabber.cz.
petr_p: Možná jsem měl jen smůlu, ale jediný kus, co jsem mohl otestovat, měl mizernou citlivost příjmu. (Přes zeď a za skříní počítače se vůbec nechytal uvnitř jinak nezarušeného domu na vzdálenost asi 7 metrů. Pro porovnání XI-626 na tom stejném místě jela výborně.)
Dokument vytvořil: Fluttershy, yay!, 1.5.2011 00:36 | Zobrazeno: 1351×
Tiskni
Sdílej: