Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Podpora: | kompletní |
802.11b/g, wep wpa 64/128b klíče
0000:01:0a.0 Network controller: RaLink Ralink RT2500 802.11 Cardbus Reference Card (rev 01)
Network controller: RaLink RT2561/RT61 802.11g
Podporovana jadrem, nejsou potreba dalsi ovladace.
Na stránkách s ovladači stáhnout ovladač pro rt61, zkompilovat pomocí make (je potřeba mít nainstalované hlavičkové soubory jádra) a nainstalovat pomocí make install. Ovladač se při startu bude zavádět sám (instalace si upraví modprobe.conf) a karta se bude hlásit jako ra0.
V balíčku s ovladači jsou dále tři soubory s firmwarem (*.bin), které se mají nakopírovat do /etc/Wireless/RT61STA. Bez nich nezkoušejte načítat modul rt61, tuhnul mi při tom počítač! (Podle changelogu by to v CVS již mělo být odstraněno.)
Na stránce je ještě utilita RutilT, pomocí niž se dá sledovat stav připojení. Také s ní lze jednoduše kartu konfigurovat.
Chodí na čipu od ralinku a zatím nejsou žádé problémy. Je dodávána s takovou tou malou anténkou, která je ale na káblíku a dá se položit někam třeba na stůl. Myslím, že je to rozhodně lepší, než klasické malé anténky, které se jen dají přišroubovat k WiFi.
Karta i ovladač zvládají WEP i WPA (vyzkoušeno). S kartou se dodávají ovladače pro některé linuxové distribuce, ale doporučuji použít ovladač ze serialmokey, protože umí to samé, co originální ovladač od výrobce (je na něm postavený) + ještě další věci (např. šifrování)
Karta si nerozumí s Networkmanagerem, je potřeba ji konfigurovat pomocí /etc/network/interfaces.
!!Pozor, ovladač není (17.4.2007) stabilní. Je velmi problematický na 64bit architektuře x86_64. Často způsobuje zatuhnutí systému. O problému se ví a vývojář se snaží ho odstranit. Použití pod 32bit se jeví jako daleko lepší varianta.
Dokument vytvořil: Fluttershy, yay!, 28.4.2011 18:54 | Poslední úprava: Fluttershy, yay!, 1.5.2011 00:24 | Historie změn | Zobrazeno: 893×
Tiskni
Sdílej: