Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Podpora: | kompletní |
Ovladač: | dodává někdo jiný |
Modulace HSS, kmitoctove pasmo 2.4 GHz, vykon 100mW, rychlost 1.6MBps. Jeden napevno nastaveny kanal.
Novější modely již mají možnost používat 2 protokoly = OpenAir (Proxim) a HomeRF (sdružení více firem). Proxim však doporučuje karty přepnout na pevno do jejich protokolu.
Pro wireless tools postkytují pouze omezené iformace o úrovni signálu (0-128) a kvalitě linky (1-2). Pod úrovní signálu 30 se již nedá rozumně komunikovat.
Tyto karty jsou vhodne pro nasazeni na malou vzdalenost. Symphony je vyrobne omezena na 1 kanal/domenu, ma PnPID=0 a je schopna obslouzit pouze 10 MAC adres. Z toho plyne moznost pouzit pouze jednu kartu v pocitaci a v ramci radiove viditelnosti pouze jedna sit s max. 10-ti klinety. Dosazitelna vzdalenost je velice mala, v kombinaci anten 5dB vsesmerova a 24dB parabola je pouze cca 1km.
Mám dojem, že není pravda, že karty jsou přepnuté na jeden kanál a že neumožňují měnit ID masterů. Jak ovladače pro Linux, tak w2000 a 98 nabízejí možnost změnit kanál (1-15) ovšem karta zřejmě prohledává všechny, takže protistanice vidí všechny kanály. Takže je tedy možné, že to kanál nemění, ale zobrazuje ho to. Informace to tom, že může existovat pouze jeden master a nelze u něj měnit jméno (MASTER) se mi taky nelíbí, protože mě to lze měnit libovolně. Kromě čísla kanálu se u mastru i stanice volí číslo domény. To rozhoduje, karta hledá všecny mástery na všech kanálech v dané doméně a připojí se pouze na ty, se kterými mí shodně zadané security ID (20 A-N znaků). Takže ochrana před neoprávněným použitím je.
Informace, že nelze tyto karty provozovat bez přímé viditelnosti, že nefungují ani z patra do patra ve zděném domě jsou nepravdivé. Fungují bez viditelnosti i na 200m, ale s pořádnou anténou, minimálně na jedné straně.
Přenosová rychlost je však bídná. V praxi se nedostanete nad 70KB/s. Je však pravda, že jim nevadí ani otevřená mikrovlnná trouba mezi anténama. Ovšem za tu cenu, jaká je dnes o nich stojí zauvažovat. Bez anten si ani neprdnu. S doma vyrobenymi antenami sa "videli" az na 1 meter . Rychlost cca 110Kb/s.
Dokument vytvořil: Fluttershy, yay!, 1.5.2011 00:58 | Zobrazeno: 746×
Tiskni
Sdílej: