Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Ovladač: | v jádře |
v kernelu zakompilovat podporu Bluetooth, USB, PPP a Visoru - zejmena:
CONFIG_BT=y CONFIG_BT_L2CAP=y CONFIG_BT_RFCOMM=m CONFIG_BT_RFCOMM_TTY=y CONFIG_BT_HCIUSB=m CONFIG_USB_SERIAL=m CONFIG_USB_SERIAL_GENERIC=y CCONFIG_USB_SERIAL_VISOR=m
Pro synchronizaci pres USB se pouziva port /dev/ttyUSB0
, ev. /dev/ttyUSB1
, vyzaduje modul visor
a usbserial
.
Nejdriv je potreba prihlasit Palma jako USB zarizeni (stiskem HotSync tlacitka) a pak spustit
pilot-xfer -p /dev/ttyUSB0 ...[HotSync:
Local, Cradle/cable
]
Pro synchronizaci pres Bluetooth se pouziva
emulace pomoci LANSync. Nastaveni BT na Linuxu:
Vysek z /etc/bluetooth/hcid.conf
:
security auto; pairing multi; pin_helper /usr/local/bin/static_pin; iscan enable; pscan enable; lm accept; lp rswitch,hold,sniff,park;Kde
/usr/local/bin/static_pin
obsahuje:
#!/bin/sh echo "PIN:1234"Pridat zaznam do
/etc/bluetooth/rfcomm.conf
:rfcomm0 { bind yes; device 00:07:E0:10:18:B1; channel 3; comment "Tungsten T2"; }Zajistit spusteni BT demonu
hcid
, pand
, sdpd
, dund
, posledni z nich zajistuje emulaci MS DUN dialupu, kteremu u PalmOne rikaji LANSync. Dun demon se spousti s parametry --listen --persist --msdun call dun
a vyzaduje vytvorit /etc/ppp/peers/dun
:debug 57600 noipdefault proxyarp 192.168.1.100:192.168.1.101 ms-dns 192.168.1.100 ktune noauth local nodefaultroute noipxDale se musi sparovat obe BT zarizeni:
hcitool dev hcitool scan hcitool cc MAC_adresa_Palma hcitool auth MAC_adresa_Palma[Connection:
PC, Bluetooth, BT nickname linuxoveho PC, 115200, auto
]v menu nastavit Modem Sync Prefs=Network, LANSync Prefs=LANSync, Primary PC Setup vyplnit jen IP adresu=192.168.1.100, pro HotSync pouzit metodu Modem a vybrat nasi Connection
]pilot-xfer -p net:any --sync ...
Pro pripojeni Palma k Internetu jde vyuzit bud mobil s Bluetoothem, nebo Linuxove PC s Bluetoothem:
Nokia 6310i a Eurotel Profi:
[Connection: Modem, Bluetooth, TouchTone, Off, 115200, Auto, AT&F&K5+CGGMIN=1,1,1,1,1,1;+CGDCONT=1,"IP","PROFI.INTERNET"
]
[Network: PalmModem, *99#, PPP, Query DNS, IP Auto
]
Linux PC a LAN pres NAT/IP forwarding:
[Connection: viz. BT HotSync
]
[Network: bez jmena a hesla, PPP, staticke DNS, IP Auto
]
cat 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward iptables -t nat -A POSTROUTING -o eth0 -j MASQUERADE
pilot-xfer -p /dev/ttyS0
. BT synchronizace je pomalejsi nez USB, dala by se srovnat se seriovou.
Dulezite je nastavit rychlost, jinak se budou prenosy plouzit na defaultnich 9600!export PILOTRATE=H115200
.Dokument vytvořil: Jiri Bajer, 8.11.2004 18:46 | Zobrazeno: 888×
Tiskni
Sdílej: