Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Podpora: | částečná |
Ovladač: | v jádře |
Trošku lepší netbook postavený na platformě VIA. Dodává se v různých kombinacích displeje, procesoru disků a webkamery.
Procesor VIA 1.2 - 1.6GHz, 512-2048 MB RAM, grafika VIA Unichrome, LAN a Wifi Broadcom, Bluetooth, 3D akcelerometr.
Žádné CD-ROM, 2 USB porty, Express Card a SD slot, výstup na VGA
Celkem jenom 1.3 kg (bez zdroje), s velkou baterií výdrž 3 hodiny a furt drží
/proc/cpuinfo processor : 0 vendor_id : CentaurHauls cpu family : 6 model : 13 model name : VIA C7-M Processor 1600MHz stepping : 0 cpu MHz : 1600.000 cache size : 128 KB
lspci ... zkráceno ... 00:00.4 Host bridge: VIA Technologies, Inc. CN896/VN896/P4M900 Host Bridge 00:00.5 PIC: VIA Technologies, Inc. CN896/VN896/P4M900 I/O APIC Interrupt Controller 00:00.6 Host bridge: VIA Technologies, Inc. CN896/VN896/P4M900 Security Device 00:00.7 Host bridge: VIA Technologies, Inc. CN896/VN896/P4M900 Host Bridge 00:01.0 PCI bridge: VIA Technologies, Inc. VT8237/VX700 PCI Bridge 00:03.0 PCI bridge: VIA Technologies, Inc. CN896/VN896/P4M900 PCI to PCI Bridge Controller (rev 80) 00:0f.0 IDE interface: VIA Technologies, Inc. Device 5372 00:10.3 USB Controller: VIA Technologies, Inc. VT82xxxxx UHCI USB 1.1 Controller (rev b0) 00:10.4 USB Controller: VIA Technologies, Inc. USB 2.0 (rev 90) 00:11.0 ISA bridge: VIA Technologies, Inc. VT8237S PCI to ISA Bridge 00:11.7 Host bridge: VIA Technologies, Inc. VT8251 Ultra VLINK Controller 00:13.0 Host bridge: VIA Technologies, Inc. VT8237A Host Bridge 00:13.1 PCI bridge: VIA Technologies, Inc. VT8237A PCI to PCI Bridge 01:00.0 VGA compatible controller: VIA Technologies, Inc. CN896/VN896/P4M900 [Chrome 9 HC] (rev 01) 02:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4312 802.11a/b/g (rev 02) 07:03.0 Ethernet controller: Broadcom Corporation NetXtreme BCM5788 Gigabit Ethernet (rev 03) 80:01.0 Audio device: VIA Technologies, Inc. VT1708/A [Azalia HDAC] (VIA High Definition Audio Controller) (rev 10)
Nejlépe zpracované pro Ubuntu jest asi: https://wiki.ubuntu.com/LaptopTestingTeam/HP2133, Gentoo?
SLED by měl fungovat zadarmo, protože ho HP s levnější verzí notebooku dodává.
Grafika
VESA driver funguje docela dobře, jen bez akcelerace. Při instalaci Ubuntu stačí použít parametr pro loader xforcevesa, pak nainstalovat 2D drivery od VIA. Po úpravě konfigurace X jede i v plném rozlišení (1280x768). Defaultně jede externí monitor jako klon LCD. (Jak na externí monitor). Xinerama ani 3D sice nefunguje, ale je to lepší, jak drátem do oka.
Zvuk
Alsa alespoň verze 1.0.17 - je tam oprava pro tenhle notebook. Přehrávání funguje, při správném nastavení hlasitosti funguje i externí mikrofon.
CPU scaling
Kernelu při startu napovědět: acpi_osi="!Windows 2006" (do grub/menu.lst)
Ostatní komponenty notebooku
Kamera (uvc), LAN (tg3), WiFi (sta), Bluetooth (driver ani nevím, ale jede), čtečka na SD karty (jede), 3D akcelerometr (lis3lv02d, od cca 2.6.28), ostatní části jsem ještě nezkoušel.
Zatím se nepovedlo rozchodit interní mikrofon. Nejlepší výsledek byla zpětná vazba mezi interním mikrofonem a reproduktory. Je možné, že pouze nemám trpělivost natahat správnou kombinaci v alsamixeru (viz tip).
Za málo peněz přiměřeně výkonný notebook na cesty - na čtení pošty, do vlaku a tak. Vzhledem k tomu, že jde o přístroj určený pro školáky a navíc je zvenku potažený hliníkem, mohl by i něco vydržet.
Po prvním zapnutí počítač vyžaduje odsouhlasení licenčních podmínek Windows - adresa pro reklamace jest: crt.czech@hp.com
Doporučuju zavolat na HP (nebo napsat na reklamace) a zjistit, proč se do ČR nedováží nejvyšší verze s Linuxem, třeba to příště napraví
Pozor, při vložení velké baterie notebook není placatý - baterie z něj dole kouká, je to sice příjemné na psaní, ale v batohu ten hrb trošku tlačí. Navíc baterie brání otevření na doraz.
Údajně má počátkem roku 2009 vyjít nová verze s procesorem Intel Atom nebo lepší.
Různé:
Podle tohohle není dobré používat BIOS verze F5.
Subjetivně je počítač o něco málo pomalejší než notebooky na Intel Core Duo, nicméně nic fatálního. Pro náročné výpočty je ale samozřejmě lepší použít jiný stroj. Velký Xeon je i na jednom jádře 16x rychlejší než tenhle drobek (testoval jsem nějaké numerické vědecké výpočty).
Obrázky: Pro srovnání velikosti s normálním notebookem a skleničkou od dětské výživy
Dokument vytvořil: Věroš, 18.11.2008 23:43 | Poslední úprava: Věroš, 27.2.2011 15:09 | Historie změn | Zobrazeno: 2370×
Tiskni
Sdílej: