Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Ovladač: | dodává někdo jiný |
***POZNAMKA 21.03.2002
- aktualni verze ovladace pro graficky adapter jiz zmineny problem nema.
Z http://sourceforge.net/projects/omke/ stahneme balik "omnibook kernel module" , rozbalime a pomoci make; make install prelozime a nainstalujeme. Je treba mit nainstalovane zdrojaky jadra. Po instalaci se nakopiruje do /lib/modules/linux-2.4.xx/misc novy modul omnibook.o. Jako root vyzkousime, zda jde natahnout - insmod omnibook - podivame se do hlasek v logu (treba pomoci dmesg), melo by tam byt neco o tom, ze detekoval typ notebooku a aktivoval "one touch" klavesy...
Automaticke natazeni zajistime pridanim insmod omnibook nekam do rc scriptu (napr. /etc/rc.d/boot.local u SuSE).
Nabootujeme uz s tim modulem, vlezeme do X Window, spustime xev a zkusime ta tlacitka - uvidime eventy a scankody - zatim nemame symboly, se kterymi by se dalo dale pracovat, takze jeste vytvorime takovouto tabulku:
pro XE3 GC:
keycode 243 = F13
keycode 244 = F14
keycode 242 = F15
keycode 241 = F16
keycode 144 = F17
keycode 162 = F18
keycode 164 = F19
keycode 153 = F20
pro XE3 GF:
keycode 236 = F14
keycode 178 = F13
keycode 244 = F15
keycode 243 = F16
keycode 144 = F17
keycode 162 = F18
keycode 164 = F19
keycode 153 = F20
keycode 174 = F21
keycode 176 = F22
Jak je videt, model GF umi 2 tlacitka navic - jsou to ta pro pridavani hlasitosti. U GC jsou take, ale
standardnim zpusobem jsou nedostupna - da se to ale resit - viz: http://www.ecs.soton.ac.uk/~vd298/download/
Doporucuji z http://sourceforge.net/projects/omke/ stahnout a nainstalovat posledni verzi modulu pro one-touch klavesy. Tato verze jednak obsahuje "kukatko" na nektere zajimave parametry pres /proc, ale hlavne ma opraveny nektere chyby. U me se projevila opravdu zajimava chyba pri prechodu na kernel, ktery je soucasti SuSE 8.2 - stara verze modulu, pochazejici z doby puvodniho prispevku mela _pravdepodobne_ neblahy vliv na cinnost serioveho portu (vcetne IRDA rozhrani) notebooku. Porty zdanlive fungovaly, ale pri vyssich rychlostech se ztracela obcas data, prichazejici zvenku - jakobyse nestihalo obsluhovat preruseni (????). Byla to vazne zahada - po nabootovani do single user, kde se modul nenatahoval to fungovalo naprosto O.K. => usoudil jsem, ze je to v nem - opravdu se to jevi, ze to bylo ono. Po instalaci nejnovejsi verze je vse O.K. Budu muset prostudovat zdrojak puvodni verze - porad nechapu, jak by to mohlo spolu kolidovat... zvlast, kdyz v puvodnim kernelu (SuSE 8.0) bylo vse O.K.
Dokument vytvořil: Milan Hejpetr, 19.11.2001 18:32 | Poslední úprava: Redakce, 27.2.2011 15:09 | Další přispěvatelé: Milan Hejpetr | Historie změn | Zobrazeno: 2500×
Tiskni
Sdílej: