Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Podpora: | kompletní |
Ovladač: | v X Window serveru |
gpm -m /dev/psaux -t netmouse -Rraw(mezi -R a raw nesmí být mezera). XFree86 je třeba konfigurovat tak, aby používaly /dev/gpmdata místo /dev/psaux a kolečko mapovaly na tlačítka 6 a 7 (4 a 5 jsou boční tlačítka):
Section "InputDevice" Driver "mouse" Identifier "Mouse[1]" Option "Device" "/dev/gpmdata" Option "InputFashion" "Mouse" Option "Name" "Genius:NewScroll (PS/2 VERSION)" Option "Protocol" "NetMousePS/2" Option "Buttons" "7" Option "ZAxisMapping" "6 7" EndSectionKonečně po spuštění XFree86 je potřeba přemapovat tlačítka tak, aby pohyb kolečka byl mapován na 4 a 5, kde ho očekávají aplikace:
xmodmap -e 'pointer = 1 2 3 6 7 4 5'Případně je možné prohodit význam horního bočního tlačítka a stisknutí kolečka:
xmodmap -e 'pointer = 1 6 3 2 7 4 5'Tohle řešení nefunguje v xorg, zde musíte doplnit
xmodmap -e 'pointer = 1 2 3 10 11 4 5 6 7 8 9'Vypadá to divně, ale funguje to. Zdroj: http://llg.cubic.org/docs/mouse.html
Oprava předchozího tvrzení: trik s přemapováním je (byl) potřeba, mají-li být samostatně dostupná i boční tlačítka. Jinak jich je dostupných jen pět (tři klasická a kolečko). (MK)
Section "InputDevice"
Identifier "Genius NetScroll+ Optical"
Driver "mouse"
Option "Protocol" "Auto"
Option "Device" "/dev/mouse"
Option "InputFashion" "Mouse"
Option "Buttons" "7"
Option "ZAxisMapping" "4 5"
Dokument vytvořil: Jiří Hubka, 2.2.2001 11:13 | Poslední úprava: otula, 27.2.2011 15:09 | Další přispěvatelé: Michal Kubeček, Redakce | Historie změn | Zobrazeno: 2097×
Tiskni
Sdílej: