Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ovladač: | v jádře |
Chip je od VIA, odpovidajici norme pro ohci ieee1394.
00:0b.0 FireWire (IEEE 1394): VIA Technologies, Inc. OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller (rev 43) (prog-if 10 [OHCI])
Subsystem: VIA Technologies, Inc. OHCI Compliant IEEE 1394 Host Controller
Flags: bus master, medium devsel, latency 32, IRQ 5 Memory at ed001000 (32-bit, non-prefetchable)
[size=2K] I/O ports at dc00 [size=128]
Capabilities: [50] Power Management version 2
Pokud si chcete zkompilovat vlastni jadro, howto je tady
Pouzite jadro: 2.4.18
nastavit volby: [M] IEEE 1394 (FireWire) support (EXPERIMENTAL)
[M] OHCI-1394 support
[M] OHCI-1394 Video support
[M] SBP-2 support (Harddisks etc.)
[M] Raw IEEE1394 I/O support
Potom - make clean dep bzImage modules modules_install
nainstalovat nove jadro
nahrat moduly:ieee1494.o, ohci1394.o
a dale podle toho, jake zarizeni budeme pouzivat napr. video1394.o
Pak ti stastnejsi z nas pripoji digitalni kameru SONY, ti mene stastni si ji pujci od tatinka, a ostatni tise zavidi; stahneme si balik pro stahovani videa z kamery, balik pro prekodovani stazenych DV souboru do formatu mpeg a stahujeme a komprimujeme a jsme stastni ze to tak funguje.
K navodu se vratim, az otestuji dalsi nastroje jako cinelerra, kino, coriandr. Vsechen zmineny software ma linky na sourceforge
Dokument vytvořil: Milan Gerža, 3.4.2002 00:31 | Zobrazeno: 1479×
Tiskni
Sdílej: