Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Ovladač: | v jádře |
SureStore 6020ep je vypalovačka od HP na paralellní port. Komplet sestával z externí krabice na samotnou mechaniku, napájecího adaptéru a redukce LPT -> SCSI.
Zápis 2x, čtení 6x (reálně dosahuje zhruba 650kB/sec, takže vlastně 4x), přepis neumí. CDRW nečte.
Je-li připojena na LPT s redukcí, Linux ji nenajde. Je-li připojena k SCSI řadiči, umí s ní pracovat např. cdrecord, zde je výpis:
cdrecord dev=0,3,0 -checkdrive Cdrecord 1.11a28 (i686-suse-linux) Copyright (C) 1995-2002 Jörg Schilling scsidev: '0,3,0' scsibus: 0 target: 3 lun: 0 Linux sg driver version: 3.2.0 Using libscg version 'schily-0.6' Device type : Removable CD-ROM Version : 2 Response Format: 2 Capabilities : Vendor_info : 'HP ' Identifikation : 'CD-Writer 6020 ' Revision : '1.07' Device seems to be: Philips CDD-2600. Using driver for Philips CDD-522 (philips_cdd522). Driver flags : Supported modes: TAO
Zahodil jsem redukci LPT -> SCSI (pracuje s ní jen orig. ovladač pro W95 a NT 4.0, snad existuje i novější, ale koho to zajímá ?), vymontoval mechaniku z krabice a připojil ji ke standartnímu SCSI řadiči Tekram DC-315U. Od té doby funguje vcelku přijatelně, používám výhradně na občasné zálohování svých souborů.
Pokud je vše v pořádku, pracuje korektně, ale nastane-li chyba při čtení poškrábaného média má tendenci velmi zpomalit počítač. Pozor, pokud vložíte médium a zkusíte ho přimountovat ještě dříve než ho mechanika načte, tak se mechanika zresetuje, přeruší načítání, začne médium načítat znovu načež je opět přerušena mountem atd... prostě se zacyklí a je nutno buď zabít mount a nebo násilně otevřít mechaniku, která pak pošle chybu ve smyslu, že není vloženo médium a vše se korektně ukončí.
Původní cena v době, kdy byla mechanika zcela nově na trhu se pohybovala okolo 18000,- korun včetně DPH (a možná i víc). Tenkrát patřila ke středně drahým vypalovačkám.
Při provozu se mírně přehřívá, stejně jako Philips CDD-522. S Philipsem se shoduje ve všem kromě čelního plastu a firmwaru.
Dokument vytvořil: Pavel Čejka, 20.1.2003 21:52 | Zobrazeno: 856×
Tiskni
Sdílej: