abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 22:22 | Komunita

    Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 19:11 | IT novinky

    Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 11:22 | Zajímavý projekt

    Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 09:11 | Bezpečnostní upozornění

    Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 20:00 | Komunita

    V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    1.5. 19:22 | IT novinky

    Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    30.4. 17:44 | Zajímavý článek

    Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.

    karkar | Komentářů: 0
    30.4. 12:11 | Humor

    Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    30.4. 10:44 | IT novinky

    Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 36
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (58%)
     (1%)
     (9%)
     (21%)
     (4%)
     (1%)
     (2%)
     (0%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 506 hlasů
     Komentářů: 19, poslední 30.4. 11:32
    Rozcestník

    Lexmark Z33

    Ovladač: dodává výrobce

    Technické parametry

    Barevná levná inkoustová tiskárna, připojení jen přes USB, 2400x1200dpi, dvě cartridge - černá a barevná, na tu cenu docela kvalitní tisk, ale drahé cartridge.

    Barevná inkjet tiskárna Lexmark Z23,33,25 a 35 rozlišení 2400x1200 dpi (ř.23 a 33,35),1200x1200 dpi (ř.25) 2 cartridge černá a 3barevná CMY USB připojení velikost kapky černá 24 pikolitrů barevná 7 pikolitrů dle výrobce běží pod distribucemi: RH 7.0 a vyšší,SuSe 7.0 a vyšší,Mandrake 7.2 a vyšší a Caldera s jádrem 2.5 a vyšším Měsíční zatížení 2000 str./A4

    Identifikace pod Linuxem

    USB Bidirectional printer dev 2 if 0 alt 0 proto 2 vid 0x043D pid 0x0021
    /dev/usb/lp0


    Postup zprovoznění pod Linuxem

    Stáhnout ovladač z www.lexmark.cz, někam rozbalit a spustit příkazem sh lexmarkz33-1.0-4.sh. Další v souboru README.


    Protože jsem se s tím dost namořil a zvládl to i s pomocí kolegů,rád bych zejména nám začátečníkům ušetřil nervy a čas,pokud vás také zláká koupě této levné a docela slušně tisknoucí tiskárny.

    Pravdou je,že cartridge pro tisk patří k nejdražším na trhu a ani jejich dostupnost není tak hustá,jako konkurenčních HP,Canon a Epson,ale lze sehnat i refill kity na doplňování inkoustů a tak ušetřit aspoň něco.

    Pokud si tedy na www.lexmark.cz stáhnete ovladač pro Linux,je to gzipovaný tar soubor s názvem cjlz33le. Připojte tiskárnu k počítači USB kabelem,vložte cartridge a zapojte síťovou šňůru. Nabootujte do Linuxu jako root,rozbalte gzip a tar souboru,až dostanete soubor readme a lexmarkz33-1.0-3.sh. Pak se v konzoli nastavte do adresáře s těmito soubory a napište na příkazovou řádku: sh lexmarkz33-1.0-3.sh. Po verifikaci proběhne instalace souborů ovladače a otevře se vám okno s průvodcem instalací. Zde odsouhlasíte akceptaci licence a případně můžete vytisknout zkušební stránku.Nejprve však musíte potvrdit,popř.opravit přípojný bod vaší tiskárny,např./dev/usb/lp0 apod.O tom,kde se vaše tiskárna nachází,se lze přesvědčit v USBViewu nebo přímo v adresáři.

    Je pravda,že se mi nepovedlo nastavit hlavy,jelikož jsem tiskárnu používal už předtím ve Windows a cartridge nebyly plné. Kolegům se však údajně podařilo i tento úkon dokončit bez problémů (vytiskne se vám několik šipek na šrafovaném podkladu,z nichž vyberete tu,která se vám jeví jako nejplnější. Její číslo pak zadáte do pole následujícího okna.)

    Po restartu počítače pak zkuste jako běžný uživatel vytisknout prázdnou stránku v nějakém editoru.Funguje-li,máte instalaci za sebou. Moje potíže vyplývaly z toho,že jsem se pokoušel tiskárnu nastavit nejprve v Printdraku. Teprve pokud jsem ji odebral a instaloval pouze firemní ovladač,začala fungovat. Výrobce uvádí,že ke správné funkci tiskárny v Linuxu jsou třeba Ghostscript a Enscript, zkontrolujte tedy jejich přítomnost ve vašem OS. Dále zkontrolujte,zda se vám spouští při startu LPD daemon (v Mandraku ho lze zapnout v ovládacím centru, v položce služby).Tiskárnu jsem instaloval na MDK 8.2.

    Poznámka

    Zatím se mi nepodařilo nastavit konfiguračními programy kvalitu tisku a zarovnat cartridge. Nevytiskne mi stránku s testovacími obrazci pro zarovnáni. (na RH 7.3). Když na něco příjdu, tak doplním.

    Refill kity vyrábí korejský InkTec,(české zastoupení na netu),cena okolo 430,-Kč za černý set na 4 naplnění a 600,-za barevný CMY na až 10x naplnění každé z barev. Dojem po doplnění cartridge:při tisku velmi malých znaků,(standardně při použití 4 stran A4 zmenšených na 1 stranu A4)kdy jsou znaky velké řádově 1-2 mm,je písmo mírně "vousaté",ale přesto dobře čitelné.Při použití tučného písma nebo standardního formátu A4 naprosto bezvadné.Další problém je v pokrytí plochy inkoustem při tisku větších černých ploch,kdy inkoust není rovnoměrně černý,místy jakoby se vsákl víc a plocha je tam světlejší,než jinde. Podotýkám,že jsem dosud doplňoval jen černou cartridge. Při porovnání nákladů s náhradní náplní a výsledkem tisku nemohu než doporučit k domácímu použití a tisku běžných stran textu a čb grafiky ve formátu A4 a A5,při nižších pak drobné znaky lehce "vousatí",takže požadujete-li 100% výsledek,poohlédněte se jinde.V jiných případech ale rozdíl mezi originální cartridgí a náhradní náplní poznáte pouze v peněžence.(můj subjektivní názor) Tisk probíhal u originální i doplněné cartridge na papír HP bright white inkjet,přímo určený pro tisk v inkjetech o gramáži 90g/m2.

    Dokument vytvořil: vit, 6.8.2002 23:16 | Poslední úprava: Redakce, 27.2.2011 15:08 | Další přispěvatelé: jan vecerka | Historie změn | Zobrazeno: 2548×

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.