Google Chrome 88 byl prohlášen za stabilní (YouTube). Nejnovější stabilní verze 88.0.4324.96 přináší řadu oprav a vylepšení. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube). Opraveno bylo 36 bezpečnostních chyb. Nálezci nejvážnější z nich (CVE-2021-21117) bylo vyplaceno 30 000 dolarů.
Byla vydána nová verze 4.4.2 svobodného programu pro skicování, malování a úpravu obrázků Krita (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Vedle Hectora "marcan" Martina a Asahi Linuxu portují Linux na Apple Silicon aneb na počítače Apple s novým ARM procesorem M1 také lidé ze společnosti Corellium. V sobotu se na Twitteru pochlubili bootováním Linuxu na M1. Dnes zveřejnili zdrojové kódy (Preloader-M1 a Linux-M1).
CSIRT.CZ upozorňuje na kritické zranitelnosti v Orbit Fox pluginu pro WordPress. Správci CMS WordPress, kteří mají nainstalované rozšíření Orbit Fox, by měli provést co nejdříve upgrade rozšíření na poslední verzi 2.10.3. Dvě nedávno nalezené zranitelnosti, stored XSS a možnost eskalace oprávnění, umožňují útočníkovi kompletní ovládnutí webové stránky.
bladeRF-wiphy je open source IEEE 802.11 / Wi-Fi kompatibilní SDR VHDL modem pro bladeRF 2.0 micro xA9. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
V sobotu brzo ráno někdo naboural administrátorský účet diskusního fóra OpenWrt a odcizil citlivá data uživatelů (emailové adresy, API klíče, statistiky, ...).
Byla vydána verze 1.9.0 emulátoru terminálu Terminology (GitHub) postaveného nad EFL (Enlightenment Foundation Libraries). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byla vydána nová verze 3.0.12 multiplatformního multimediálního přehrávače VLC (Wikipedie). Jedná se o minor verzi mimo jiné vylepšující podporu Bluray, DASH a RIST. Řešena je také bezpečnostní chyba CVE-2020-26664.
Murilo Pereira v obsáhlém textu Jak otevřít soubor v Emacsu nejprve zkoumá Emacs jako prostředí pro vývoj na vzdáleném serveru, a pak se dostává k úvahám nad filosofií textových editorů, jejich vývojem a vůbec rozhraními člověk-počítač. Některé kapitoly také zveřejnil samostatně: např. Hodnoty Emacsu, revoluce Neovimu a gorila VSCode.
Konference InstallFest 2021 proběhne online o víkendu 6. a 7.března 2021. Vyhlášeno bylo CFP. Přihlásit přednášku nebo workshop lze do 2. února 2021.
Podpora: | částečná |
Ovladač: | v jádře |
Tato malá a úsporná (bez disku a PCI karty kolem 1 W) deska fy. Genesi obsahuje SoC procesor Freescale MPC5200B s jádrem 603e taktovaným na 400 MHz s FPU a BestComm DMA ovladačem, jehož podpora v Linuxu je bohužel bídná (2.6.30). Deska dále nabízí:
lspci
:
00:1c.0 Bridge: Motorola MPC5200B
lshw -short
:
H/W path Device Class Description ===================================================== system EFIKA5K2 /0 bus Motherboard /0/0 /proc/device-tree memory /0/1 processor G2_LE /0/1/0 memory 16KiB L1 Cache /0/2 memory 128MiB System memory /0/1c bridge MPC5200B /0/3 scsi0 storage /1 usb1 bus OF OHCI /2 eth0 network Ethernet interface
OpenFirmware desky umožňuje boot z USB massstorage (FAT, ext2 nebo Amiga FFS), ze sítě pomocí TFTP nebo i z předpřipraveného HDD (stejné FS jako USB). Pro více informací zadejte v OF konzoli help booting
. Budete potřebovat ppc32 kernel s podporou pro Efiku a instalátor nebo obraz funkčního systému (Efiku podporují zejména distra Debian, OpenSUSE a Gentoo).
boot hd0:0 název-kernelu argumenty-kernelu
(hd0:0 je číslo-disku:číslo-oddílu. Pokud máte zapojený pevný disk, USB zařízení se nejspíš přesune na hd1. Jako argumenty kernelu je nutno předat minimálně root=/dev/sdaX
)IP-serveru:/cesta/k/systému / nfs volby-nfs 0 0Nabootujete příkazem:
boot eth:IP-tftpserveru,název-kernelu,IP-efiky název-kernelu ip=IP-efiky root=/dev/nfs nfsroot=IP-nfsserveru:/cesta/k/systému argumenty-kernelu
Pokud váš systém nemá grafickou kartu, je vhodné používat konzoli přes sériový port, aby bylo možné odchytávat např. chybová hlášení kernelu. To se udělá následovně: V jádru musí být povolena konzole přes serio, /etc/securetty musí obsahovat ttyPSC0
(název portu Efiky) a /etc/inittab s0:12345:respawn:/sbin/agetty 115200 ttyPSC0 linux
. Jako argument kernelu při bootování přidejte console=/dev/ttyPSC0
.
Na druhém počítači, který je s Efikou spojen null-modemovým sériovým kabelem spustíte běžný teminálový program, např. minicom nebo Putty.
Grafickou kartu můžete použít standardní, z i386 počítače, jelikož OpenFirmware od Genesi obsahuje emulační vrstvu BIOSu. Doporučeny jsou PCI a AGP Radeony, ale fungují i NVidie. Karta však musí být nízkoprofilová, neboť AGP riser ji položí přes desku a vysoká karta naráží do sloupku s USB a ethernetem.
Volby v kernelu specifické pro Efiku, které je vhodné zapnout (z Gentoo-sources 2.6.30-r5):Deska je napájena ATX konektorem ze standardního zdroje, ale ATX zdroje bývají příliš výkonné a neznatelná zátěž Efiky je může snadno poškodit, proto doporučuji, zvláště nemáte-li grafickou kartu, připojit ke zdroji několik dobře chlazených rezistorů pro zvýšení odběru. Ideálním řešením je pak koupě málo výkonného zdroje, který navíc sníží ztráty – např. Pico-PSU.
Deska se již nevyrábí, ale je stále ke koupi, např. od AusPPC.
Dokument vytvořil: M. Lox, 27.8.2009 16:45 | Poslední úprava: M. Lox, 27.2.2011 15:08 | Historie změn | Zobrazeno: 1927×
Tiskni
Sdílej: