Open source střílečka Xonotic (Wikipedie), fork Nexuiz, byla vydána ve verzi 0.8.5. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Byly zveřejněny videozáznamy a také fotogalerie z konference DevConf.cz Mini konané 2. června v Brně.
Wayland (Wikipedie) byl vydán ve verzi 1.21.0. Z novinek je zdůrazněn nový "wl_pointer high-resolution scroll event".
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil Zprávu o stavu kybernetické bezpečnosti České republiky za rok 2021 (pdf). Novým ředitelem NÚKIB je Lukáš Kintr.
Společnost Mycroft AI představila Mimic 3 (YouTube). Jedná se o open source neurální engine pro převod textu na řeč (TTS) běžící rovněž offline. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0. Přispět na vývoj lze také koupí chytrého reproduktoru Mycroft Mark II.
Organizace Software Freedom Conservancy vyzývá všechny vývojáře svobodného a open source softwaru k opuštění GitHubu. Proprietárního GitHubu vlastněného společností Microsoft, jejíž manažeři opakovaně napadají copyleftové licence a komerční Copilot je dokonce ignoruje.
Byla vydána verze 1.62.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.
OpenGL (Wikipedie) slaví 30 let. Specifikace verze 1.0 byla vydána 30. června 1992.
Rodina Raspberry Pi se rozrostla o 3 nové členy Raspberry Pi Pico W, H a WH aneb jednočipový počítač Raspberry Pi Pico s Wi-Fi, Header (piny) a Wi-Fi a Header.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2022 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 20. a 21. června v Brně.
Pokud jste Martin Kysela, přihlaste se a bude vám zobrazena vaše domovská stránka.
Moje domovská stránka: http://linuxzone.cz/kysela/
O mně:
Kdo jsem?
Moje jméno je Martin Kysela a jsem autorem několika knih o GNU/Linuxu, řady článků se stejnou tématikou (root, linuxzone, penguin, živě,...) a několika howto a tutoriálů. Spolupracoval jsem také na několika projektech, které mají vazbu na tento operační systém a/nebo svobodný software (více viz linuxzone.cz) obecně. Mezi moje hlavní zájmy z oblasti IT/IS patří zejména programování (Perl, Python, C/C++, ASM) a nízkoúrovňová bezpečnost systému.
A co dál?
Pokud čekáte, že zde naleznete nějaké další informace... je vaše očekávání chybné.
Veškeré informace o mně ve vztahu k oblasti IT/IS a svobodnému software naleznete na stránce http://kysela.gnu.cz/.
Bydliště: Praha
Kraj: středočeský
Země: Česká republika
Linux používám od roku: 1994/1995 (aktivně)
Patička: // Martin Kysela
Datum registrace: starší než 12. 7. 2003
Skóre: 18