Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Pokud jste Lukáš Středula, přihlaste se a bude vám zobrazena vaše domovská stránka.
Přezdívka: Sattero
O mně: Jsem studentem na ne-IT střední škole. To ovšem neznamená, že bych se o IT nezajímal, ba právě naopak. Když už jste na mém profilu na Linuxovém komunitním portálu, asi bych měl naznačit své zkušenosti s GNU\Linux (říkejme prostě Linux, distribuce, ...). Ač jsem mladý, tak jsem začal s Linuxem "koketovat" v roce 2003 s Fedorou 2, protože ta se mi dostala do rukou od kamaráda. Moc mne nezaujala, to až pak Fedora 4, kterou jsem si zamiloval. V té době jsem si ale s Linuxem hrál, nikoli naplno využíval a dle mého názoru, to ještě v té době tak nějak moc nešlo. Další distribuce, kterou jsem používal na hraní byl Mandrake 10 a OpenSuSE 9.2 (osobně jsem si ale tyto distra nikdy, ani doteď jejich následovníky, nezamiloval tak jako Fedoru 4). Pak jsem na nějaký čas vynechal jakékoli hračičkování s Linuxem a až poté jsem zkusil Fedoru 5, která mne již tak nezaujala. Poté jsem vyzkoušel znovu novější Mandrake (Mandrivy), OpenSuSE, Ubuntu, PC-BSD, DreamLinux atd. Ty mě ale nějak "nechytly" a až poté PCLinuxOS 2007, kterou jsem stabilně a často používal jako desktop, tedy na Notebooku. Ovšem čas šel a PCLOS mi začal nevyhovovat. Přešel jsem na Ubuntu díky referencím (předtím jsem vyzkoušel 5.x, ale nijak mě v té době nezaujala, prostě dle mého běžná nová distribuce). Chvíli jsem Ubuntu zkoušel a dokonce na něm provozoval server a zamiloval jsem si APT. Ovšem nějak mi prostě nesedla komunita, plno chyb s Xorg a FGLRX drivery, externí monitor tomu taky 2x nepřidal a tak jsem Linux pověsil chvíli na hřebík. Znovu jsem se vrátil k Fedoře, avšak díky nějaké prapodivné chybě mi prostě Fedora 6, 7 a 8 nenaskakovala, nezačla ani bootovat. Nový release Fedory 8 Live ale toto nějakým záhadným způsobem opravil a tak jsem znovu začal používat Fidorku. Překvapila mě po letech a oblíbil jsem si, avšak s vydáním Fedory 9, jsem již konečně neuvažoval nad jiným distrem. Ještě kdyby se konečně udělaly pořádné FGLRX drivery (ATI) a budu moc rád. Na desktopu totiž mám rád Compiz-Fusion (dříve Compiz, poté Beryl, tedy u mě to tak bylo). S krychlí se mi pracuje výtečně, ale když mám efekty, díky driverům se jakékoli video "rozpadne" a je to nepoužitelné, navíc 3D akcelerace funguje prapodivně. Holt ATI no, kdysi měla dobré ovladače, ale časem se obrátila karta z červené (ATI) na zelenou (Nvidia) a konečně pro změnu měla Nidia kvalitní ovladače. No a nyní používám Ubuntu 8.04 se svojí vlastní úpravou. Chystám se vytvořit si vlastní instalaci kvůli komfortu. Taktéž se učím v Javě (Netbeans). Nyní již jen musím vykoupat, jak na Photoshop CS3 (zvyk kvůli komfortu práce) a již se mohu naplno věnovat Linuxu, který mám rád. No možná to udělám dual-bootem s XP, ale to Vás určitě nezajímá, avšak pokud jste se dočetli až sem, gratuluji a doporučuji Vám jít na můj web Chlupata-Prdel.cz. Tam je páru článků na uvolnění :)
Rok narození: 1990
Bydliště: Brno
Kraj: Jihomoravský
Země: Česká Republika
Linux používám od roku: 2003
Patička: "Blb z Blbštajnova" A.J.Rimmer
Datum registrace: 13. 5. 2008