Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Pokud jste Lukáš Středula, přihlaste se a bude vám zobrazena vaše domovská stránka.
Přezdívka: Sattero
O mně: Jsem studentem na ne-IT střední škole. To ovšem neznamená, že bych se o IT nezajímal, ba právě naopak. Když už jste na mém profilu na Linuxovém komunitním portálu, asi bych měl naznačit své zkušenosti s GNU\Linux (říkejme prostě Linux, distribuce, ...). Ač jsem mladý, tak jsem začal s Linuxem "koketovat" v roce 2003 s Fedorou 2, protože ta se mi dostala do rukou od kamaráda. Moc mne nezaujala, to až pak Fedora 4, kterou jsem si zamiloval. V té době jsem si ale s Linuxem hrál, nikoli naplno využíval a dle mého názoru, to ještě v té době tak nějak moc nešlo. Další distribuce, kterou jsem používal na hraní byl Mandrake 10 a OpenSuSE 9.2 (osobně jsem si ale tyto distra nikdy, ani doteď jejich následovníky, nezamiloval tak jako Fedoru 4). Pak jsem na nějaký čas vynechal jakékoli hračičkování s Linuxem a až poté jsem zkusil Fedoru 5, která mne již tak nezaujala. Poté jsem vyzkoušel znovu novější Mandrake (Mandrivy), OpenSuSE, Ubuntu, PC-BSD, DreamLinux atd. Ty mě ale nějak "nechytly" a až poté PCLinuxOS 2007, kterou jsem stabilně a často používal jako desktop, tedy na Notebooku. Ovšem čas šel a PCLOS mi začal nevyhovovat. Přešel jsem na Ubuntu díky referencím (předtím jsem vyzkoušel 5.x, ale nijak mě v té době nezaujala, prostě dle mého běžná nová distribuce). Chvíli jsem Ubuntu zkoušel a dokonce na něm provozoval server a zamiloval jsem si APT. Ovšem nějak mi prostě nesedla komunita, plno chyb s Xorg a FGLRX drivery, externí monitor tomu taky 2x nepřidal a tak jsem Linux pověsil chvíli na hřebík. Znovu jsem se vrátil k Fedoře, avšak díky nějaké prapodivné chybě mi prostě Fedora 6, 7 a 8 nenaskakovala, nezačla ani bootovat. Nový release Fedory 8 Live ale toto nějakým záhadným způsobem opravil a tak jsem znovu začal používat Fidorku. Překvapila mě po letech a oblíbil jsem si, avšak s vydáním Fedory 9, jsem již konečně neuvažoval nad jiným distrem. Ještě kdyby se konečně udělaly pořádné FGLRX drivery (ATI) a budu moc rád. Na desktopu totiž mám rád Compiz-Fusion (dříve Compiz, poté Beryl, tedy u mě to tak bylo). S krychlí se mi pracuje výtečně, ale když mám efekty, díky driverům se jakékoli video "rozpadne" a je to nepoužitelné, navíc 3D akcelerace funguje prapodivně. Holt ATI no, kdysi měla dobré ovladače, ale časem se obrátila karta z červené (ATI) na zelenou (Nvidia) a konečně pro změnu měla Nidia kvalitní ovladače. No a nyní používám Ubuntu 8.04 se svojí vlastní úpravou. Chystám se vytvořit si vlastní instalaci kvůli komfortu. Taktéž se učím v Javě (Netbeans). Nyní již jen musím vykoupat, jak na Photoshop CS3 (zvyk kvůli komfortu práce) a již se mohu naplno věnovat Linuxu, který mám rád. No možná to udělám dual-bootem s XP, ale to Vás určitě nezajímá, avšak pokud jste se dočetli až sem, gratuluji a doporučuji Vám jít na můj web Chlupata-Prdel.cz. Tam je páru článků na uvolnění :)
Rok narození: 1990
Bydliště: Brno
Kraj: Jihomoravský
Země: Česká Republika
Linux používám od roku: 2003
Patička: "Blb z Blbštajnova" A.J.Rimmer
Datum registrace: 13. 5. 2008