Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Organizační aktuality, predposledni odstavec.
A také tvrdit, že OpenOffice a Microsoft Office jsou rovnocenné ne-li zaměnitelné aplikace je lež. Mají společnou podmnožinu funkcí, ale takové klíčové prvky jako hlavní menu a nabídky jsou zcela jinak (jsou naprosto klíčové pro uživatele), stejné je to i u rozhraní Windows a jiného OS či DE. Já používám na domácí stanici Arch Linux a rozdíl v používáni KDE a GNOME je dost markantní.Jenže znalosti by právě měly být obecné, protože zmíněné věci se neustále mění i ve světě Microsoftu - viz rozdíly mezi W XP, VIsta, 7 a mezi MSO 2003 a 2007.
Na webu ecdl.cz totiž není zmíněno, že je svázán s určitou platformou či programovým balíkemTo nie je.
přitom ale všechna školící střediska, která jsem viděl, prakticky vyučují na produktech Microsoftu, a to včetně rekvalifikačních kurzů úřadu práce.To máš pravdu.
mi tento nepatřičný lobbing ve státní sféře dost vadí.Aj v tom máš pravdu. Gratulujeme k dokonalému pochopeniu situácie
To s tím účetním softwarem jsem samozřejmě nemyslel jsko součást ECDL, ale jako skvělý příklad obrovského rozdílu v používání dvou produktů dělající prakticky totéž. Tím jsem chtěl naznačit, že se nedá vkládat rovnítko mezi dvěma různými soft. balíky a dvěma různými OS.
Pokud jsem Vás pochopil správně, tak při certifikaci na linuxu budu mít ECDL pro používání s GNU/Linux, a budu oficiálně způsobilý i na Windows? A o jaké licenci v případě použití free softwaru je řeč - "se mu nevyplati kupovat licenci na tuto platformu"?
Domnívám se, že jste nepochopil můj postoj a Vaše poznámka na konci mě dost urazila.To rozhodne nebolo cieľom. Len mi je divné, že existuje Linux-ové ECDL a Windowsové ECDL. Alebo, že nejakému zamestnávateľovi by vadilo, že svoje ECDL som zložil na platforme X a on používa Y. Alebo, že by nejakému adeptovi vadilo, že má ECDL skladať na platforme X hoci doteraz stretol len Y. A podobne. Opäť - neber to nijak osobne. Ja celé ECDL považujem za paškvil, pretože to, že ho niekto získal, ešte nesvedčí (podľa môjho názoru) o tom, že je počítačovo zdatný.
To je tady na abclinuxu zvykem si vzájemně tykat, aniž by člověk věděl, kdo je na druhém konci drátu?Isto sa tu dajú nájsť dávne diskusie, kde sa to riešilo. Ja sa nad tým moc nezamýšľam. Tiahne mi na 40 a je štatisticky pravdepodobné, že ostatní účastníci sú buď mladší, alebo natoľko starí, že uvítajú zdanie, že sú mladší
Tiskni
Sdílej: