Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Ubuntu 25.10 bude (𝕏) Questing Quokka (pátrající klokan quokka).
Ubisoft uvolnil zdrojové kódy softwaru Chroma pro simulaci barvosleposti pro vývojáře počítačových her. K dispozici jsou na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Defold (Wikipedie) je multiplatformní herní engine. Nejnovější verze je 1.10.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Licence vychází z licence Apache 2.0.
Správa služeb hlavního města Prahy se potýká s následky kyberútoku. Hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání. Ta zatím podrobnosti k případu sdělovat nechce. Případem se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB).
OCCT je oficiálně k dispozici na Linuxu (YouTube). Jedná se o proprietární software pro zátěžové testování a monitorování hardwaru.
Společnost OpenAI představila AI modely o3 a o4-mini (𝕏).
Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Organizační aktuality, predposledni odstavec.
A také tvrdit, že OpenOffice a Microsoft Office jsou rovnocenné ne-li zaměnitelné aplikace je lež. Mají společnou podmnožinu funkcí, ale takové klíčové prvky jako hlavní menu a nabídky jsou zcela jinak (jsou naprosto klíčové pro uživatele), stejné je to i u rozhraní Windows a jiného OS či DE. Já používám na domácí stanici Arch Linux a rozdíl v používáni KDE a GNOME je dost markantní.Jenže znalosti by právě měly být obecné, protože zmíněné věci se neustále mění i ve světě Microsoftu - viz rozdíly mezi W XP, VIsta, 7 a mezi MSO 2003 a 2007.
Na webu ecdl.cz totiž není zmíněno, že je svázán s určitou platformou či programovým balíkemTo nie je.
přitom ale všechna školící střediska, která jsem viděl, prakticky vyučují na produktech Microsoftu, a to včetně rekvalifikačních kurzů úřadu práce.To máš pravdu.
mi tento nepatřičný lobbing ve státní sféře dost vadí.Aj v tom máš pravdu. Gratulujeme k dokonalému pochopeniu situácie
To s tím účetním softwarem jsem samozřejmě nemyslel jsko součást ECDL, ale jako skvělý příklad obrovského rozdílu v používání dvou produktů dělající prakticky totéž. Tím jsem chtěl naznačit, že se nedá vkládat rovnítko mezi dvěma různými soft. balíky a dvěma různými OS.
Pokud jsem Vás pochopil správně, tak při certifikaci na linuxu budu mít ECDL pro používání s GNU/Linux, a budu oficiálně způsobilý i na Windows? A o jaké licenci v případě použití free softwaru je řeč - "se mu nevyplati kupovat licenci na tuto platformu"?
Domnívám se, že jste nepochopil můj postoj a Vaše poznámka na konci mě dost urazila.To rozhodne nebolo cieľom. Len mi je divné, že existuje Linux-ové ECDL a Windowsové ECDL. Alebo, že nejakému zamestnávateľovi by vadilo, že svoje ECDL som zložil na platforme X a on používa Y. Alebo, že by nejakému adeptovi vadilo, že má ECDL skladať na platforme X hoci doteraz stretol len Y. A podobne. Opäť - neber to nijak osobne. Ja celé ECDL považujem za paškvil, pretože to, že ho niekto získal, ešte nesvedčí (podľa môjho názoru) o tom, že je počítačovo zdatný.
To je tady na abclinuxu zvykem si vzájemně tykat, aniž by člověk věděl, kdo je na druhém konci drátu?Isto sa tu dajú nájsť dávne diskusie, kde sa to riešilo. Ja sa nad tým moc nezamýšľam. Tiahne mi na 40 a je štatisticky pravdepodobné, že ostatní účastníci sú buď mladší, alebo natoľko starí, že uvítajú zdanie, že sú mladší
Tiskni
Sdílej: