Humble Bundle nabízí balík referenčních příruček z řady Pocket Reference od vydavatelství O'Reilly v digitální podobě bez DRM, a to za zvýhodněnou cenu aspoň 1-15 eur. Zaměřením jde především o unixové nástroje a programovací jazyky. Akce Humble Book Bundle: Pocket Reference Guides by O'Reilly trvá do 22. března.
Softwarový syntezátor pro Linux Yoshimi (fork ZynAddSubFX) byl vydán ve verzi 2.0. Lukáš Růžička představuje Yoshimi v článku Hahaha Yamaha aneb Jak si z notebooku udělat synťák? na MojeFedora.cz.
Byla vydána nová verze 21.0 komunitní edice multiplatformního v Javě naprogramovaného univerzálního SQL klienta a nástroje pro správu databází DBeaver (Wikipedie). Proběhla změna číslování. Verze 21.0 vychází po verzi 7.3. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí Apache 2.0.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 103 (pdf), HackSpace 40 (pdf), Wireframe 47 (pdf) a Hello World 15 (pdf).
Google na svém blogu věnovaném AI představil nový hlasový kodek Lyra. Kvalitou je kodek Lyra s datovým tokem 3 kbps srovnatelný s kodekem Opus s datovým tokem 8 kbps.
Po šestnácti měsících byla vydána nová verze 2.3 a krátce na to opravná verze 2.3.1 open source nástroje OnionShare pro přenos souborů, hostování webů a chatování přes Tor. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Pro Linux je OnionShare k dispozici také ve formátech Flatpak a Snap.
Bola vydaná nová verzia komunitnej distribúcie Mageia 8, ktorá je priamym nasledovníkom niekdajšej Mandrake/Mandrivy. Prináša podporu pre architektúru ARM, novšie prostredie GNOME 3.38.3 a KDE Plasma 20.12.0 a prechod na Python 3. Viac info sa dozviete v poznámkach k vydaniu, ináč Mageia je plne lokalizovaná do národných jazykov a poskytuje tak ako klasické aj živé inštalačné obrazy.
GNU poke dospěl po třech letech vývoje do verze 1.0. Jedná se o interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty. Přednáška věnovaná GNU poke na konferenci Kernel Recipes 2019.
Počet sad změn v OpenStreetMap dosáhl 100 milionů. Uživatel Lamine Ndiaye přidal budovy ve vesnici Nianiane v Senegalu.
Byla vydána nová stabilní verze 2.92 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
Organizační aktuality, predposledni odstavec.
A také tvrdit, že OpenOffice a Microsoft Office jsou rovnocenné ne-li zaměnitelné aplikace je lež. Mají společnou podmnožinu funkcí, ale takové klíčové prvky jako hlavní menu a nabídky jsou zcela jinak (jsou naprosto klíčové pro uživatele), stejné je to i u rozhraní Windows a jiného OS či DE. Já používám na domácí stanici Arch Linux a rozdíl v používáni KDE a GNOME je dost markantní.Jenže znalosti by právě měly být obecné, protože zmíněné věci se neustále mění i ve světě Microsoftu - viz rozdíly mezi W XP, VIsta, 7 a mezi MSO 2003 a 2007.
Na webu ecdl.cz totiž není zmíněno, že je svázán s určitou platformou či programovým balíkemTo nie je.
přitom ale všechna školící střediska, která jsem viděl, prakticky vyučují na produktech Microsoftu, a to včetně rekvalifikačních kurzů úřadu práce.To máš pravdu.
mi tento nepatřičný lobbing ve státní sféře dost vadí.Aj v tom máš pravdu. Gratulujeme k dokonalému pochopeniu situácie
To s tím účetním softwarem jsem samozřejmě nemyslel jsko součást ECDL, ale jako skvělý příklad obrovského rozdílu v používání dvou produktů dělající prakticky totéž. Tím jsem chtěl naznačit, že se nedá vkládat rovnítko mezi dvěma různými soft. balíky a dvěma různými OS.
Pokud jsem Vás pochopil správně, tak při certifikaci na linuxu budu mít ECDL pro používání s GNU/Linux, a budu oficiálně způsobilý i na Windows? A o jaké licenci v případě použití free softwaru je řeč - "se mu nevyplati kupovat licenci na tuto platformu"?
Domnívám se, že jste nepochopil můj postoj a Vaše poznámka na konci mě dost urazila.To rozhodne nebolo cieľom. Len mi je divné, že existuje Linux-ové ECDL a Windowsové ECDL. Alebo, že nejakému zamestnávateľovi by vadilo, že svoje ECDL som zložil na platforme X a on používa Y. Alebo, že by nejakému adeptovi vadilo, že má ECDL skladať na platforme X hoci doteraz stretol len Y. A podobne. Opäť - neber to nijak osobne. Ja celé ECDL považujem za paškvil, pretože to, že ho niekto získal, ešte nesvedčí (podľa môjho názoru) o tom, že je počítačovo zdatný.
To je tady na abclinuxu zvykem si vzájemně tykat, aniž by člověk věděl, kdo je na druhém konci drátu?Isto sa tu dajú nájsť dávne diskusie, kde sa to riešilo. Ja sa nad tým moc nezamýšľam. Tiahne mi na 40 a je štatisticky pravdepodobné, že ostatní účastníci sú buď mladší, alebo natoľko starí, že uvítajú zdanie, že sú mladší
Tiskni
Sdílej: