Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Organizační aktuality, predposledni odstavec.
A také tvrdit, že OpenOffice a Microsoft Office jsou rovnocenné ne-li zaměnitelné aplikace je lež. Mají společnou podmnožinu funkcí, ale takové klíčové prvky jako hlavní menu a nabídky jsou zcela jinak (jsou naprosto klíčové pro uživatele), stejné je to i u rozhraní Windows a jiného OS či DE. Já používám na domácí stanici Arch Linux a rozdíl v používáni KDE a GNOME je dost markantní.Jenže znalosti by právě měly být obecné, protože zmíněné věci se neustále mění i ve světě Microsoftu - viz rozdíly mezi W XP, VIsta, 7 a mezi MSO 2003 a 2007.
Na webu ecdl.cz totiž není zmíněno, že je svázán s určitou platformou či programovým balíkemTo nie je.
přitom ale všechna školící střediska, která jsem viděl, prakticky vyučují na produktech Microsoftu, a to včetně rekvalifikačních kurzů úřadu práce.To máš pravdu.
mi tento nepatřičný lobbing ve státní sféře dost vadí.Aj v tom máš pravdu. Gratulujeme k dokonalému pochopeniu situácie
To s tím účetním softwarem jsem samozřejmě nemyslel jsko součást ECDL, ale jako skvělý příklad obrovského rozdílu v používání dvou produktů dělající prakticky totéž. Tím jsem chtěl naznačit, že se nedá vkládat rovnítko mezi dvěma různými soft. balíky a dvěma různými OS.
Pokud jsem Vás pochopil správně, tak při certifikaci na linuxu budu mít ECDL pro používání s GNU/Linux, a budu oficiálně způsobilý i na Windows? A o jaké licenci v případě použití free softwaru je řeč - "se mu nevyplati kupovat licenci na tuto platformu"?
Domnívám se, že jste nepochopil můj postoj a Vaše poznámka na konci mě dost urazila.To rozhodne nebolo cieľom. Len mi je divné, že existuje Linux-ové ECDL a Windowsové ECDL. Alebo, že nejakému zamestnávateľovi by vadilo, že svoje ECDL som zložil na platforme X a on používa Y. Alebo, že by nejakému adeptovi vadilo, že má ECDL skladať na platforme X hoci doteraz stretol len Y. A podobne. Opäť - neber to nijak osobne. Ja celé ECDL považujem za paškvil, pretože to, že ho niekto získal, ešte nesvedčí (podľa môjho názoru) o tom, že je počítačovo zdatný.
To je tady na abclinuxu zvykem si vzájemně tykat, aniž by člověk věděl, kdo je na druhém konci drátu?Isto sa tu dajú nájsť dávne diskusie, kde sa to riešilo. Ja sa nad tým moc nezamýšľam. Tiahne mi na 40 a je štatisticky pravdepodobné, že ostatní účastníci sú buď mladší, alebo natoľko starí, že uvítajú zdanie, že sú mladší
Tiskni
Sdílej: