V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Pravdepodobne bude chyba v tom zložitejšom dotaze. Treba ho nájsť a optimalizovať (teda ten dotaz, alebo indexy). Narazil som kedysi na to isté - keď bolo v databáze len pár desiatok riadkov, tak bolo všetko OK. Potom ale začali pribúdať a pribúdať, a čas začal narastať exponenciálne. Takže napr. pri 1000 záznamoch to bola sekunda, pri 1001 už 2 sekundy, pri 1002 4 sekundy, a za chvíľu to bolo celé nepoužiteľné. Na vine bol jeden prekomplikovaný dotaz, ktorý stačilo rozdeliť na 2.
Ak neviete, ktorý je ten zložitejší dotaz, tak mysql sa dá nastaviť tak, aby viedol log pomalých dotazov - manuál.
SELECT a.threadid,a.title,a.postuserid,a.postusername,b.postid,c.title,d.posts FROM thread a,post b,forum c,user d WHERE a.threadid=b.threadid and b.postid in (select max(e.postid) from post e where e.threadid=a.threadid c.forumid and d.userid=a.postuserid and a.visible=1 and a.open=1 and a.forumid not in (25429) ORDER BY b.postid DESC LIMIT 10;A pamet se zda byt v pohode
total used free shared buffers cached Mem: 4149288 1557124 2592164 0 88412 1323128 -/+ buffers/cache: 145584 4003704 Swap: 524280 0 524280
jj, ten môj dotaz vyzeral navlas podobne - bolo to pre výpis diskusných tém, pričom sa k tomu naraz SELECToval aj celkový počet príspevkov v téme, a počet príspevkov, ktoré ešte daný užívateľ nevidel. Tiež som tam skúšal doplniť rôznorodé indexy, DESCRIBE SELECT nenaznačoval žiaden zádrhel, ale SELECT išiel s každým ďalším postnutým príspevkom pomalšie a pomalšie. Takže som nakoniec spravil SELECT na všetky témy, a potom pri výpise pre každú zvlášť zisťoval počty príspevkov ďalšími SELECTami. A to ku podivu ide svižne, napriek tomu, že to robí vlastne úplne presne to čo pôvodný veľký SELECT, akurát nie naraz ale postupne.
Možno je niekde v MySQL bug, pretože rovnaký dotaz nad rovnakými dátami mi vtedy Postgres zbehol bez zadýchania. Nemal som vtedy ale čas to skúmať, a pôvodnú verziu svojho pomalého SQL dotazu som už nikde nenašiel.
Btw: niekde v tom dotaze Vám chýba jedna zátvorka, takže neviem povedať či je inak správny.
Tiskni
Sdílej: