Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Server1 193.193.193.1 server1.neco.cz Server2 193.193.193.2 server2.neco.cz Server3 193.193.193.3 server3.neco.cz Server4 193.193.193.4 server4.neco.cz Server5 193.193.193.5 server5.neco.czVše funguje a pomocí parametrů
inet_interfaces = 193.193.193.1,...2, ....3,... smtp_bind_address = 193.193.193.1mu tedy říkám posílej vše jako server1.neco.cz a poslouchej i na ostatních adresách které máš po starých serverech. Problém nasatává ve chvíli kdy komunikuje nějaký server na starou adresu a dozví se že tam poslouchá postfix ale představí se jako SERVER1 A NE NAPŘÍKLAD JAKO SERVER2 jak svázat greting name s jednotlivími IP ?? a nebo ještě lépe svázat i virtualdomains a transport s jednotlivími IP např doménu domena1.cz odesílej jako Server 1 a třeba relay domen dle transport odesílej jako Server5 Díky za nakopnutí :)
jak svázat greting name s jednotlivími IP ??napada ma jedine toto: pre kazdu IPcku spustis jednu instanciu demona smtpd. kazdej nastavis ine 'myhostname'. teda do master.cf pridas nieco taketo:
193.193.193.1:25 inet n - n - - smtpd -o myhostname=server1.neco.cz
193.193.193.2:25 inet n - n - - smtpd -o myhostname=server2.neco.cz
193.193.193.3:25 inet n - n - - smtpd -o myhostname=server3.neco.cz
193.193.193.4:25 inet n - n - - smtpd -o myhostname=server4.neco.cz
193.193.193.5:25 inet n - n - - smtpd -o myhostname=server5.neco.cz
/etc/postfix/main.cf: virtual_alias_maps = hash:/etc/postfix/virtual /etc/postfix/virtual: user@domain.tld user@domain.tld, user@domain.tld@autoreply.mydomain.tld /etc/postfix/main.cf: transport_maps = hash:/etc/postfix/transport /etc/postfix/transport: autoreply.mydomain.tld autoreply: /etc/postfix/master.cf: # ============================================================= # service type private unpriv chroot wakeup maxproc command # (yes) (yes) (yes) (never) (100) # ============================================================= autoreply unix - n n - - pipe flags= user=nobody argv=/path/to/autoreply $sender $mailboxa výsledek je tento :
< moje@mydomain.tld>): Command died with status 1: "/path/to/autoreply". Command output: pipe: fatal: pipe_command: execvp /path/to/autoreply: No such file or directorykde udělali soudruzi z NDR chybu :( ?? napadá někoho něco ?
Problém nasatává ve chvíli kdy komunikuje nějaký server na starou adresu a dozví se že tam poslouchá postfix ale představí se jako SERVER1 A NE NAPŘÍKLAD JAKO SERVER2Jaký problém nastává? Text v HELO (nebo EHLO) je jenom informativní, můžete si tam napsat třeba "bla bla bla". Nějaký SMTP klient s tím podniká něco jiného, než že to zapíše do logu?
Received: from mxm.seznam.cz (mxl.seznam.cz [77.75.72.44])Pokud jen kontroluje, zda pro text v HELO existuje A záznam nebo MX záznam, není potřeba mít pro každého klienta jiný HELO. Navíc to může rozesílat stále jeden počítač s jednou IP adresou, protože se doména nemá na odesílaný e-mail žádný vliv. Takže pokud si tazatel nebude dávat tu práci, aby e-maily speciálně posílal z různých zdrojových adres, rozesílá vše jen z jedné IP adresy s jedním reverzním záznamem a tudíž by i pro tohle potřeboval jen jeden text pro HELO. Greeting message se ale podle mne týká textu odpovědi na HELO 250 (a úvodní 220), a to se netýká odesílaných e-mailů, ale přijímaných e-mailů. Pokud tohle někdo kontroluje, budou si ztěžovat dodavatelé svému správci, ne vaši zákazníci vám
RCPT TO
protokolu SMTP
), e-mail se pak odešle některému ze serverů, který je uveden u této domény v MX záznamech v DNS. Jak a kudy se a-mail bude odesílat, to je úplně jedno, jediné na čem záleží je, zda bude zvolený SMTP server e-mail ochoten doručit – ať už jako cílový server, který e-mail doručí do schránky, nebo jako SMTP relay.
no ale pre jednu domenu ktoru hostujem pre isteho providera chodia cez jeho SMTP relay ktory napriklad doklada do sprav paticku s textom blablabla doverne informacie... a neviem co esteJinými slovy chcete, aby pokud někdo v adrese odesílatele v obálce náhodou vyplní určitou doménu (což je celkem pravděpodobné, protože většina klientů tam doplňuje adresu zadanou uživatelem), a ten e-mail náhodou půjde přes váš server, aby se e-mail přeposlal na jiný server. K tomu můžete použít v Postfixu sender_dependent_relayhost_maps. Ovšem nevím, jak se to bude chovat v případě, že váš server je zároveň pro danou doménu cílový server, a e-mail bude mít v obálce danou doménu jako odesílatele i přijímce. Aby si ten e-mail pak ty dva servery nepředávaly sem tam do té doby, než to jeden z nich přestane bavit. Ovšem rozumnější by bylo uživatele nějakým způsobem autorizovat a přeposlání provádět pro zvolené uživatele. Protože pokud to budete rozlišovat jen podle domény uvedené v příkazu
MAIL FROM
, může si to přeposlání (a přidání oné patičky) zlomyslně vynutit kdokoliv, pro koho je váš server ochoten doručovat e-maily – tedy jednak všichni uživatelé počítačů v „lokální síti“ (tedy všechny počítače z mynetworks
), jednak kdokoli, kdo uvede jako cílovou doménu některou z těch, které máte v mydestination
, virtual_mailbox_domains
nebo relay_domains
.
... a ten e-mail náhodou půjde přes váš server, aby se e-mail přeposlal na jiný server.on ten e-mail pojde urcite von cez tento server bo uzivatelia ktory maju zriadeny mail v domene prejdu vsetci cez tento smtp... (ja viem, pisem hrozne nepochopitelne) zatial to riesim podobne ako bolo riesene hore nazov serveru tzn mam daemon-a spusteneho na dvoch ip a jeden ma nastaveny relayhost na server providera... inak ten smtp na ktorom toto robim je presne aj cielovy server pre domenu a tak to mam vyskusane v praxi ze si tieto maily servery nepreposielaju ani s relayhost ani s sender_dependant_relayhost_maps... ak totiz pride mail s RCPT TO: s touto domenou tak cez pipe to vybavi maildrop... vdaka za napad...
na uvod samozrejme TLS s SSL pouzivam a sender_depend... som skusal ale nevyhovovalo mi to prave pre to ze sa mohli najst uzivatelia ktory MAIL FROM: nemali vyplnene, vyplnali zle a podobne ...Pak asi můžete použít
smtpd_sender_restrictions
pro vynucení toho, aby autorizovaný klient poslal správnou hlavičku MAIL FROM, a pak použít zmíněný sender_dependent_relayhost_maps
pro předání jinému SMTP serveru.
193.193.193.1 mailpri.mojedomena.cz
193.193.193.2 mailsec.mojedomena.cz
v main.cf
smtp_bind_address 193.193.193.1
díky za nápad
ip
z balíčku iproute2
.
Tiskni
Sdílej: