Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Po půl roce vývoje od vydání verze 47 bylo vydáno GNOME 48 s kódovým názvem Bengaluru. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Vypíchnout lze počáteční podporu HDR, nová výchozí písma Adwaita Sans a Adwaita Mono, přehrávač zvukových souborů Decibely, Pohodu v Nastavení (Digital Wellbeing), …
Engineering Open House v Red Hatu v Brně proběhne v pondělí 31. března [Facebook].
Byla vydána nová stabilní verze 7.2 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 134. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Dobrý den, chtěl bych rozeběhnout server LDAP (podle www.root.cz/clanky/poznamky-k-ldap/ ), ale zatim se mi nevede k tomu serveru pripojit, pokud pouziju tls. Pokud budu mít na clientu v souboru /etc/ldap.conf ldap://..., tak to funguje, ale staci ymenit na ldaps:// a jsem v haji. Uy se nepripojim.
Koukal jsem na nejaky prsipevky nize, ale pristupovyma pravam (jak mel problem kolega) tohle neni.
Byl bych vdecnej za kazdou pomoc.
Dekuju Honza
ldap.conf
:
uri ldaps://... ssl on tls_cacertfile /etc/path/to/ca.pem a zakomentujete ssl start_tls-alebo-
uri ldap://... ssl off tls_cacertfile /etc/path/to/ca.pem a odkomentujete ssl start_tlsmate to nakonfigurovane jednym z tychto sposobov?
Nechci rejpat, ale vis jiste co je ssl, ldaps, tls? ldaps je deprecated protokol, netusim proc. ldaps je ldap over ssl, tzn. po navazani TCP spojeni dojde k negociaci ssl vymeni certifikatu a teprve potom se skrze ssl spojeni bavi ldap klient s ldap serverem. TLS je "transport layer security", behem dohadovani mezi klientem a serverem, kdyz se obe strany dohodnou ze umi sifrovat a teprve pak zacne ssl. Rozdil je:
ldaps je vzdy sifrovany, neumoznuje autentizaci klienta certifikatem(alespon myslim), umoznuje test serveroveho certifikatu pomoci "openssl s_client -connect <ip>:<port>
ldap muze byt siforvany, pokud se na tom obe strany dohodnou.
Tiskni
Sdílej: