Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Berkeley Humanoid Lite (Onshape, GitHub) je open source humanoidní robot. V amerických cenách jej lze sestavit do 5000 dolarů.
Jakub Jelínek oznámil vydání verze 15.1 (15.1.0) kolekce kompilátorů pro různé programovací jazyky GCC (GNU Compiler Collection). Jedná se o první stabilní verzi řady 15. Přehled změn, nových vlastností a oprav a aktualizovaná dokumentace na stránkách projektu. Některé zdrojové kódy, které bylo možné přeložit s předchozími verzemi GCC, bude nutné upravit.
Byly vyhlášeny výsledky letošní volby vedoucího projektu Debian (DPL, Wikipedie). Staronovým vedoucím zůstává Andreas Tille.
Jason Citron končí jako CEO Discordu. Od pondělí 28. dubna nastupuje nový CEO Humam Sakhnini, bývalý CSO Activision Blizzard.
Článek na Libre Arts představuje baskytarový multiefekt Anagram od společnosti Darkglass Electronics. S Linuxem uvnitř (licence, GitHub).
Městský soud v Praze vyhlásil rozsudek, který vyhověl žalobě novináře Jana Cibulky, který s podporou spolku IuRe (Iuridicum Remedium) požadoval omluvu od státu za to, že česká legislativa nařizuje operátorům uchovávat metadata o elektronické komunikaci. To je přitom v rozporu s právem. Stát se musí novináři omluvit a zaplatit náklady řízení. Především je ale součástí přelomové rozhodnutí o nelegálnosti shromažďování dat a o
… více »Americké technologické firmy Apple a Meta Platforms porušily pravidla na ochranu unijního trhu, uvedla včera Evropská komise (EK). Firmám proto vyměřila pokutu – Applu 500 milionů eur (12,5 miliardy Kč) a Metě 200 milionů eur (pět miliard Kč). Komise to oznámila v tiskové zprávě. Jde o první pokuty, které souvisejí s unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). „Evropská komise zjistila, že Apple porušil povinnost vyplývající z nařízení
… více »Dobrý den, chtěl bych rozeběhnout server LDAP (podle www.root.cz/clanky/poznamky-k-ldap/ ), ale zatim se mi nevede k tomu serveru pripojit, pokud pouziju tls. Pokud budu mít na clientu v souboru /etc/ldap.conf ldap://..., tak to funguje, ale staci ymenit na ldaps:// a jsem v haji. Uy se nepripojim.
Koukal jsem na nejaky prsipevky nize, ale pristupovyma pravam (jak mel problem kolega) tohle neni.
Byl bych vdecnej za kazdou pomoc.
Dekuju Honza
ldap.conf
:
uri ldaps://... ssl on tls_cacertfile /etc/path/to/ca.pem a zakomentujete ssl start_tls-alebo-
uri ldap://... ssl off tls_cacertfile /etc/path/to/ca.pem a odkomentujete ssl start_tlsmate to nakonfigurovane jednym z tychto sposobov?
Nechci rejpat, ale vis jiste co je ssl, ldaps, tls? ldaps je deprecated protokol, netusim proc. ldaps je ldap over ssl, tzn. po navazani TCP spojeni dojde k negociaci ssl vymeni certifikatu a teprve potom se skrze ssl spojeni bavi ldap klient s ldap serverem. TLS je "transport layer security", behem dohadovani mezi klientem a serverem, kdyz se obe strany dohodnou ze umi sifrovat a teprve pak zacne ssl. Rozdil je:
ldaps je vzdy sifrovany, neumoznuje autentizaci klienta certifikatem(alespon myslim), umoznuje test serveroveho certifikatu pomoci "openssl s_client -connect <ip>:<port>
ldap muze byt siforvany, pokud se na tom obe strany dohodnou.
Tiskni
Sdílej: