Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.15 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.16. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Zdravím,
už delší dobu se potýkám s problémem s MySQL databází, která dovedete běžet na serveru (Debian) nonstop třeba půl roku, ale pak přijde jeden nutný reboot serveru, po kterém do jednoho až třech dnů databáze spadne. Vypadá to tak, že load vzroste (ale někdy ne), databáze neodpovídá, ale zbytek běží normálně, apache atp. Při snaze mysql restartovat to vythuhne při jejím vypínání. Nezbyde tak nic jiného než restart celého serveru. Ten většinou pomohl a pak už to stabilně běželo "donekonečna" než jsem učinil časem další restart serveru.
Nějak jsem nedokázal přijít na to co by to mohlo dělat (a myslím, že ani v lozích nic nebylo). Proto jsem je vypnul. Někdo říkal, že to může být dokonce chyba logů. Navíc mi tak poklesla zátež.
Jenže teď se mi přihodila nemilá věc. Po nutném rebootu serveru jsem očekával, kdy to zase padne. A padlo... 2 dni na to. Tak jsem rebootoval server, jenže ouha. MySQL nenaběhlo a load na 30ti. Nechal jsem to 10 minut a stále nic. Opět nepomohlo nic jiného než reboot celého serveru, po kterém to už naběhlo úplně normálně.
Jenže tenhle druhý reboot mě vrátil do nechtěné smyčky a po 3 dnech to padlo zase. Opět pomohl až druhý reboot a opět čekám, kdy to zase klekne.
Teď ale co s tím. To první nenaskočení databáze po restartu serveru může být nejaká kontrola databáze po pádu a násilném restartu. Tuším, že pokud tu kontrolu přeruším dalším rebootem, příště se nespustí hned po startu, ale v záhadně načasovaném období jednoho až třech dnů (v cronu nic není). Bohužel během této kontroly databáze neběží a probíhat může taky hodinu nebo 2 a protože si to samozřejmě nenačasuje na noc, nemůžu si dovolit ji doběhnout kvůli dostupnosti serveru.
To s tou kontrolou je ale jen domněnka, možná je to něco úplně jiného. Nemáte někdo tušení co? Přemýšlím o opětovném zapnutí logů. Ale jestli mě pamět neklame, tak jsem v nich loni opravdu nic nenašel a jejich zapnutím bych snížil výkon už tak celkem vytíženého serveru na třeba i 3 dny. Když nebude na výběr, učiním tak, ale než to udělám. Nemáte někdo podobnou zkušenost nebo tušení v čem by mohl být problém?
Předem díky za případné podnětné reakce.
No nebudu se přít, moc toho o tom nevím, ale všiml jsem si, že dokonce v samotném my.cnf je uvedeno:
# Be aware that this log type is a performance killer.
#log = /var/log/mysql/mysql.log
Na tom něco bude :) jenže jak hledám tak hledám, pořád nemůžu najít jak bych ten log zapnul přes nějakej konfigurační soubor, aniž bych musel měnit parametry při spouštění mysql. Výstupem tuším bude /var/log/mysql.err, který je teď prázdný. Přijde mi to jako naprosto nejzákladnější záležitost, na kterou se po netu bude válet miliony návodů a ono nic.
Tiskni
Sdílej: