V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
skupina1: user1 skupina2: user1, user2 skupina3: user1 potom budou data selectu z pohledu vypadat takto: user1 skupina1 user1 skupina2 user1 skupina3 user2 skupina2
SELECT uzivatel.* FROM uzivatel, uzivatel_skupina WHERE uzivatel.id = uzivatel_skupina.uzivatel_id AND uzivatel_skupina.skupina_id = ?Případně si z toho můžete udělat pohled a tu druhou podmínku z
WHERE
používat až nad tím pohledem.
JOIN
, protože při spojení tří a více tabulek nějak nikde nevidím levou a pravou tabulku
CREATE DATABASE omg;
CREATE TABLE wtf (id INT NOT NULL); --na pk kašlu, pro teď to není důležitý
tim se vytvoří databáze s právě jednou relací (tabulkou)
ta databáze je relační, protože obsahuje relaci (tabulku)
CREATE VIEW lol AS SELECT id FROM wtf
stále máme relační databázi, která teď obsahuje právě dvě relace (jednu tabulku a jeden pohled)
jestli to není jasný ani teď, tak mi nezbejvá než odkázat na http://en.wikipedia.org/wiki/Relational_database
SELECT u.id, u.username FROM users u INNER JOIN user2group u2g ON u2g.user = u.id WHERE u2g.group = <dana_skupina>Jinak pokud jsou uzivatelska jmena unikatni, nemohou byt rovnou pouzita jako primarni klic? Pak by totiz stacilo:
SELECT username FROM user2group WHERE group = <dana_skupina>
SELECT DISTINCT uzivatel.* FROM uzivatel, uzivatel_skupina WHERE uzivatel.id = uzivatel_skupina.uzivatel_id AND uzivatel_skupina.skupina_id IN (?)
Pokud nezadám "where group=" tak by se měli zobrazit všichi uživatelé, ale jen jednouKdyz bude uzivatel ve dvou skupinach, ma se tedy ve sloupci se skupinou zobrazit jen jedna z nich? Ktera? Nebude jednodussi v takovem pripade selectit primo s tabulky s uzivateli, kdyz vas skupiny v takovem pripade nezajimaji?
SELECT id FROM users WHERE id IN ( SELECT user FROM user2group WHERE group = ? );Tzn. tu podminku where group= nahradit touto a chova se to presne jak potrebujete ;]
select uid from view_u2g where gid='...'Tak dostanete uživatele v dané skupině. Uživatele v ruzných skupinách pak třeba přes operátor "in" s použitím "distinct"
select distinct uid from view_u2g where gid in('gid1','gid2',...)
Tiskni
Sdílej: