abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 13:22 | Komunita

    Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 14:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 12:00 | Nová verze

    V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 18:44 | Zajímavý článek

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    17.7. 16:11 | Nová verze

    Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    17.7. 15:55 | Komunita

    Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    16.7. 21:22 | IT novinky

    Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    16.7. 16:22 | IT novinky

    Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    16.7. 15:33 | Upozornění

    Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapyAI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.

    bindiff | Komentářů: 8
    16.7. 13:33 | Bezpečnostní upozornění

    Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    Kolik tabů máte standardně otevřeno ve web prohlížeči?
     (15%)
     (15%)
     (8%)
     (0%)
     (0%)
     (8%)
     (0%)
     (54%)
    Celkem 13 hlasů
     Komentářů: 3, poslední včera 17:26
    Rozcestník

    Dotaz: Firebird 3.0 v modu SuperClassic

    11.7.2018 18:16 zubbik2
    Firebird 3.0 v modu SuperClassic
    Přečteno: 1274×
    Ahoj vsem, provozuju Firebird 3.0 na Debianu 9 a potreboval bych ho rozjet v modu SuperClassic. Zatim mi to jede jako SuperServer a vubec se mi ho nedari nijak premluvit na SuperClassic. Progooglil jsem snad uz vsechno a na nic jsem neprisel. Docetl jsem se, ze mod lze změnit v konfiguraci v souboru firebird.conf parametrem ServerMode. Tam si ale muzu zadat co chci a server stejne jede dal jako SuperServer.

    Na tomto Firebirdu je provozovana AbraGen a potykam se tam s problem, kdy napr. pri vygenerovani nejakeho reportu vyskoci na serveru zatizeni procesoru firebirdem na 100% a vubec netusim proc. Blokuje to potom v praci ostatni uzivatele a je to celkem neprijemne. Proto bych chtel zkusit ten mod SuperClassic.

    Predem diky za nejake tipy.

    Martin

    Odpovědi

    11.7.2018 19:20 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Firebird 3.0 v modu SuperClassic
    Mas to odkomentovane? Melo by to byt:
    ServerMode = SuperClassic
    17.7.2018 07:47 bigBRAMBOR | skóre: 37
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Firebird 3.0 v modu SuperClassic
    Ahoj, taky pouzivame AbraGen, ve verzi dva se doporucovalo pouziti ClasicServeru, ale ve verzi tri SuperServeru, tedy aspon v navodu linuxu co jsem četl, doporučení SuperClassic jsem nikde nenašel. Jinak se potýkáme s tím samým, report a všechno se přibrzdí.

    máme to na centos 7, ten má porad v EPEL repo pouze verzi 2.5. Nicméně jsem našel jiný repo a tam se FB SC,SS,C instaluje jako různé balíčky, takže jsem toto nikdy neřešil, parematr ServerMode mám confu zakomentovaný, takže možná že je každý balíček přeložený s jiným default servermode.
    20.7.2018 09:33 ehmmm
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Firebird 3.0 v modu SuperClassic
    U verze 3.0 se doporucuje rezim SuperServer, sam jsem si na jedne zakazce s rezimem SuperClassic ve verzi 3.0 docela nabil hubu. Nejak zvlastne server tuhnul, az mi nejaky Rusak na foru poradil, ze ve verzi 3.0 je vyrazne lepe podporovan SuperServer.

    Jinak co se tyka sledovani, co dela firebird, tak jsou v podstate dve moznosti. Monitoring tables a Trace. Monitoring tables jsou systemove tabulky, ktere ti rikaji, kdo je zrovna pripojen a jake se prave provadi dotazy. To je dobre na rozpoznani hodne dlouhych dotazu, nebo si napises programek, ktery periodicky tyhle tabulky luxuje a zobrazuje ti zmeny. Trace je mechanismus, kdy se do firebirda pripojis jakoby bokem a on ti bonzuje vsechny zajimave udalosti (pripojil se uzivatel, otevrel transakci, pripravil query, spustil query s danymi parametry, ukoncil query, commit...). Ty pak analyzujes tyhle udalosti a snazis se poznat, kde to drhne, pripadne jak to napsat lepe. Tohle je docela uzitecne a pouzivam to.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.