Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
zdravim,
rad by som sa spytal par otazok ohladom oraclu a priradzovaniu memory, lebo ocividne mi tu nieco unika.
na niekolkych databazach sa snazim optimalizovat priradenu pamat. konkretne mi ide o nasledovne parametre:
memory_max_target
memory_target
sga_max_size
sga_target
pga_aggregate_limit
pga_aggregate_target
oracle obsahuje roznych advisorov co sa tyka pamate, odporuca mi nasledovne hodnoty:
memory 2500m
sga 1520m
pga 896m
ake hodnoty by som teda mal nastavit do jednotlivych parametrov?
memory_max_target 2500m
memory_target 2500m
sga_max_size 2500m
sga_target 1520m
pga_aggregate_limit 2500m
pga_aggregate_target 896m
je taketo nastavenie vzhladom na advisor adekvatne??
nakoniec by som este dodal ze ide o testovaci server s 10timi databazami. cpu nie je problem, databazy sa vacsinu casu aj tak flakaju. ale velmi dolezite pre mna je aby som vedel presne povedat kolko si databaza moze maximalne odkusnut z RAMky.
dakujemMEMORY_TARGET= MEMORY_MAX_TARGET=Rovnou říkám, AMM nepoužívat. Je to zabugovaný, mají v tom chyby, které se táhnou s verzí a nějak se to asi moc neřeší. Nám se na EE 12.2 stávalo třeba to, že všude bylo dost paměti a i přesto docházelo k odpojování klientů s hláškama, že paměť není. Výsledkem bylo, že to byl nějaký bug, asi rok starý.
SGA_MAX_SIZE= SGA_TARGET= PGA_AGGREGATE_TARGET= SESSIONS= PROCESSES=Dále čím víc ram máš pro DB vyhrazeno, tím víc se vyplatí nasadit Huge Pages. A toto je jedna z věcí, která není doporučována u AMM.
Tiskni
Sdílej: