V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
1: Jan Novák; 2: Pavel Nový, bratr; 3: Jana Stará; 4: Jan Pil; 5: Lada Malá, sestra | 1: muž; 2: muž; 3: žena; 4: muž; 5: žena | 1: nosič; 2: tavič; 3: prodavačka; 4: vodák; 5: kuchařka
Tabulka neobsahuje primární klíč, ten bych asi generoval. Počet řádků by měl být do 100.000, sběr dat ještě probíhá.
Sloupce obvykle obsahují text poznámek, jednou příjmení, jedenkrát datum, to také ve formátu dne v týdnu (pondělí – neděle), jednou název obce.
Nemám s návrhem db zkušenosti, budu tedy moc rád pokud mne navedete rozumným směrem, děkuji předem všem.
Pepa
PS: není to žádný školní úkol, chci jen pomoci synovi zpracovat data resp. z nich něco vytáhnout, jde o jeho zájem nikoliv o školní zadání.
CREATE TABLE schuze ( schuze_id SERIAL PRIMARY KEY, datum TIMESTAMP WITH TIME ZONE NOT NULL ); CREATE TABLE osoba ( osoba_id SERIAL PRIMARY KEY, jmeno TEXT NOT NULL, prijmeni TEXT NOT NULL, zena BOOLEAN NOT NULL, cinnost_id INTEGER REFERENCES cinnost (cinnost_id) NOT NULL, poznamka TEXT ); CREATE TABLE osoba_na_schuzi ( osoba_id INTEGER REFERENCES osoba (osoba_id) NOT NULL, schuze_id INTEGER REFERENCES schuze (schuze_id) NOT NULL, PRIMARY KEY (osoba_id, schuze_id) ); CREATE TABLE cinnost ( cinnost_id SERIAL PRIMARY KEY, nazev_cinnosti TEXT NOT NULL UNIQUE );Přečtěte si Database normalization na anglicé Wikipedii (popř. české, tam je také pěkný článek). V relační databázi je snaha oddělit data od prezentace, takže například Vaše „jedenkrát datum, to také ve formátu dne v týdnu“ je nerozumné. Když dáte do databáze datum (s pomoci typu
TIMESTAMP WITH TIME ZONE
), je netřeba určovat den v týdnu. Databáze s tím snáz pracuje a až v SELECT
u nebo v aplikaci si z toho uděláte textové datum. (PostgreSQL to dělá i implicitně.)
Totéž platí pro činnosti – vyndáme je do samostatné tabulky a můžeme si tak činnost representovat číslem (tím usnadníme práci počítači) a můžeme přidávat informace k činnostem.
Osoby stejně tak máme zvlášť – pak můžeme zapsat to, že na jedné schůzce byla jedna a tatáž osoba. (Pokud to nevíte, tak použijte vazbu 1 (schůzka) : N (osob), tedy to, že se zbavíme osoba_na_schuzce
a schůzku referencujeme z osoby jako činnost.)
Kód jsem netestoval, je napsaný pro PostgreSQL.
Pokud uvedete bližší podrobnosti o datech a účelu, mohu poradit dále.
zena BOOLEAN NOT NULLDěláš si srandu? A pojmenovávat věci česky je znak amatérismu.
zena
. Může to být i muz
, nebo cokoliv (tedy např. i Vámi zmiňované „má ho“/„má ji“), co tazateli bude vyhovovat.
SELECT DISTINCT
z jpegu?
Tiskni
Sdílej: