Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
Byla vydána nová stabilní verze 3.19.0, tj. první z nové řady 3.19, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou podporu Raspberry Pi 5.
Altap Salamander (Wikipedie), dvoupanelový správce souborů pro Windows, byl uvolněn jako open source pod názvem Open Salamander. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv2.
Společnost JetBrains představila (YouTube) svou umělou inteligenci JetBrains AI a nástroj AI Assistant v IDE.
Byla vydána nová verze 255 správce systému a služeb systemd (GitHub, NEWS). Z novinek lze vypíchnout například novou službu systemd-bsod.service.
Google představil Gemini, svůj největší a nejschopnější model umělé inteligence.
xrandr --output LVDS --set BACKLIGHT_CONTROL native.
Zajímalo by mě, jestli tu někdo má taky jakoukoliv intelovskou grafiku, jestli mu ztmavování funguje hned, nebo taky musí něco nastavovat. Ztmavování jde provést na ubuntu/debianu utilitou xbacklight, v novějších ubuntu už funguje rovnou.
Tohle se týká jenom notebooků, předpokládám že na stolním počítači by ztmavování musel umět monitor. Tím ztmavováním myslím ztmavení obrazu pro úsporu baterie, ne že si zmenším gammu nebo tak něco.
xrandr --verbose | grep BACKLIGHT
v terminálu. Je to docela divné, o takovém chování jsem ještě nikde nečetl. Zkusil bych možná jinou distribuci, třeba live CD ubuntu, tam mě ztmavování funguje už v live session.
Přidejte i výstup
lspci -nn | grep VGA
ať je jasno, co máte za kartu a revizi. Ale opensuse nemám ani neplánuju, takže nevím, čím by to tam mohlo být.
Patrně je to hw záležitost.
me@hp6710b:~$ xrandr --verbose | grep BACKLIGHT BACKLIGHT_CONTROL: combination BACKLIGHT: 18515 (0x00004853) range: (0,18515) me@hp6710b:~$ lspci -nn | grep VGA 00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller [8086:2a02] (rev 0c)
Tiskni
Sdílej: