Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Zdravim
Nemáte niekto skusenosť s notebookom Acer aspire 5315 ? viac info tuna
Skušal som google ale akurat som zistil že je to dosť vďačny typ v inzerátoch typu PREDAM....
Dost ma to začína odrádzať
Čistě podle specifikací to nevypadá úplně špatně. Čipset je Intel, nějaká mobilní varianta 965 (plus patrně ICH8M nebo tak něco). Procesor je Celeron odvozený od klasického Pentium M Dothanu - "jenom jednojádro" a na dnešní dobu už trochu starší kousek. Taky RAMka je "jenom" 512MB, ale to se dá snadno rozšířit. Kompatibilitu tohoto hardwaru s Linuxem bych hodnotil podle papírů jako velmi dobrou, "protože Intel". Možná by stálo za to před vlastní instalací Linuxu polaborovat s konfigurací SATA HBA (součást ICH south bridge) - vyzkoušet možná nastavení (IDE emulace / native SATA / AHCI) a vybrat si nejrychlejší variantu, testovat lze nějakým live CDčkem.
Jedinou neznámou je potenciálně WiFi - těžko říct, co je to za čipset, kdyžtak mrkněte na windowsí ovladače (ke stažení na webu Aceru). Samotný čipset wifiny ještě nic neznamená, bohužel tlačítka / kontrolky / ovládání rádia bývá specifické pro konkrétního výrobce a model notebooku a ne vždycky to funguje na první pokus s vanilkovými ovladači čipsetu. Což platí pro notebooky obecně. Rozmyslete si sám, jak moc Vám na wifině v Linuxu záleží...
Rozumím tomu, že kdo si tohle koupí s Vistou, tak se toho rychle zbavuje Ale ten hardware by měl být spolehlivý, přestože nepříliš výkonný. Podobný notebook mám přes dva roky doma a nemůžu si stěžovat
Pár Acerů jsem už viděl (pod Windows) a nemůžu si stěžovat. Pravda v Linuxu je situace trochu jiná než pod Windows. Mě se třeba otvírá kudla v kapse když zaslechnu "Thinkpad + notebook", nezávisle na použitém OS
No to je v pytli. Stejný problém měl nedávno kámoš pod Windowsama - patrně si odinstaloval ovladač ventilátoru. Teprve reload z továrního image XPček tu mašinu rozhejbal - teď už vím proč. K výše zmíněnému stroji pod Linuxem bych řekl jenom tolik, že ten zmiňovaný skript acer_fancontrol podle všeho tahá teplotu CPU z modulu coretemp.ko, který si na Dothanu vyláme zuby (odmítne se natáhnout) - bacha, to by byl docela trapas! Chtělo by to předem vyzkoušet... Taky by se mohl Acer pochlapit a vydat update BIOSu, aby to v ACPI bylo správně ošetřeno (když už tu regulaci nedělá hardware).
Tiskni
Sdílej: