Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Zdravim
Nemáte niekto skusenosť s notebookom Acer aspire 5315 ? viac info tuna
Skušal som google ale akurat som zistil že je to dosť vďačny typ v inzerátoch typu PREDAM....
Dost ma to začína odrádzať
Čistě podle specifikací to nevypadá úplně špatně. Čipset je Intel, nějaká mobilní varianta 965 (plus patrně ICH8M nebo tak něco). Procesor je Celeron odvozený od klasického Pentium M Dothanu - "jenom jednojádro" a na dnešní dobu už trochu starší kousek. Taky RAMka je "jenom" 512MB, ale to se dá snadno rozšířit. Kompatibilitu tohoto hardwaru s Linuxem bych hodnotil podle papírů jako velmi dobrou, "protože Intel". Možná by stálo za to před vlastní instalací Linuxu polaborovat s konfigurací SATA HBA (součást ICH south bridge) - vyzkoušet možná nastavení (IDE emulace / native SATA / AHCI) a vybrat si nejrychlejší variantu, testovat lze nějakým live CDčkem.
Jedinou neznámou je potenciálně WiFi - těžko říct, co je to za čipset, kdyžtak mrkněte na windowsí ovladače (ke stažení na webu Aceru). Samotný čipset wifiny ještě nic neznamená, bohužel tlačítka / kontrolky / ovládání rádia bývá specifické pro konkrétního výrobce a model notebooku a ne vždycky to funguje na první pokus s vanilkovými ovladači čipsetu. Což platí pro notebooky obecně. Rozmyslete si sám, jak moc Vám na wifině v Linuxu záleží...
Rozumím tomu, že kdo si tohle koupí s Vistou, tak se toho rychle zbavuje Ale ten hardware by měl být spolehlivý, přestože nepříliš výkonný. Podobný notebook mám přes dva roky doma a nemůžu si stěžovat
Pár Acerů jsem už viděl (pod Windows) a nemůžu si stěžovat. Pravda v Linuxu je situace trochu jiná než pod Windows. Mě se třeba otvírá kudla v kapse když zaslechnu "Thinkpad + notebook", nezávisle na použitém OS
No to je v pytli. Stejný problém měl nedávno kámoš pod Windowsama - patrně si odinstaloval ovladač ventilátoru. Teprve reload z továrního image XPček tu mašinu rozhejbal - teď už vím proč. K výše zmíněnému stroji pod Linuxem bych řekl jenom tolik, že ten zmiňovaný skript acer_fancontrol podle všeho tahá teplotu CPU z modulu coretemp.ko, který si na Dothanu vyláme zuby (odmítne se natáhnout) - bacha, to by byl docela trapas! Chtělo by to předem vyzkoušet... Taky by se mohl Acer pochlapit a vydat update BIOSu, aby to v ACPI bylo správně ošetřeno (když už tu regulaci nedělá hardware).
Tiskni
Sdílej: