Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Zdravim
Nemáte niekto skusenosť s notebookom Acer aspire 5315 ? viac info tuna
Skušal som google ale akurat som zistil že je to dosť vďačny typ v inzerátoch typu PREDAM....
Dost ma to začína odrádzať
Čistě podle specifikací to nevypadá úplně špatně. Čipset je Intel, nějaká mobilní varianta 965 (plus patrně ICH8M nebo tak něco). Procesor je Celeron odvozený od klasického Pentium M Dothanu - "jenom jednojádro" a na dnešní dobu už trochu starší kousek. Taky RAMka je "jenom" 512MB, ale to se dá snadno rozšířit. Kompatibilitu tohoto hardwaru s Linuxem bych hodnotil podle papírů jako velmi dobrou, "protože Intel". Možná by stálo za to před vlastní instalací Linuxu polaborovat s konfigurací SATA HBA (součást ICH south bridge) - vyzkoušet možná nastavení (IDE emulace / native SATA / AHCI) a vybrat si nejrychlejší variantu, testovat lze nějakým live CDčkem.
Jedinou neznámou je potenciálně WiFi - těžko říct, co je to za čipset, kdyžtak mrkněte na windowsí ovladače (ke stažení na webu Aceru). Samotný čipset wifiny ještě nic neznamená, bohužel tlačítka / kontrolky / ovládání rádia bývá specifické pro konkrétního výrobce a model notebooku a ne vždycky to funguje na první pokus s vanilkovými ovladači čipsetu. Což platí pro notebooky obecně. Rozmyslete si sám, jak moc Vám na wifině v Linuxu záleží...
Rozumím tomu, že kdo si tohle koupí s Vistou, tak se toho rychle zbavuje Ale ten hardware by měl být spolehlivý, přestože nepříliš výkonný. Podobný notebook mám přes dva roky doma a nemůžu si stěžovat
Pár Acerů jsem už viděl (pod Windows) a nemůžu si stěžovat. Pravda v Linuxu je situace trochu jiná než pod Windows. Mě se třeba otvírá kudla v kapse když zaslechnu "Thinkpad + notebook", nezávisle na použitém OS
No to je v pytli. Stejný problém měl nedávno kámoš pod Windowsama - patrně si odinstaloval ovladač ventilátoru. Teprve reload z továrního image XPček tu mašinu rozhejbal - teď už vím proč. K výše zmíněnému stroji pod Linuxem bych řekl jenom tolik, že ten zmiňovaný skript acer_fancontrol podle všeho tahá teplotu CPU z modulu coretemp.ko, který si na Dothanu vyláme zuby (odmítne se natáhnout) - bacha, to by byl docela trapas! Chtělo by to předem vyzkoušet... Taky by se mohl Acer pochlapit a vydat update BIOSu, aby to v ACPI bylo správně ošetřeno (když už tu regulaci nedělá hardware).
Tiskni
Sdílej: