Chcete udržet krok s módou? Tak od ledna terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě hnědé jako čokoládová nebo kávová pěna. Barvou roku 2025 je PANTONE 17-1230 Mocha Mousse aneb #A47864.
Byla vydána nová verze 24.2 linuxové distribuce Manjaro (Wikipedie). Její kódové jméno je Yonada. Ke stažení je v edicích GNOME, KDE PLASMA a XFCE.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Zdravim
Nemáte niekto skusenosť s notebookom Acer aspire 5315 ? viac info tuna
Skušal som google ale akurat som zistil že je to dosť vďačny typ v inzerátoch typu PREDAM....
Dost ma to začína odrádzať
Čistě podle specifikací to nevypadá úplně špatně. Čipset je Intel, nějaká mobilní varianta 965 (plus patrně ICH8M nebo tak něco). Procesor je Celeron odvozený od klasického Pentium M Dothanu - "jenom jednojádro" a na dnešní dobu už trochu starší kousek. Taky RAMka je "jenom" 512MB, ale to se dá snadno rozšířit. Kompatibilitu tohoto hardwaru s Linuxem bych hodnotil podle papírů jako velmi dobrou, "protože Intel". Možná by stálo za to před vlastní instalací Linuxu polaborovat s konfigurací SATA HBA (součást ICH south bridge) - vyzkoušet možná nastavení (IDE emulace / native SATA / AHCI) a vybrat si nejrychlejší variantu, testovat lze nějakým live CDčkem.
Jedinou neznámou je potenciálně WiFi - těžko říct, co je to za čipset, kdyžtak mrkněte na windowsí ovladače (ke stažení na webu Aceru). Samotný čipset wifiny ještě nic neznamená, bohužel tlačítka / kontrolky / ovládání rádia bývá specifické pro konkrétního výrobce a model notebooku a ne vždycky to funguje na první pokus s vanilkovými ovladači čipsetu. Což platí pro notebooky obecně. Rozmyslete si sám, jak moc Vám na wifině v Linuxu záleží...
Rozumím tomu, že kdo si tohle koupí s Vistou, tak se toho rychle zbavuje Ale ten hardware by měl být spolehlivý, přestože nepříliš výkonný. Podobný notebook mám přes dva roky doma a nemůžu si stěžovat
Pár Acerů jsem už viděl (pod Windows) a nemůžu si stěžovat. Pravda v Linuxu je situace trochu jiná než pod Windows. Mě se třeba otvírá kudla v kapse když zaslechnu "Thinkpad + notebook", nezávisle na použitém OS
No to je v pytli. Stejný problém měl nedávno kámoš pod Windowsama - patrně si odinstaloval ovladač ventilátoru. Teprve reload z továrního image XPček tu mašinu rozhejbal - teď už vím proč. K výše zmíněnému stroji pod Linuxem bych řekl jenom tolik, že ten zmiňovaný skript acer_fancontrol podle všeho tahá teplotu CPU z modulu coretemp.ko, který si na Dothanu vyláme zuby (odmítne se natáhnout) - bacha, to by byl docela trapas! Chtělo by to předem vyzkoušet... Taky by se mohl Acer pochlapit a vydat update BIOSu, aby to v ACPI bylo správně ošetřeno (když už tu regulaci nedělá hardware).
Tiskni Sdílej: