Sada nástrojů Distrobox pro spouštění libovolných linuxových distribucí v terminálu pomocí kontejnerů byla vydána ve verzi 1.8.0.
Byly zpracovány a zveřejněny videozáznamy z konference LinuxDays 2024. Přistupovat k nim lze přímo z programu, kde jsou také odkazy na prezentace, nebo z YouTube.
Byla vydána nová verze 1.4 svobodného multiplatformního vektorového grafického editoru Inkscape. Podrobný přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání.
Softwarový KVM Input Leap (dříve Barrier) byl vydán ve verzi 3.0.0 (a následně pár opravných). Přidává podporu Waylandu a Qt6. Jde o první vydání od přesunu z projektu Barrier v roce 2021. Barrier vznikl jako fork Synergy, jehož verze 2 byla částečně proprietární a její bezplatná open-source verze měla umělá omezení.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
Dobry den, chci si poridit power over ethernet, na napajeni access pointu, abych k nemu nemusel prodluzovackou tahnout elektrinu. Narazil jsem na tyto dva typy PoE, ktere se znatelne lisi cenou:
http://wifi.aspa.cz/pasivni-power-over-ethernet-sada-z58382
http://wifi.aspa.cz/planet-poe-100sk-kit-napajeni-po-ethernetu-5-7-12v-z46171
Muzete mi prosim poradit, jaky v nich je rozdil?
Pokud se nepletu, tak:
- pasivni vyuziva volne pary, ktere se nepouzivaji u 10 a 100Mbps (ale je to nepouzitelne u 1Gbps) - po dvou parech jdou data a po dvou parech napajeni
- aktivni funguje podobne jako Ethernet pres elektrickou zasuvku, cili data i napajeni jde po stejnych vodicich, kazde na jine frekvenci a zarizeni na obou koncich je oddeluji a slucuji
Michal
Zdravim
1.
Mam pocit ze to aktivni ma v sobe adapter, kde nastavis takove napeti co potrebuje AP + nejakou tu ztratu na kabelu
2.
Zrejme to nema nic spolecneho s Linuxem, tak to nekdo z moderatoru pls presunte do HW
PoE potrebuji pouze na to, abych "dotahnul" napajeni k access pointu po asi 5 metrovem ethernetovem kabelu. Staci mi v tom pripade pasivni PoE?
Ja myslím, že áno. Podľa toho čo je na tom linku to vyzerá, že hlavný rozdiel je v tom, že ten drahší má vlastný zdroj napájania a vie nastaviť na výstupe rôzne napätia, zatiaľčo na ten lacnejší len napojíš adaptér čo máš k tomu AP.
Tiskni Sdílej: