Linux na 4bitovém mikroprocesoru Intel 4004 z roku 1971? Ale jistě: Linux/4004 (YouTube).
Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Dobry den, chci si poridit power over ethernet, na napajeni access pointu, abych k nemu nemusel prodluzovackou tahnout elektrinu. Narazil jsem na tyto dva typy PoE, ktere se znatelne lisi cenou:
http://wifi.aspa.cz/pasivni-power-over-ethernet-sada-z58382
http://wifi.aspa.cz/planet-poe-100sk-kit-napajeni-po-ethernetu-5-7-12v-z46171
Muzete mi prosim poradit, jaky v nich je rozdil?
Pokud se nepletu, tak:
- pasivni vyuziva volne pary, ktere se nepouzivaji u 10 a 100Mbps (ale je to nepouzitelne u 1Gbps) - po dvou parech jdou data a po dvou parech napajeni
- aktivni funguje podobne jako Ethernet pres elektrickou zasuvku, cili data i napajeni jde po stejnych vodicich, kazde na jine frekvenci a zarizeni na obou koncich je oddeluji a slucuji
Michal
Zdravim
1.
Mam pocit ze to aktivni ma v sobe adapter, kde nastavis takove napeti co potrebuje AP + nejakou tu ztratu na kabelu
2.
Zrejme to nema nic spolecneho s Linuxem, tak to nekdo z moderatoru pls presunte do HW
PoE potrebuji pouze na to, abych "dotahnul" napajeni k access pointu po asi 5 metrovem ethernetovem kabelu. Staci mi v tom pripade pasivni PoE?
Ja myslím, že áno. Podľa toho čo je na tom linku to vyzerá, že hlavný rozdiel je v tom, že ten drahší má vlastný zdroj napájania a vie nastaviť na výstupe rôzne napätia, zatiaľčo na ten lacnejší len napojíš adaptér čo máš k tomu AP.
Tiskni Sdílej: