Google Chrome 129 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 129.0.6668.58 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů (YouTube). Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 9 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře (YouTube: DevTools Chrome 127-129).
Byly nalezeny a opraveny bezpečnostní chyby CVE-2024-38812 a CVE-2024-38813 s CVSS 9.8 a 7.5 ve VMware vCenter Server. Jedná se o vzdálené spouštění příkazů (RCE) a eskalaci oprávnění.
MojeID rozdává bezpečnostní klíče (tokeny) GoTrust Idem Key pro přístup k online službám veřejné správy (NIA). Ti, kteří již mají, mohou získat tablet ve slosování.
Společnosti Nintendo a Pokémon žalují společnost Pocketpair. Její hra Palworld prý porušuje patenty Nintendo a Pokémon.
RabbitMQ (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 4.0. RabbitMQ je open source messaging a streaming broker napsaný v programovacím jazyce Erlang. Implementuje protokoly AMQP 0-9-1, AMQP 1.0, RabbitMQ Streams, MQTT a STOMP a v HTTP a WebSockets Web STOMP plugin, Web MQTT plugin a management plugin.
Po půl roce vývoje od vydání verze 46 bylo vydáno GNOME 47 s kódovým názvem Denver. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.3. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Uživatele Windows a Microsoft 365 Business a Enterprise mohou oficiálně používat Python v Excelu. Spolu s knihovnami jako pandas, Matplotlib a NLTK. Jedná se o spolupráci s Anacondou. Microsoft si tento "vynález integrace tabulkových procesorů s externími prostředími" patentoval: US12026560B2. Už před podáním patentu ale mohli uživatelé pro Python v Excelu používat například PyXLL. LibreOffice / OpenOffice.org měl PyUNO.
Provoz Mozilla.social, tj. instance Mastodonu provozované Mozillou, bude 17. prosince 2024 ukončen.
Byla vydána nová major verze 6 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení jsou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, Ubuntu 24.04, Debian 12, Fedora 39, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Pracuji na školním projektu. V zadání stojí: použijte a naprogramujte mikroprocesor....
Místo mikroprocesoru (např. 8051) jsem použil "klasický procesor" od amd.
Vedoucímu projektu se to nelíbí, prý jsem se nedržel zadání.
Mýlím se, když tvrdím že mikroprocesor = procesor? Máte argumenty?
Místo mikroprocesoru (např. 8051) jsem použil "klasický procesor" od amd. Vedoucímu projektu se to nelíbí, prý jsem se nedržel zadání.A ten procesor od AMD jsi měl vyndaný ze základní desky a všechno jsi programoval od píky, maximálně za použití knihoven, nebo jsi použil klasický mikroprocesor, kde hardware za tebe vyrábí někdo jiný a co se softwaru týče, větší část práce za tebe odvádí operační systém? Pokud platí to druhé, tak jsi se ani omylem nedržel zadání.
jsem ten druhy pripad....o většinu HW se mi stara operacni system,. Ale protoze vytvarim nad operecnim system svuj system, ktery definuje chovani embedded zarizeni a casti pripojeneho HW, dovolim si tvrdit ze muj system (intrukce) ovlivnuji chovani mikroprocesoru, tzn. ze opisem se da rict, ze programuji i mikroprocesor...
Nebo jsem uplne vedle?
Ale protoze vytvarim nad operecnim system svuj system, ktery definuje chovani embedded zarizeni a casti pripojeneho HW, dovolim si tvrdit ze muj system (intrukce) ovlivnuji chovani mikroprocesoru, tzn. ze opisem se da rict, ze programuji i mikroprocesor...Ano, to se samozřejmě říct dá, ale je to slovíčkaření pro právníky. Záleží na tom, co se po vás chtělo (a s tím souvisí, co jste se splněním toho úkolu měli naučit, když je to školní projekt.) Přece jenom pracovat s mikrokontrolérem je o něčem jiném, než programovat pro hotový operační systém. Je sice hezké, že "vytváříš systém, který definuje chování embedded zařízení a části připojeného HW", ale pokud cílem bylo naučit se pracovat s malým procesorem, kde co si neuděláš, to nemáš (žádná správa paměti, žádný operační systém, který by tě chránil před největšíma blbostma, žádné plánování úloh), tak udělat takovou úlohu na x86 je asi stejně užitečné, jako nedělat ji vůbec. Přitom jsou úlohy, kde je použití čehokoliv silnějšího, než je 8051*, overkill, protože takové zařízení potom zybtečně víc žere a zbytečně víc stojí. * Píšu 8051, ale mám na mysli mikrokontroléry obecně. Přijde mi docela hloupé, že se ve školách potenciální nová generace programátorů učí s procesorem, který je už několik let beznadějně zastaralý a existují za něj mnohem lepší náhrady.
Tiskni Sdílej: