abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 5
    dnes 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 32
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 805 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Server

    17.11.2010 17:52 Tomáš
    Server
    Přečteno: 347×
    Zdravím. Rozmýšlím koncový router pro naši síť. Měli by na tom běžet obecné síťové služby jako DHCP, DNS, HotSpot, Firewall, Routování, Mangle, Queues, pár pravidel v NATu, QOS.

    Jenže. Jaký server pořídit? Traffic se pohybuje okolo 150Mbit... Rozmýšlím se nad IBM x365 MP 4x 2.0GHz. Ale DDR 2100? K tomu ECC odbavování. Nebude to moc pomalé? S procesory je na tom podstatně lépe... Navíc cena 3500Kč s DPH se mi zdá velmi výhodná. Jaký je váš názor? Budu rád i za jiné nápady.. Nechci koupit něco čeho pak budu litovat...

    http://www.redbooks.ibm.com/redpapers/pdfs/redp3826.pdf

    Odpovědi

    Max avatar 17.11.2010 21:59 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server
    Než celkový traffic je spíše důležitější počet klientů a komplikovanost shapovacích pravidel a natu.
    Protože už jen rozdíl mezi tím, když stroj natuje a tím, že nenatuje je sakra velký.
    Také bych se zamyslel nad tím, zda je dobré kupovat nějaký starý šrot, který má doby své slávy za zenitem. Třeba jen ty 32bit xeony v dnešní době nahradí jeden CPU. To je sakra velký rozdíl např. při spotřebě, která má nejen finanční vliv, ale i vliv na kapacitu záložního zdroje, tedy asi UPS.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    18.11.2010 00:56 Tomáš
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server
    Našel jsem i nějaké podobné servery s dvěmi i jedním CPU. Ale ty paměti jsou na tom stejně. Byl bych rád kdyby to zvládlo do výměny za nový aspoň těch 500lidí???? Co si o tom myslíš? Díky
    Max avatar 18.11.2010 01:09 Max | skóre: 72 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server
    Nemyslel jsem použít jeden CPU nějaký starý plečky, ale jeden CPU, třeba 4CORE nový architektury. Na to jsem narážel.
    A na čem to běží teď? Nebo ty to řešíš jen jako náhradní alternativu, než se pořídí úplně nový server?
    Jinak já s takovým počtem uživatelů a trafficem nemám zkušenosti, takže přesně nepovím :-/.
    Jinak na ispforu se třeba toto řeší,takže bych koukl pro praktické zkušenosti spíš tam, viz třeba : stroj pre NAT, což je lehce podobné tvýmu zatížení. Ovšem zajímavější jsou příspěvky níže, kde ISP píší o svém serveru a počtu klientů, vytížení, toku, pravidel apod. Tam bych čerpal nějaký info ;-).
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    18.11.2010 13:35 frr | skóre: 34
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Server

    Ten odkaz na ISP fórum je fakt výživnej :-) Osobně bych asi pro začátek šilhal po nějakém boardu s jednou paticí a Nehalemem - Nehalem má on-chip řadič RAM, takže má oproti generaci Core2 citelně kratší latence přístupu do RAM (potažmo lepší výkon v procházení stromových sad pravidel apod). Zkuste třeba začít nějakým boardem s LGA1156 za relativně málo peněz, do toho nějaký odpovídající procesor (v té excelové tabulce se přepněte do karty "desktop/entry-level server"). V zásadě máte na výběr, jestli maximalizovat počet jader, nebo jmenovitý takt na jádro. S tím souvisí otázka, nakolik vlastně dnešní Linux dokáže rozložit packet-level filtrování/NAT/shaping (Iproute2+Netfilter) na více jader (tj. když se to všechno odehrává v kernelu). Svého času běželo všecko na jednom CPU jádře (dokážu si představit důvod - zamykání globálních datových struktur a cache trashing), ale podle nějakých zmínek na ISP fóru to jde rozložit - jste někdo ochoten utrousit podrobnosti? Volně v této souvislosti, nějaký popis nectností dnešního Linuxu v této oblasti jsem našel tady - mluví se tam hlavně o alokaci+dealokaci dvou bufferů per packet (na payload a metadata)...

    Pokud potřebujete více portů Gb Eth, tak třeba nějaký ATX board od SuperMicra. Pokud to není potřeba kvůli poplatkům v telehousu, nikdo Vás nenutí do 1U/2U ploštice - na druhou stranu maličké 1U "routovací" skříně od SuperMicra jsou docela sexy a ani moc neřvou (jenom pozor na teplo u špičkových procesorů).

    Pokud je omezením cena, tak ustupte na Core2 nebo nějaký novější AMD CPU (bude mít kratší latence RAM, ale horší průchodnost čipsetu). Rozhodně nekupujte starý vrak s procesorem generace P4/Netburst - má to malou cache, hodně to topí, a vysoký takt jde z velké části nazmar díky branch mispredictions a vysokým latencím RAM (přístup skrz pomalou FSB).

    [:wq]

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.