Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Ahoj, jednoduchy dotaz na zdatnejsi sitare.
Mama tri switche A,B,C propojene do kruhu, ke switchi A je pripojen router R1, ke switchi C je pripojen router R2.
Udelam dve vlan vlan proti sobe , napr. vlan10, vlan20, vlany se nikde nepotkavaji, tedy neni kruh, na routerech si udelam vlan interface 10 a 20, kazdemu interface nastavit ruzne subnety treba
R1 - vlan10 10.10.10.1/24 , R2 - vlan10 10.10.10.2/24
R1 - vlan20 10.10.20.1/24 , R2 - vlan20 10.10.20.2/24
Takze routery k sobe znaji dve cesty, kdyz pingam z R1 na 10.10.10.2, tak to chvili jde, chvili nejde, kde je problem?
Vadi routerum, ze v arp tabulce vidi pro jednu MAC dva zaznamy IP, tedy oni se nauci MAC pres vlan10 i vlan20 a proto to nemuze fungovat?
Rad bych pouzival oba dva smery, napr. pres vlan10 routoval nejake rozsahy a pres vlan20 jine, aby se tedy provoz rozlozil, je to mozne?
Na switchi je zapnuty spanning tree, konkretne spanning tree per vlan, zda se to funguje v poradku, vidim pro jednotlive vlany porty ve stavu forwarding jine jako blocking (dle path cost, root bridge je nastaven na switchi A, dle priority), pokud odpojit forwardujici port, tak vidim, ze blokovany port se povoli a provoz funguje dal.
Porty na switchi jsou jako trunk = na boxech je vlan interface = pripojene jednim portem , jedna se Mikrotik boxy (5-kova rada routeros).
V arpe routeru vidim naucene MAC adresy protejsku pres oba vlan interface. (tedy napr. pro router A vidim 10.10.10.2 - MAC adres - vlan 10, 10.10.20.2 - MAC adres -vlan20 ).
Mel jsem za to, ze pokud to "zakruhoji" na L3, tak to routerum nebude delat problem, jsem z toho zmateny.
Novy poznatek.
Mikrotik umi pinga na L2 (arp-ping) a zde k timeout vubec nedochazi, takze problem musi byt zrejme na vrst L3 a jeste jsem dosel k zaveru, problem se projevuje jen v jednom smeru, tedy pokud pingam z routeru R1 na R2 tak se objevuji timeout, obracene z R2 na R1 nikoliv, divne.
Kontroloval jsem na switchich MAC tabulky, jestli zde nedochazi k nejakym vypadkum naucenych adres pro vlan 10 a 20, ale nikoliv, adresy jsou tam stale a nikam nepreskakuji, zacinam mit podezreni na router R1 ze je v nejakem "pastavu".
Tiskni
Sdílej: