Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
Ahoj, jednoduchy dotaz na zdatnejsi sitare.
Mama tri switche A,B,C propojene do kruhu, ke switchi A je pripojen router R1, ke switchi C je pripojen router R2.
Udelam dve vlan vlan proti sobe , napr. vlan10, vlan20, vlany se nikde nepotkavaji, tedy neni kruh, na routerech si udelam vlan interface 10 a 20, kazdemu interface nastavit ruzne subnety treba
R1 - vlan10 10.10.10.1/24 , R2 - vlan10 10.10.10.2/24
R1 - vlan20 10.10.20.1/24 , R2 - vlan20 10.10.20.2/24
Takze routery k sobe znaji dve cesty, kdyz pingam z R1 na 10.10.10.2, tak to chvili jde, chvili nejde, kde je problem?
Vadi routerum, ze v arp tabulce vidi pro jednu MAC dva zaznamy IP, tedy oni se nauci MAC pres vlan10 i vlan20 a proto to nemuze fungovat?
Rad bych pouzival oba dva smery, napr. pres vlan10 routoval nejake rozsahy a pres vlan20 jine, aby se tedy provoz rozlozil, je to mozne?
Na switchi je zapnuty spanning tree, konkretne spanning tree per vlan, zda se to funguje v poradku, vidim pro jednotlive vlany porty ve stavu forwarding jine jako blocking (dle path cost, root bridge je nastaven na switchi A, dle priority), pokud odpojit forwardujici port, tak vidim, ze blokovany port se povoli a provoz funguje dal.
Porty na switchi jsou jako trunk = na boxech je vlan interface = pripojene jednim portem , jedna se Mikrotik boxy (5-kova rada routeros).
V arpe routeru vidim naucene MAC adresy protejsku pres oba vlan interface. (tedy napr. pro router A vidim 10.10.10.2 - MAC adres - vlan 10, 10.10.20.2 - MAC adres -vlan20 ).
Mel jsem za to, ze pokud to "zakruhoji" na L3, tak to routerum nebude delat problem, jsem z toho zmateny.
Novy poznatek.
Mikrotik umi pinga na L2 (arp-ping) a zde k timeout vubec nedochazi, takze problem musi byt zrejme na vrst L3 a jeste jsem dosel k zaveru, problem se projevuje jen v jednom smeru, tedy pokud pingam z routeru R1 na R2 tak se objevuji timeout, obracene z R2 na R1 nikoliv, divne.
Kontroloval jsem na switchich MAC tabulky, jestli zde nedochazi k nejakym vypadkum naucenych adres pro vlan 10 a 20, ale nikoliv, adresy jsou tam stale a nikam nepreskakuji, zacinam mit podezreni na router R1 ze je v nejakem "pastavu".
Tiskni
Sdílej: