Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
Zdravim Vas,
planuji na leto vystavbu v nasem mestecku AP, rad bych ho umistil k sobe na strechu a napajel pres POE, cilem je postavit volnou komunitni sit pro par lidi.
Resim jaky hardware v dnesni dobe pouzi,t na trhu je toho dost, ale nemam zkusenosti rad bych se s cenou celeho AP vesel ~ 4-5 tisic, vse bych rad resil v pasmu 5GHz.
V prvni fazy bych si predstavoval mi vsesmerove AP a tim pokryt blizke okoli + do budoucnosti moznost postavit p-t-p spoj k dalsimu ucastnikovi a zde opet umistit AP.
Nerad bych zarusil
Premyslim o tomto AP: Omnitik OMN5HnD - venkovni AP, 802.11a/n, POE
http://www.i4wifi.cz/omn5hnd-omnitik-venkovni-ap-hotspot-2x2-mimo-802-11a-n-poe-l4_d2261.html
Nema uplne jasno jake 5GHz klientske zarizeni pouzit, abych vyuzil smysluplne moznosti tohoto AP, nabizi se pouzit SXT 5HnD, ale prijde mi trochu drahe, tak jsem uvazoval o pouziti Nanostation 5 loco, nekde jsem vsak cetl, ze kombinovani NS,Omnitik/Mikrotik neni uplne stastne, protoze oboji pouziva sve technologie a nelze je tedy plne vyuzit proti sobe, jeste me trochu mrzi jedna vec, jelikoz kazdy ucastnik ma doma jeste wifi coz je dalsi krabicka, existuje zarizeni, ktere je schopne prijimat v 5GHz + ma 2.4Wifi AP pro pokryti domova a nejake LAN porty k tomu?
Omlouvam se za amatersky dotaz, jaky hardware pouzivate pro bezdratove site?
Tiskni
Sdílej: