Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Dobrý den,
dostal jsem se se do situace, kdy bych potřeboval udělat tuto "prasárnu", na dvou lokalitách mám mikrotik routery, každý má dvě nezavislé linky do internetu, jednu 30Mbit, druhou 20Mbit, obě jsou symetrické.
Jde mi o to, zda-li lze udělat přes každou konektivitu samostatný EOIP tunnel (což lze) a nad těmito EOIP interface udělat bonding (konfiguračně lze, na stole mi to chodi), následně bonding interface hodit do do bridge s ethernet portem mikrotiku na každé straně a ziskat tím tedy 50Mbit linku mezi lokalitami.
Budou to fungovat i když jsou linky různě kapacitní, v mikrotiku nevidím nikdě šanci zadach rychlost linky, takže zřejmě mikrotik odvozuje rychlost podle chycení portu? Jaký mod pro bonding nejlepé použít? Testuji zatím balance-rr i když by se mi možná spíše libili postupné zaplnování obou linek lze li to.
Díky za váš názor. Franc
Covece, taky jsem byl k tomu sketicky, ale ono to nejak maka a zda se i pomerne dobre, osvedcil se nejvice balance-rr.
Dale jsem trochu resil problem s tim, ze eoip tunnel je stale up, po vypadku jedne trasy se to zacne chovat divne, bond interface totiz nedokaze zjistit ze mu jeden tunnel nejde (protoze eoip je porad UP), to jsem obesel workaround-em pomoci netwatch, kde kontroluji dostupnost protistrany tunnelu a pripadne eoip shodit/nahodit, cele to delam na obou stranach.
Dale jsem trochu resil problem s tim, ze eoip tunnel je stale up, po vypadku jedne trasy se to zacne chovat divne, bond interface totiz nedokaze zjistit ze mu jeden tunnel nejde (protoze eoip je porad UP), to jsem obesel workaround-em pomoci netwatch, kde kontroluji dostupnost protistrany tunnelu a pripadne eoip shodit/nahodit, cele to delam na obou stranach.Tohle by melo jit vyresit pomoci ARP monitoring. Zatim jsem to netestoval, ale vypada to slibne.
Tiskni
Sdílej: