GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
TikTok ve Spojených státech v sobotu večer místního času přerušil činnost. Uživatelé čínskou firmou vlastněné sociální sítě dostali zprávu, že aplikaci kvůli zákazu nelze používat. TikTok je momentálně nedostupný v obchodech s aplikacemi Google Play a App Store. Podle zákona přijatého loni a potvrzeného v pátek soudem měla platforma do dneška přerušit spojení se svou mateřskou společností ByteDance, která sídlí v Číně, nebo činnost v
… více »Wings 3D, tj. open source 3D modelovací program naprogramovaný v programovacím jazyce Erlang zaměřený na modelování pomocí subdivision a inspirovaný programy Nendo a Mirai od Izware, byl vydán v nové opravné verzi 2.4.1. Ke stažení již také ve formátu Flatpak z Flathubu.
Webový prohlížeč Dillo byl vydán ve verzi 3.2.0. Přidává podporu vzorců v SVG, obrázků ve WebP, změny velikosti stránky či možností posouvání. Nedávno oslavil 25. výročí vzniku.
Hra Mini Thief je na Steamu zdarma napořád, když aktivaci provedete do 24. ledna do 19.00 [ProtonDB].
Certifikační autorita Let's Encrypt oznámila, že bude volitelně nabízet krátkodobé certifikáty s šestidenní platností a navíc s možností vystavit je na IP adresu. Zvolit typ certifikátu bude možné v certifikačním profilu ACME.
Herní konzole Nintendo Switch 2 byla oficiálně potvrzena. Vyjde letos. Trailer na YouTube. Více ve středu 2. dubna na Nintendo Direct.
Uvazujem si postavit maly domaci server a potreboval by som poradit ohladom vyberu vhodnych komponentov.
Na prvom mieste hra rolu stabilita HW (tiez SW), kedze server bude bezat 24/7.
Co najnizsia spotreba v ramci moznosti.
Co by som chcel na tom prevadzkovat (bude sa to tykat cisto len LAN):
FTP server (momentalne mam proFTPd a som spokojny)
LAMP (taktiez spokojnost)
NFS
netflow
Transmission (spokojnost)
MB+CPU ASRock Q1900DC-ITX (nema ATX, ale da sa napajat 10-19V DC zdrojom, co je vyhoda)
Ram 2x2GB So DIMM ADATA 1333 HMz
HDD WD Green 1TB
SSD ADATA 32GB Premier Pro SP600 (na system)
Zdroj: nejaky 60-80W 12V
MB s DVB tunerom nechcem. Spomenul som, ze do buducna by som "mozno" dokupil nejake DVB zariadenie na streamovanie TV po sieti.
off topic - teraz trocha laborujem s tvheadend v spojeni s DVB-S2 PCI kartou a skusil som tv stream po sieti a islo to celkom slusne (realne som skusil 5 kanalov z toho 3 cez wifi a 2 po LAN). Zataz na CPU a RAM bola minimalna, ale bit rate napr. pre jeden TP predstavuje cca 40-50 Mbps (pri 8-10 kanaloch (a pri TP DVB-S2 a mpeg4 to moze byt cca 20 kanalov na jeden tuner).
Zatial len vyhladavam ake komponenty by boli pre mna vhodne
thx
dik Josef, ale neviem ci si dobre cital. Uz v nadpise je uvedene, ze sa ma jednat o "maly" domaci server.
Nechcem nic extra velkeho. Ako som spomenul, teraz mam server s parametrami PIII 1GHz a 512MB Ram (133Mhz), HDD tam je 120GB. Ten stroj ma asi 12 rokov a ako server ide cca 8-9 rokov a spotreba je asi 20W (zatial bez vypadku).
Nechcem to na router, mam malu siet mozno do 20-30 strojov a ako router pouzivam RB 450 (mikrotik) a to je uplne v pohode.
Co sa tyka diskov, tak zatial mi uplne staci 1x 1TB a do buducna mozno druhy a na tej MB co som spomenul su 2x sata 3GB/s a 2x sata 6GB/s takze tiez si myslim, ze je to OK.
Ram 4GB si myslim, ze je az az, teraz mam 512MB a neviem ci niekedy bola vytazena na 50%.
Co sa tyka web servera, nebranim sa ani lighttpd (mam ho nasadeny aj na routery s openwrt a ide vcelku dobre).
Skrina -- pisal som, ze nechcem ziadnu skrinu, bude to polozene na plexiskle a hluk neriesim, pretoze to bude v specialnej miestnosti kde nikto nechodi.
Skutocne NECHCEM nic velke, zase nech to neni raspberry, alebo banana, ale netreba mi ani ziadnu i5, ale chcem aby to bolo stabilne a usporne
thx
Nechcem kupovat celok, napr. vobec nepotrebujem skrinu.
Je lepsie mat pre maly serverik napajanie cez ATX zdroj, alebo to pojde stabilne aj na ext. adaptery (NTB zdroji) ?
Tiskni Sdílej: