Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Eben Upton oficiálně představil (YouTube) nové Raspberry Pi 5 (YouTube). Je více než 2x výkonnější než jeho předchůdce, model 4B.
Byl vydán (YouTube) Counter-Strike 2. Nativně také pro Linux. Jedná se o největší technologický skok v historii této populární herní série.
Richard Stallman vystoupí v Praze s přednáškou Free Software And Your Freedom. V sobotu 30. září ve 14:30 na Pedagogické fakultě UK a v neděli 1. října v 18:00 hodin v rámci konference Hackers Congress Paralelní Polis.
Byla vydána verze 6 s kódovým název Faye linuxové distribuce LMDE (Linux Mint Debian Edition). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Linux Mint vychází z Ubuntu. LMDE je postaveno na Debianu.
Byly publikovány informace o novém bezpečnostním problému pojmenovaném GPU.zip (paper, GitHub). S vlastním logem. Jedná se o možný útok postranním kanálem na grafickou kartu (GPU). Proces může "krást pixely" jinému procesu.
Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Uvazujem si postavit maly domaci server a potreboval by som poradit ohladom vyberu vhodnych komponentov.
Na prvom mieste hra rolu stabilita HW (tiez SW), kedze server bude bezat 24/7.
Co najnizsia spotreba v ramci moznosti.
Co by som chcel na tom prevadzkovat (bude sa to tykat cisto len LAN):
FTP server (momentalne mam proFTPd a som spokojny)
LAMP (taktiez spokojnost)
NFS
netflow
Transmission (spokojnost)
MB+CPU ASRock Q1900DC-ITX (nema ATX, ale da sa napajat 10-19V DC zdrojom, co je vyhoda)
Ram 2x2GB So DIMM ADATA 1333 HMz
HDD WD Green 1TB
SSD ADATA 32GB Premier Pro SP600 (na system)
Zdroj: nejaky 60-80W 12V
MB s DVB tunerom nechcem. Spomenul som, ze do buducna by som "mozno" dokupil nejake DVB zariadenie na streamovanie TV po sieti.
off topic - teraz trocha laborujem s tvheadend v spojeni s DVB-S2 PCI kartou a skusil som tv stream po sieti a islo to celkom slusne (realne som skusil 5 kanalov z toho 3 cez wifi a 2 po LAN). Zataz na CPU a RAM bola minimalna, ale bit rate napr. pre jeden TP predstavuje cca 40-50 Mbps (pri 8-10 kanaloch (a pri TP DVB-S2 a mpeg4 to moze byt cca 20 kanalov na jeden tuner).
Zatial len vyhladavam ake komponenty by boli pre mna vhodne
thx
dik Josef, ale neviem ci si dobre cital. Uz v nadpise je uvedene, ze sa ma jednat o "maly" domaci server.
Nechcem nic extra velkeho. Ako som spomenul, teraz mam server s parametrami PIII 1GHz a 512MB Ram (133Mhz), HDD tam je 120GB. Ten stroj ma asi 12 rokov a ako server ide cca 8-9 rokov a spotreba je asi 20W (zatial bez vypadku).
Nechcem to na router, mam malu siet mozno do 20-30 strojov a ako router pouzivam RB 450 (mikrotik) a to je uplne v pohode.
Co sa tyka diskov, tak zatial mi uplne staci 1x 1TB a do buducna mozno druhy a na tej MB co som spomenul su 2x sata 3GB/s a 2x sata 6GB/s takze tiez si myslim, ze je to OK.
Ram 4GB si myslim, ze je az az, teraz mam 512MB a neviem ci niekedy bola vytazena na 50%.
Co sa tyka web servera, nebranim sa ani lighttpd (mam ho nasadeny aj na routery s openwrt a ide vcelku dobre).
Skrina -- pisal som, ze nechcem ziadnu skrinu, bude to polozene na plexiskle a hluk neriesim, pretoze to bude v specialnej miestnosti kde nikto nechodi.
Skutocne NECHCEM nic velke, zase nech to neni raspberry, alebo banana, ale netreba mi ani ziadnu i5, ale chcem aby to bolo stabilne a usporne
thx
Nechcem kupovat celok, napr. vobec nepotrebujem skrinu.
Je lepsie mat pre maly serverik napajanie cez ATX zdroj, alebo to pojde stabilne aj na ext. adaptery (NTB zdroji) ?
Tiskni
Sdílej: