Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
Japonská SoftBank Group kupuje firmu Ampere Computing za 6,5 miliardy dolarů. Ampere Computing vyrábí 32-128jádrové procesory Ampere Altra a 192jádrové procesory AmpereOne.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.1a linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení na blogu.
Řešení dotazu:
Teplota 30-35°C je v poradku a patri dle meho pozorovani k nejvhodnejsim.
Nesel bych asi s teplotou niz nez 10°C, chlad stahuje loziska a je vyssi sance umrti + u nizsich teplot riziko kondenzace vody.
Záleží kus od kusu. Všeobecně se doporučuje teplota okolo 30°C. Jeden čas životnost testoval i google. Výsledky jsou publikované třeba zde.
Pokud se mohu podělit s osobní zkušeností, mám cca 8 let starý Samsung pro desktop. Dva roky běžel v desktopu, pak jsem jej přendal do serveru kde běžel bez zastavení 24/7. Server mám na nezateplené půdě, takže teplota disku se pohybovala v rozmezí 12°C - 45°C. Teď již třetím rokem slouží pouze jako záloha. Ve tři ráno server zapne, hodinu zálohuje a pak vypne. V zimě sem na něm naměřil i teplotu -10°C. Nicméně podle SMART je disk zdravý a hlučnost se nijak nezměnila.
Takže bych se asi nebál.
Tiskni
Sdílej: