abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    24.4. 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.4. 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (73%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 765 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: domácí owncloud

    29.11.2015 10:48 Jindřich
    domácí owncloud
    Přečteno: 633×
    Začal jsem dumat nad tím, jak si postavit domácí owncloud server. Využil bych board Banana Pi zapojený přes LAN do routeru. Na banánu by běžel asi Bananian, na něm nginx, php a owncloud.

    A teď k dotazům: 1. Je rozumné, aby OS běžel z paměťové karty a úložiště bylo na disku? Mně přijde lepší to oddělit. 2. Banán podporuje disky do 2 TB. Mám externí WD My Passport 2 TB. Můžu si dovolit tento disk zapojit na 24/7 provoz (samotný provoz nebude nijak drastický, jedná se o přístup k "živé záloze dat" pro mě, hlavně přes webové rozhraní)? A nebude mi připojení přes USB srážet rychlost celého systému? (Kvůli tomu bych volil raději banán než malinu, protože ta po stránce síťových přenosů nevyniká.)

    Jinak bych asi musel připojit něco přes SATA (WD red?, ten je ale 3,5, raději bych 2,5, ale zase nevím, zda tam můžu běžný disk zapojit...). Nebo mám prostě zapojit ten svůj 2 TB USB disk do routeru přes USB a nasdílet si ho, lézt do domácí sítě přes openvpn a na výhody owncloudu rezignovat?

    Předem děkuji za veškeré rady a tipy.

    Odpovědi

    29.11.2015 15:34 source
    Rozbalit Rozbalit vše Re: domácí owncloud
    Pokud chceš do owncloud lézt jenom přes webové rozhraní, pak se veškeré výhody oproti OpenVPN s nasdíleným adresářem smazávají. To už můžeš rovnou přenášet přes ssh. Jinak 3,5" disk je napájen 12VDC, 2,5" pak 5VDC. USB 2.0 má strop někde u 25 MB/s. Je úplně jedno, jaký disk použiješ na 24/7 provoz. Stejně musíš zálohovat a pokud už nějaký máš - použij ten.
    29.11.2015 16:08 Jindřich
    Rozbalit Rozbalit vše Re: domácí owncloud
    Díky za odpověď. Mám poměrně dost dat (řádově stovky GB), která nejsou "pracovní", ale občas bych se do nich potřeboval dostat bez nutnosti tahat disk ze skříňky. Asi tedy připojím ten externí disk k routeru a nasdílím (pak už mě čeká jen existenciální otázka "upsávat či neuspávat"). Myslel jsem taky na možnost např. poslat někomu přes owncloud webový odkaz na některý soubor, ale to se dá pořešit jinak. Samozřejmě by se ten owncloud dal použít i na aktuální data (tam by se asi opravdu "využil"), ale to řeším v současné době jinak (třeba owncloudem na cesnetu přes eduID, který sice nevyužívá všechny možnosti owncloud serveru, ale na synchronizaci dat to bohatě stačí).
    29.11.2015 16:20 source
    Rozbalit Rozbalit vše Re: domácí owncloud
    U USB na routeru bych ale nepočítal s 25 MB/s, hlavně u starších kousků. Např. 1043ND mi dal jen 8 MB/s. Ale vyzkoušej a uvidíš :) Přes SSH můžeš udělovat oprávnění pro různé uživatele a sdílet třeba nějakou složku jako readonly guest.
    29.11.2015 16:31 Jindřich
    Rozbalit Rozbalit vše Re: domácí owncloud
    Jasně, díky. Mám router Turris, který je obecně výkonově dobrý, přenosy přes USB jsem ale ještě neměřil.
    30.11.2015 19:30 Jindřich
    Rozbalit Rozbalit vše Re: domácí owncloud
    tak jsem se na to díval a při připojení k Turrisu přes USB 3.0 jsou typické rychlosti po vnitřní síti 15-22 MS / s pro čtení a 14-20 MB /s pro zápis; mám množství malých souborů - u větších jsou rychlosti i dvounásobné (a u větší drobotě zase o dost nižší)

    jinak jsem si říkal, že toto řešení je fajn, pokud mám vlastní zařízení s openvpn; když se chci připojit např. přes openvpn portable (riskantní, vím), potřebuji na daném systému administrátorská práva - ten owncloud by umožnil přístup přes web a efektivnější sdílení (i když asi nijak oslnivé rychlosti); samozřejmě nyní můžu povolit přístup přes SSH, ale tomu se právě chci vyhnout

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.