Vývojáři postmarketOS vydali verzi 23.06 tohoto před šesti lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 30.
Byla vydána distribuce openSUSE Leap verze 15.5 (poznámky k vydání). Jde o konzervativní distribuci odpovídající komerčnímu SUSE Linux Enterprise 15, nyní Service Pack 5. Mělo jít o poslední aktualizaci Leap v současné podobě před přechodem na Adaptable Linux Platform s „neměnným“ základem, ale padlo rozhodnutí, že v roce 2024 ještě vyjde Leap 15.6 s podporou do konce roku 2025.
Alyssa Rosenzweig v příspěvku na blogu oznámila, že Asahi Linux už zvládá OpenGL 3.1. Dokončuje se podpora OpenGL ES 3.1. Dalším krokem bude Vulkan 1.0.
Intel nedávno představil a pod licencí SIL Open Font License (OFL) na GitHubu zveřejnil font Intel One Mono. Font je určen především pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích (Přehled fontů s pevnou šířkou).
Na redditu byly publikovány zajímavé QR kódy vygenerované pomocí Stable Diffusion. Přehled použitého softwaru v článku na Ars Technica.
Byl vydán Mozilla Firefox 114.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Nově jsou také na Linuxu podporovány USB FIDO2/WebAuthn bezpečnostní klíče. WebTransport je ve výchozím stavu povolen. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 114 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána červnová aktualizace aneb verze 2023.06-1 linuxové distribuce OSMC (Open Source Media Center). Z novinek lze zdůraznit povýšení verze multimediálního centra Kodi na 20. Na léto je plánováno představení nového vlajkového zařízení Vero, jež nahradí Vero 4K +.
Už zítra 7. června od 17 hodin proběhne SUSE Czech Open House 2023 aneb den otevřených dveří pražské pobočky SUSE. Těšit se lze na komentovanou prohlídku nebo přednášku o spotřebě procesorů.
Na vývojářské konferenci Applu WWDC23 byla představena řada novinek (cz): brýle Apple Vision Pro, MacBook Air 15” s čipem M2, Mac Studio s čipem M2 Max nebo M2 Ultra, Mac Pro s čipem M2 Ultra, iOS 17, iPadOS 17, macOS Sonoma, watchOS 10, …
Chystá se poslední jarní Virtuální Bastlírna. Nachystejte si ledové kávy, mojita a vodní chladiče a pojďte se se strahovskými bastlíři pobavit o technice a bastlení! Ptáte se, co mají bastlíři za novinky? Například se ukázalo, že OLED s SSD1306 ve skutečnosti nejsou nutně jen černobílé. Vyšla také nová verze KiCADu včetně betaverze pluginu pro tvorbu databázových knihoven pro KiCAD v InvenTree a na internetu se objevil USB
… více »Dobrý den,
Uvažuji o stavbě vlastního domácího NAS serveru pro zatím tyto účely:
2 disky v raid 1 (mirror) pro dokumenty, fotky atd
2 disky v raid 0 (stripe-set) pro obsah, který není důležitý.
Disky by byly kombinované:
WD RED 3T (WD30EFRX) + Seagate Surveillance 3T (ST3000VX006) v RAID 1
WD RED 3T (WD30EFRX)+WD RED 3T (WD30EFRX) v RAID 0
To vše na desce:
GIGABYTE N3150N-D2H - Intel N3150 GA-N3150N-D2H
Paměti:
Kingston HyperX Savage 8GB DDR3 1600 CL9 HX316C9SR/8
Zdroj:
Fortron FSP250-60HHN 250W, bulk 9PA250CT01
OS:
FreeNAS
Nainstalován na:
USB FLASH DISKU - Kingston DataTraveler Micro 3.1 - 16GB DTMC3/16GB
Můj dotaz zní:
1) Bude taková sestava fungovat s FreeNAS tak jak si představuji? (dva disky v RAID 1 a dva disky v RAID 0)
2) Lze FreeNAS nainstalovat na USB disk a takto jej nadále používat?
3) bude umět FreeNAS uspávat systém? Hádám, že cron jobs by to mělo zvládnout.
4) Má někdo tušení, zda lze systém nainstalovaný na flash disku probudit z WOL?
O takový server se nechci moc osobně (myslím tím být u něj přítomen) starat.
Maximálně nastavit v cron jobs uspávání a probouzení přes WOL nebo tak nějak.
Dělal už někdo takový svůj domácí NAS?
Děkuji moc za jakoukoli technickou či jinou připomínku.
Děkuji za příspěvek
Jinak jsou dva tábory lidí. Jedni ti budou říkat, že pokud chceš ZFS (a pravidelné uspávání do ram), tak by jsi měl mít paměti s ECC. Druzí zase to, že chybka u pamětí je otázkou náhody, která může nastat třeba jen jednou za rok a nemusí ovlivnit core systému.
Minule som za narazil na tento podcast [1], v ktorom bola debata aj o ECC RAM a ZFS. Ak som spravne rozumel, tak v pripade ze na systeme bez ECC pamate dojde k poskodeniu datovej struktury (space map) [2], ktora uklada informaciu o stave blokov (alokovany/volny), tak nasledny import ZFS pool-u nebude uspesny a neexistuje jednoduchy sposob ako poskodeny pool opravit [3].
[1] https://youtu.be/B_OEUfOmU8w?t=3400V mem okoli je nekolik "domacich" NASu, postavenych na podkladu levnejsich PC. S ECC i bez ECC pameti.
Nektere bezi nad FreeNASem (se zakladem FreeBSD 9.3 a 9.10), nektere bezi nad OpenMediaVault (zakladem je Debian).
Krome 1 vse ma system na USB Flash disku a bezi jiz nekolik let.
Co se RAIDu tyka tak nad FreeNASy je obvykle RAIDZ1 nebo RAIDZ2 (v zavislosti na poctu disku) a tedy ZFS
Nad OpenMediaVaulty je vzdy mdraid a nejaky linuxovy fs (ext4, xfs)
Snad vsechny ty stroje proste funguji a nevidel jsem je nekolik let, krom pravidelnych sw updatu.
Odpovedi na otazky za mne jsou odpovedi nasledujici:
1. Co se RAIDu tyka tak ano
2. Ano
3. nejspis ano, nezkousel jsem vse mi bezi nonstop
4. nevidim duvod proc ne
Technickou pripominku bych mel k RAID0 - vyhnul bych se mu, osobne bych nad vsemi 4 disky postavil RAIDZ1 nebo RAID5
Tiskni
Sdílej: