Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Co se týče klávesnice X220 a X230, tak je rozdíl pouze v rozložení, jinak je shodná.ehm, "jen" v rozlozeni a "jen" v tom ze je jinak uplne jina "mechanika" a "jen" uplne jinej tvar tlacitek... chapu ze Ti muze >=?30 klavesnice vyhovovat, pro me je to ale nepredstavitelnej rozdil a pouzivat bych ji nechtel ani s NB zadarmo
Nějaký důvod, proč nechceš M4800?Jednoducho - nenasiel som nikde pouzitelnu konfiguraciu s rozumnou cenou a zarukou, ktory by bol skladom.
Z pohladu TDP je mi to fuk, 95% to bude na zdroji ...
TDP je ale i o teple.
Nějakých cca 13" odpovídá formátu A4, což se dobře vleze do většiny batůžků obvyklých rozměrů.
Jak jsem zmínil ve svém předchozím příspěvku, už mám pár dní (dva) zkušeností s "králem kompromisu", který mne ve své roli terminálu (VPN/RDP/...) zatím vcelku příjemně překvapuje.
Jde konkrétně o VisionBook 14Wg Plus https://www.alza.cz/visionbook-14wg-plus-d5465456.htm?o=5 s dokoupeným M.2 SATA 2242 120GB
https://www.umax.cz/umax-visionbook-14wg-plus/
Vhledem k ceně je kompromis na straně HW vcelku logický. CPU by mělo být relativně slabé dvoujádro Intel Celeron N4000 https://ark.intel.com/products/128988/Intel-Celeron-N4000-Processor-4M-Cache-up-to-2-60-GHz- s pamětí LDDR4 asi přímo na MB (neověřováno).Zjištění po dvou dnech:
+ příznivá hmotnost (změřená 1260g včetně M.2 2242, adaptér 12V3A hmotnost 165g
+ display 14,1" je příjemný kompromis velikosti a hmotnosti s podle podle pozorovacích úhlů s IPS panelem, s vcelku přijatelnou výší maximálního jasu
+ microHDMI výstup zvládá 4K@60Hz (viz screenshot)
+ šasi se zdá tuhé, jeho trvanlivost ukáže teprve čas
+ podpora VT-x
+ možnost doplnění M.2 SATA 2242 či 2280 (dvířka pod dvěma šroubky na spodní straně ntb
+ vypadá to, že přes VAAPI zvládá i HEVC 10bit (FullHD)
+ v případě rozbití/ztráty omezená finanční škoda
+/- akumulátor dvoučlánkový (asi 7,6V/5000mAh)
+/- výkon CPU:Gemini Lake lepší pocit než z původních Atom CPU (byť asi patří mezi přímé potomky)
+/- velikost RAM 4GB, za danou cenu asi nelze čekat více
+/- Windows W10H v ceně (na interním eMMC 32GB)
+/- 2x USB 3.0
+/- uSDHC slot (128GB max?) připojen přes USB
+/- klávesnice: mám malé nároky, takže se zdržím hodnocení
- wifi 802.11n chipset RTL8723BU přes USB
- chybí LAN port, vyřešeno UBS-Ethernet převodníkem
- velikost primárního storage (32GB a rychlost ~200MB/s, doplněný 120GB M.2 500MB/s dle hdparm)
- kamera: VGA rozlišení s dost malým úhlem záběru, ale vetším šumem
+/- výdrž: zatím se těžko vyjádřit, dnes při 30% podsvícení v terminálové roli po 3,5 hodinách akumulátor klesl pod 50%
Použit Xubuntu 18.10x64. viz screenshot z Linuxu
Opomimul jsem uvést:
+ rozlišení displeje je 1920x1080 (FullHD)
+ vypadá to, že notebook nemá žádné aktivní chlazení
+/- a ani větrací otvory, tak uvidíme jak v delší náročné zátěži (např. Hugin na výletech )
Díky za tip, napíšu jak jsem pochodil.
Zkusil jsem ve VLC i vcelku drakonicky UHD obsah http://jell.yfish.us/media/jellyfish-120-mbps-4k-uhd-hevc-10bit.mkv a při výstupu na FullHD ho zvládal plynule (při vykreslování na UHD monitoru mu síly již nestačily). Zkoušeno na akumulátor při aktivním TLP.
+/- nejsem zastáncem touchpadu a neumím jej zhodnotit (používám BT myš).
... článek na rootu.
Zajímavé, určitě doinstaluji.
- při dobíjení ze sítě šum v reproduktorech
- k zapnutí se musí přemlouvat dvojím zmačknutím PowerOn
- mizivá podpora? (zatím nalezen pouze .pdf k obsluze)
Tiskni
Sdílej: