Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Americká filmová studia Walt Disney a Universal Pictures podala žalobu na provozovatele populárního generátoru obrázků pomocí umělé inteligence (AI) Midjourney. Zdůvodňují to údajným porušováním autorských práv. V žalobě podané u federálního soudu v Los Angeles označují firmu za „bezednou jámu plagiátorství“, neboť podle nich bez povolení bezostyšně kopíruje a šíří postavy z filmů jako Star Wars, Ledové království nebo Já, padouch, aniž by do nich investovala jediný cent.
Ultra Ethernet Consortium (UEC), jehož cílem je optimalizace a další vývoj Ethernetu s důrazem na rostoucí síťové požadavky AI a HPC, vydalo specifikaci Ultra Ethernet 1.0 (pdf, YouTube).
Francouzský prezident Emmanuel Macron chce zakázat přístup na sociální sítě pro děti do 15 let. Francie podle něj tento krok udělá sama do několika měsíců, i pokud se na něm neshodnou další státy Evropské unie. Reaguje tak na úterní vraždu vychovatelky, kterou ve východofrancouzském městě Nogent pobodal 14letý mladík. Jednotlivé sociální sítě podle něj mají možnost věk ověřit a vymáhat zákaz pomocí systémů na rozpoznávání tváří.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem zůstává El Capitan od HPE (Cray) s výkonem 1,742 exaFLOPS. Druhý Frontier má výkon 1,353 exaFLOPS. Třetí Aurora má výkon 1,012 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 165 místo. Karolina, GPU partition klesla na 195. místo a Karolina, CPU partition na 421. místo. Další přehledy a statistiky na stránkách projektu.
Zložil som si nový PC. Už som riešil jeden problém (VGA), ktorý som úspešne vyriešil vďaka jednej HW stránke. Ale teraz som narazil na ďalší. Asi zle namontovaný chladič, ale nie som si tým istý. Skúsim popísať situáciu:
Zapnem PC, začnem inštalovať OS a PC sa počas inštalácie vypne. Vypol sa za každým po pár minútach. Intuícia vo mne vzbudila podozrenie, že asi bude problém s chladením. Tak som skúsil naštartovať BIOS, kde som našiel údaj o teplote CPU. Najprv teplota klesala a potom začala stúpať. Od cca 49°C pomaličky stúpala až po 112°C, kedy sa PC (pochopiteľne kvôli nejakej ochrane) vypol. To znamená, že vodné chladenie asi nie je dobré. Vodné chladenie má všetko pozapájané, aj ten chladič, čo je na CPU, svieti, aj vetráky, čo ochladzujú vodu, sa točia a svietia RGB dúhovými farbami.
V čom teda môže byť problém? Napadlo ma, že keď som ladiť PC, tak som viackrát z CPU dal dole chladič a potom znovu späť a tá pasta asi postupne zvetrala. Alebo čo? Kupujem teda 2 nové pasty:
- Teplovodivá pasta Endorfy Pactum 4 (4 g)Jedna bude do zásoby keby niečo.
Ešte som kupil nejaku podložku pod chladič
- ARCTIC TP-3 Thermal Pad 100x100x1mm
1. ale s tym nemam žiadne skúsenosti, to sa tam dáva namiesto pasty? alebo spolu s pastou?Parametre:
Procesor AMD Ryzen 9 5950X
Základná doska GIGABYTE B550 GAMING X V2
PC skrinka Montech X3 MESH Black
RAM pamať: Corsair 32 GB DDR4 3200 MHz CL16 Vengeance - toto je jedina komponenta zo starého PC a budúci mesiac tam kúpim nové rýchlejšie ramky 64GB.
Vodné chladenie Cooler Master MasterLiquid Lite 240
PC zdroj EVGA 750 BR
Grafická karta MSI GeForce RTX 4070 GAMING X SLIM WHITE 12G
1. ale s tym nemam žiadne skúsenosti, to sa tam dáva namiesto pasty? alebo spolu s pastou?https://support.arctic.de/tp-3
2. A tú pastu je ako najlepšie natrieť? treba jej tam dať veľa, alebo stačí máličko len do stredu?https://m.youtube.com/watch?v=m7x2sUt0mqo
Termožvejkačka je vhodná na součástky, které skoro chladit nepotřebujou = RAM, VRM. Je všudypřítomná v průmyslových počítačích s nízkotopnými procesory ATOM. Je to řešení pro líné výrobce počítačů, kterým nestojí za to navrhnout kontakt chladiče s chlazenou součástkou tak, aby kontakt chladič-čip byl dostatečně rovinný a dostatečně rozměrově přesný, aby měla smysl pasta (spára nízké desetinky mm). Je jednodušší prostě tam mlasknout žvejkačku, která se auto-vymezí asi na půl milimetru a kašlat na to. I ta nejlepší žvejkačka (stejně jako elektro-izolační pasty) má bohužel vodivost aspoň dvacetkrát horší než hliník nebo měď - a hlavně ta žvejkačka se nerozteče, zůstane tlustá něco kolem půl až 1 mm, zejména na velkém heatspreaderu desktopových CPU (na těch půl mm se prožvejkne na mobilních CPU, které vůči chladiči špulí holý čip). Pasta se rozplizne třeba na desetinku-dvě. Úplně nejlíp se rozteče tekutý kov - ale bacha, ten je elektricky vodivý, a tuším údajně žere hliník. Pokud pomineme tepelný odpor přestupu na rozhraní dvou materiálů, tak odpor prostupu teplovodivou výplní je nepřímo úměrný tloušťce vrstvy výplně.
Namátkou pár hodnot tepelných vodivostí (Watt na metr krát Kelvin):
Tekutý kov v přípravcích typu "Coollaboratory Liquid Pro" je GalInStan = slitina Gallia, India a Cínu, která vypadá podobně jako rtuť, taky se používá do klasických teploměrů.
Závěr pro tazatele: pokud je přítomno a funkční čerpadlo, hledejte problém především v termožvejkačce, která pod Vaše chladící tělísko rozhodně nepatří. Pokud byste měl tělísko dobře přivázané na procesor, a teplota procesoru lezla ke 110*C, už by se Vám vodník měl pomalu vařit (pokud nemáte ve fridexu velký podíl Glykolu, v tom případě vaří výš, ale má zase nižší tepelnou kapacitu = hůř chladí). Pravda je, že pokud vyšponujete výkon CPU, tak rozdíl nějakých 10-20*C mezi údajem co hlásí čidla na čipu a teplotou tělíska (bodem varu?) je vcelku v pořádku. Dostat se mezi přiloženým tělískem a čipem pod 10*C myslím prakticky nejde. Záleží samozřejmě na ploše přechodu a okamžitém topném výkonu CPU.
Plastové narážecí trny do motherboardu jsou zlo. Přínosem při montáži chladiče/tělíska na desktopový CPU je šroubovací provedení a kovová rubová spona (která se opře přes elektro-izolační podložku proti plošáku motherboardu pod LGA paticí). Což jste snad k vodníkovi dostal. pro zajištění rovinného kontaktu doporučuji utahovat postupně křížem a pomalu. Že si chladič sedl naplocho proti heatspreaderu CPU, poznáte obvykle i citem v prstech, podle krouťáku aplikovaného na jednotlivé šroubky (líp se to pozná, pokud máte na chladiči tuhé pružiny, případně pružiny vyházíte a použijete kratší šroubky na míru, které utáhnete podle citu).
BTW:
Jo a ještě jedno doporučení: použijte nějakou kvalitní pastu, pro Váš klid na duši elektricky nevodivou, u které znáte tepelnou vodivost (měl byste se snažit o 10-12 W/mK).
Na čistý povrch CPU naneste kapku/kuličku pasty asi jako menší hrášek. Na ni jedním pohybem usaďte chladič (tělísko vodníka), zlehka přitiskněte, snažte se už před přitisknutím trefit montážní otvory (ať nemusíte tělískem dodatečně vodorovně šoupat = trhat vrstvu již rozteklé a přilnulé pasty). Pokud dáte pasty víc, vyteče ze spáry po obvodu heat-spreaderu. Kulička umístěná uprostřed při rozlití vytlačí vzduch. Pokud chladič následně z nějakého důvodu odlepíte, je dobré zbytky pasty očistit: papírový kapesník + líh / IPA (perchlor údajně radši ne). Poté umístit znova kuličku čerstvé pasty. Protože pokud byste utrženou pastu nechal jak je, a plácnul chladič zpátky, zavřete si do škvíry spoustu vzduchových bublin.
Tiskni
Sdílej: