Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 103 (pdf), HackSpace 40 (pdf), Wireframe 47 (pdf) a Hello World 15 (pdf).
Google na svém blogu věnovaném AI představil nový hlasový kodek Lyra. Kvalitou je kodek Lyra s datovým tokem 3 kbps srovnatelný s kodekem Opus s datovým tokem 8 kbps.
Po šestnácti měsících byla vydána nová verze 2.3 a krátce na to opravná verze 2.3.1 open source nástroje OnionShare pro přenos souborů, hostování webů a chatování přes Tor. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Pro Linux je OnionShare k dispozici také ve formátech Flatpak a Snap.
Bola vydaná nová verzia komunitnej distribúcie Mageia 8, ktorá je priamym nasledovníkom niekdajšej Mandrake/Mandrivy. Prináša podporu pre architektúru ARM, novšie prostredie GNOME 3.38.3 a KDE Plasma 20.12.0 a prechod na Python 3. Viac info sa dozviete v poznámkach k vydaniu, ináč Mageia je plne lokalizovaná do národných jazykov a poskytuje tak ako klasické aj živé inštalačné obrazy.
GNU poke dospěl po třech letech vývoje do verze 1.0. Jedná se o interaktivní rozšiřovatelný editor pro práci se strukturovanými binárním daty. Přednáška věnovaná GNU poke na konferenci Kernel Recipes 2019.
Počet sad změn v OpenStreetMap dosáhl 100 milionů. Uživatel Lamine Ndiaye přidal budovy ve vesnici Nianiane v Senegalu.
Byla vydána nová stabilní verze 2.92 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek v oznámení o vydání a na YouTube.
Společnost Framework představila svůj první produkt: Framework Laptop. Jedná se o modulární notebook, který bude možné "libovolně" konfigurovat, upgradovat a opravovat. Podrobnosti budou zveřejňovány postupně. V prodeji by měl být v létě [Hacker News].
Společnost Red Hat představila program "Red Hat Enterprise Linux (RHEL) for Open Source Infrastructure" aneb Red Hat Enterprise Linux zdarma pro open source projekty.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 190. sraz, který proběhne v pátek 26. února od 17:00 na Jitsi Meet.
/sbin/iptables -A OUTPUT -j LOG --log-level 6...ak je prechod udajov, tak disk beha ako divy a niekde nico zapisuje. Poradte, prosim, kde to zapisuje (ak to vobec zapisuje logy /???/ ) Dakujem
man iptables
říká: LOG - When this option is set for a rule, the Linux kernel will print some information on all matching packets (like most IP header fields) via the kernel log (where it can be read with dmesg or syslogd(8))
Zkráceně: hledej v /var/log/dmesg
a /var/log/syslog
.
A jinak, tím, co máš uvedené v dotazu, loguješ každý paket, který od tebe odchází (proto disk tolik maká). Maximální přípustná velikost jednoho TCP paketu je, pokud se moc nepletu, 1.5kB (ale používá se většinou méně), takže si můžeš spočítat, kolik paketů to je a tudíž, kolik se toho loguje.
Při logování se v daném pravidle většinou používá podmínkalimit
, kterou lze nastavit, kolik se toho má logovat za nějaký časový interval. Opět doporučuji man iptables
V manuálových stránkách lze vyhledávat po stisknutí klávesy /
, další výskyt zadaného textu lze najít klávesou n
Kromě manuálu doporučuji prohlédnout si nějaký příkladový firewall - na netu jsou jich spousty
Navíc pro odhad, kolik může být zápisů do logu, byste stejně potřeboval minimální velikost paketu, ne maximální.
Nedavno som stravil dost casu s SQL a ked uz som bol v tom, tak som si firewall prerobil aby pouzival -j ULOG. Treba na to ulogd a moze pisat napr. aj do MySQL. Pouzivam to, lebo pri syslog-u sa mi nepodarilo nadefinovat konfiguraciu, pri ktorej by sa do jedneho log-suboru pisali len hlasky z firewallu a nic ine.
Pozor, některé novější distribuce používají defaultně syslog-ng, který má jiný konfigurační soubor (u mne je to /etc/syslog-ng/syslog-ng.conf
).
lebo pri syslog-u sa mi nepodarilo nadefinovat konfiguraciu, pri ktorej by sa do jedneho log-suboru pisali len hlasky z firewallu a nic ine
To ani z principu nejde, protože tradiční syslogd umí třídit pouze podle facility a priority, takže všechny hlášky jádra (se stejnou prioritou) jsou zpracovány společně. Řešením by mohl být např. zmíněný syslog-ng.
Tiskni
Sdílej: