Byla vydána verze 3.6 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Byla vydána nová verze 8.8 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Byla vydána nová major verze 11.0.0 nástroje mitmproxy určeného pro vytváření interaktivních MITM proxy pro HTTP a HTTPS komunikaci. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Vypíchnuta je plná podpora HTTP/3 a vylepšená podpora DNS.
Richard Hughes na svém blogu představil nejnovější major verzi 2.0.0 nástroje fwupd umožňujícího aktualizovat firmware zařízení na počítačích s Linuxem. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů a zapojených výrobců na stránkách LVFS (Linux Vendor Firmware Service).
Počítačová hra Kvark (Steam) od studia Perun Creative dospěla do verze 1.0 (𝕏). Běží také na Linuxu.
Byla vydána (𝕏) zářijová aktualizace aneb nová verze 1.94 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.94 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
O víkendu 5. a 6. října se koná ne-konference jOpenSpace. Pokud si chcete kouzlo živých přednášek vychutnat společně s námi, sledujte live streamy: sobota a neděle. Začínáme lehce po 9 hodině ranní. Zpracované záznamy jsou obvykle k dispozici do 14 dní na našem YouTube kanále.
Hodiny s unixovým časem dnes odbily 20 000 dnů. Unixový čas je počet sekund uplynulých od půlnoci 1. ledna 1970. Dnes ve 02:00 to bylo 1 728 000 000 sekund, tj. 20 000 dnů.
Notebook NitroPad V56 od společnosti Nitrokey byl oficiálně certifikován pro Qubes OS verze 4. Qubes OS (Wikipedie) je svobodný a otevřený operační systém zaměřený na bezpečnost desktopu.
pacman -Syuna mě vyhrkl, že chce stahovat cca 87MB dat. Po podrobnějším prohlédnutí "balíků", které chce stahovat, mi přišlo divné, že chce aktualizovat moje GCC 3.4 na verzi GCC 4.0, což je podle mě nelogické, protože si myslím, ale nejsem si na 100% jist, že GCC 4.0 je pouze pro jádra řady 2.6 Řekl jsem tedy OK, nebudu to instalovat na ostrém serveru, ale zkusím si to nejdřív na testovací mašině (... vyplatilo se to). Pacman vše stáhnul, rozbalil a nainstaloval. OK, šel jsem tedy rebootovat. Při bootu aktualizovaného systému ale končím s chybou "kernel panic" (kernel jsem ale neaktualizoval). Přesné znění je následující:
... VFS: Mounted root (reiserfs filesystem) readonly. Mounted devfs on /dev Freeing unused kernel-memory: 208k freed cannot set up thread-local storage: kernel too old for thread-local storage support Kernel panic: Attempted to kill init!Tudíž si pokládám onu otázku: Je to chyba mezi klávesnicí a židlí nebo "soudruzi z NDR" udělali někde chybu ? Přeci pacman se "chvástá" tím, jak má dokonale vyřešené závislosti, atd... Ale proč tedy nepřišel na to, že mám jádro řady 2.4 a aspoň nezařval, že je potřeba přejít na jádro 2.6 nebo prostě něco jiného ? nějaké upozornění nebo tak něco. Arch si opravdu chválím, krásně se mi s ním pracuje, je rychlý a až do včerejška jsem proti němu nemohl říct ani půl slova. Tudíž se ptám, vás, zkušených odborníků, dělám něco špatně nebo je to BUG ze strany Arch Linuxu ? PS: V okamžiku, kdy udělám upgrade na stroji, kde mám jádro 2.6 je to OK. No, třeba to u jádra 2.4 dělá něco jiného než GCC 4.0 ale nenapadá mě co.
Tiskni Sdílej: