Tomáš Matějíček vydal nové verze živé linuxové distribuce Slax: 15.0.1 založenou na Slackware-current a 11.6.0 založenou na Debianu 11.6 Bullseye. S novou verzí souborového systému DynFileFS.
The Document Foundation oznámila vydání nové major verze 7.5 svobodného kancelářského balíku LibreOffice. Podrobný přehled nových vlastností i s náhledy v poznámkách k vydání (cs) nebo také na Youtube a PeerTube.
Penpot je open source webová platforma pro designování a prototypování. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MPL-2.0 (Mozilla Public License 2.0). Včera vydána verze 0.17 byla prohlášena za první stabilní verzi (Twitter). Videoukázky na YouTube.
Po půl roce od vydání verze 2.36 byla vydána nová verze 2.37 knihovny glibc (GNU C Library). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Po půl roce od vydání verze 1.19 byla vydána nová verze 1.20 programovacího jazyka Go (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
V úterý 7. února odpoledne budou vydány verze 3.0.8, 1.1.1t a 1.0.2zg kryptografické knihovny OpenSSL. Opravena bude vážná bezpečnostní chyba.
Společnost Backblaze zveřejnila statistiky spolehlivosti pevných disků používaných ve svých datových centrech za rok 2022. Ke konci roku 2022 vlastnila 235 608 pevných disků. Průměrná AFR (Annualized Failure Rate), tj. pravděpodobnost, že disk během roku selže, stoupla na 1,37 %. V roce 2021 to bylo 1,01 %. V roce 2020 to bylo 0,93 %. V roce 2019 to bylo 1,89 %. V roce 2018 to bylo 1,25 %. V roce 2017 to bylo 1,77 %. V roce 2016 to bylo 1,95 %.
Firma System76 na blogu představuje lednové novinky v desktopovém prostředí COSMIC, které vyvíjí pro vlastní distribuci Pop!_OS. Pod githubovým profilem se objevil také nový repozitář core – „neměnný“ základ systému s transakčními aktualizacemi založenými na souborovém systému Btrfs.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 126 (pdf), HackSpace 63 (pdf), Wireframe 70 (pdf), Custom PC 234 (pdf) a Hello World 20 (pdf).
Linuxová distribuce elementary OS byla vydána ve verzi 7 „Horus“. Založená je na Ubuntu 22.04. Přináší zjednodušený instalátor, offline aktualizace, četná vylepšení desktopového prostředí Pantheon a balíku aplikací, např. přepracovaný hudební přehrávač aj.
pacman -Syuna mě vyhrkl, že chce stahovat cca 87MB dat. Po podrobnějším prohlédnutí "balíků", které chce stahovat, mi přišlo divné, že chce aktualizovat moje GCC 3.4 na verzi GCC 4.0, což je podle mě nelogické, protože si myslím, ale nejsem si na 100% jist, že GCC 4.0 je pouze pro jádra řady 2.6 Řekl jsem tedy OK, nebudu to instalovat na ostrém serveru, ale zkusím si to nejdřív na testovací mašině (... vyplatilo se to). Pacman vše stáhnul, rozbalil a nainstaloval. OK, šel jsem tedy rebootovat. Při bootu aktualizovaného systému ale končím s chybou "kernel panic" (kernel jsem ale neaktualizoval). Přesné znění je následující:
... VFS: Mounted root (reiserfs filesystem) readonly. Mounted devfs on /dev Freeing unused kernel-memory: 208k freed cannot set up thread-local storage: kernel too old for thread-local storage support Kernel panic: Attempted to kill init!Tudíž si pokládám onu otázku: Je to chyba mezi klávesnicí a židlí nebo "soudruzi z NDR" udělali někde chybu ? Přeci pacman se "chvástá" tím, jak má dokonale vyřešené závislosti, atd... Ale proč tedy nepřišel na to, že mám jádro řady 2.4 a aspoň nezařval, že je potřeba přejít na jádro 2.6 nebo prostě něco jiného ? nějaké upozornění nebo tak něco. Arch si opravdu chválím, krásně se mi s ním pracuje, je rychlý a až do včerejška jsem proti němu nemohl říct ani půl slova. Tudíž se ptám, vás, zkušených odborníků, dělám něco špatně nebo je to BUG ze strany Arch Linuxu ? PS: V okamžiku, kdy udělám upgrade na stroji, kde mám jádro 2.6 je to OK. No, třeba to u jádra 2.4 dělá něco jiného než GCC 4.0 ale nenapadá mě co.
Tiskni
Sdílej: